Ursula K. Le Guinová: Čarodej Zememorí

Autor: Juraj Lörinc | 4.3.2012 o 0:00 | Karma článku: 4,47 | Prečítané:  403x

Ďalšia klasika načatá. Samozrejme mi aj pred prečítaním tejto knihy bolo meno pani Le Guinovej známe, no nikdy som od nej nič nečítal. Pri poslednej návšteve knižnice mi náhodou prišiel do ruky nejaký román o Zememorí. Prelistoval som ho a nevzal. Prečo?

Opakované skúsenosti mi pripomenuli, že sa oplatí pozrieť chronológiu. Či náhodou nedržím v ruke ten povestný úryvok z rozsiahlejšieho cyklu. Tak aj bolo. Vzal som prvý diel zo zoznamu - Čarodeja Zememorí.

Ide o fantasy z originálneho viac-menej morského sveta. Nikde žiaden kontinent, len jedno rozsiahle súostrovie. Na jednom ostrove žijú veľkí vládcovia, na druhom lupiči, na treťom drak, na štvrtom zväčša rybári, na piatom je čarodejnícka škola a tak ďalej. Hovoríme o stovkách ostrovov.

Na jednom z nich sa stretávam hneď na začiatku knihy s chlapcom Gedom. Jeho vzdelanie je úbohé, jeho skryté schopností nedozierne. Objaví ich nejaká jeho príbuzná, vedma, a začne ho učiť mágii. Treba povedať, že mágia je na ostrovoch temer všadeprítomná, v rôznych typoch (ovládanie počasia, ilúzie, ...), aj v rôznej sile (skúsenejší mág nemal problém odraziť Gedove akékoľvek pokusy). Tak Ged postupne prejde cez niekoľkých učiteľov až do úrovne, kde môže samostatne fungovať ako oficiálny čarodej. Lenže to už ... medzitým niečo vyviedol.

A to niečo sa s ním ťahá ako sopeľ. Doslova. Je to hnus a nedokáže sa ho zbaviť, fúkať nestačí.

Nejdem zachádzať do ďalších detailov deja. Pozrime sa teda na moje dojmy.

Systém mágie je pomerne premyslený. Nejde len o zaklínanie. Nejde len o pozbieranie magickej energie, many alebo čoho. Je treba poznať najmä meno toho, na čo chcem magicky pôsobiť. PRAVÉ MENO. Ak viete pravé meno čohokoľvek, môžete to ovládať. Dôležitá je aj reč, v ktorej sa čaruje. Aké pomôcky použijete...

V knihe sa nachádzajú aj vyslovene neakčné pasáže, lyrické, lákali ma preskakovať. Nie preto, že by boli vyslovene nudné. Ale voľačo ma nútilo čítať čo najrýchlejšie ďalej a ďalej, dôjsť až k rozuzleniu. A lyrika zdržovala, to nech sa na mňa nikto nehnevá.

A ešte jeden, vyslovene osobný dojem. Meno Ged. Čajsi pred 18 rokmi som hrával online fantasy hru Midnight Sun. Mimochodom, bola to vynikajúca motivácia k učeniu cudzieho jazyka. A v tejto hre si každý hráč hral postavu, ktorú mohol nazvať, ako chcel. Moja bola Ruziklan. Bola tam Galadriel. A bol tam aj Ged. Až teraz viem, kde sa tam ten Ged vzal.

Záverečné hodnotenie: pri najbližšej príležitosti si požičiam druhý diel Zememorí, som naň nažhavený.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?