Prvý slovenský veľmajster v kompozičnom šachu

Autor: Juraj Lörinc | 2.4.2012 o 1:01 | Karma článku: 3,75 | Prečítané:  674x

Včera sa mi dostalo do ruky najnovšie číslo nášho časopisu Pat a Mat. Okrem originálov, Okienka do sveta, pozvánok do turnajov či teoretických článkov priniesol aj jednu výnimočnú správu. Už sme to vedeli, ale čierne na bielom to vyzerá tak oficiálne. Ladislav Salai jr. sa stal medzinárodným veľmajstrom v riešení šachových úloh.

Na dosiahnutie tohto titulu je potrebné splniť tri normy. Laco si dal načas. Napriek tomu, že je dlhodobo v popredí svetovej ratingovej listiny (momentálne na 14. mieste), na podujatiach, kde sa normy dali získať sa Laco vyskytoval veľmi sporadicky. Urobil ich na svetových kongresoch, konkrétne v Pule 2000, v gréckej Eretrii 2005 a v Jurmale 2008. V článku o Jurmale som síce spomínal normu druhú, ale skutočnosť je taká, že na eretrijskú zabudli úplne všetci, vrátane Laca a tiež klasifikačnej komisie. Keď sa s odstupom času niekde objavila, na minuloročnom kongrese v talianskom Jesi s niekoľkoročným oneskorením Lacovi udelili titul.

A je to. Čo ďalej?

Tak predovšetkým treba povedať, že Laco je typickým príkladom špičkového riešiteľa, ktorého ale oveľa viac baví skladanie. A nielen že ho baví, on aj má vynikajúce výsledky. Keď raz niekto dokáže dostať úlohy do rôznorodých oddelení Albumu FIDE, svedčí to o jeho vysokej kvalite a zároveň všestrannosti. Laco robí všetko - od dvojťažiek cez akokoľvekdlhoťažky, cez štúdie, pomocné maty a samomat až k exoúlohám. Teda v jeho zábere chýbajú snáď len retroúlohy.

Vďaka tomu si teraz môžeme pozrieť dve jeho vysoko ocenené úlohy.

Problém č. 233
Ladislav Salai jr.
Alexandr Čisťakov

I. cena Mat 64 2000

Mat 9. ťahom (8+11)
Problém č. 233 je deväťťažkou. To značí, že na mat je času dosť, biely má skôr problém s voľným materiálom. Kg4, Pd2, Sa1 kryjú polia okolo čierneho kráľa, Sa2 musí do zásoby kryť d5, keby sa čierny rozhodol uvoľniť kráľa postupom Pd5. Na nejakú podstatnú akciu tak zostáva len Jd1. Ako na to?

Tematickým pokusom je 1.g3? s hrozbou 2.Jf2#. Obrana 1...Sxg3 nestačí, ako uvidíme v riešení, vyvrátením pokusu je tak nenápadné otvorenie línie dámy 1...c4, čím dáma z a7 pokryje potenciálne matové pole f2.

Riešenie preto začne manévrom s odlákaním čiernej dámy. 1.Jc3+! šachuje, no zároveň dáva voľné pole d4, na ktoré čierny kráľ bude musieť ísť. Tým sa zároveň ukazuje, že Sa2 hrá v krytí polí okolo čierneho kráľa ešte dôležitejšiu úlohu. Začínajúci znalec kompozičného by možno mohol namietať proti šachujúcemu úvodníku, ale to sa v dlhých mnohoťažkách zase tak tragicky neberie.

Takže čierny potiahne 1...Kd4, vstúpi tým do dráhy batérie, takže hra môže pokračovať 2.Jb5+ Ke4 3.f6!, čím pohrozí podobným matom ako v tematickom pokuse 4.Jd6#. Čierna veža je prerušená a opäť nie je Vxf6 moc dobrou obranou - aj toto sa ukáže neskôr. Najsilnejšou obranou je 3...Dc7, čím si čierna dáma udrží kontrolu nad poľom c5, ale tým zároveň opustí diagonálu a7-f2. Takže biely môže pristúpiť k svojmu pôvodnému zámeru 4.Jc3+ Kd4 5.Jd1+ Ke4 6.g3! s hrozbou 7.Jf2#. Čierny má teraz dve obrany, jednu ponechanú z pokusu, druhú novú. Po oboch prídu podobné maty 6...Sxg3 7.Jc3+ Kd4 8.Je2+ Ke4 9.Jxg3# a 6...Vxf6 7.Jc3+ Kd4 8.Jxd5+ Ke4 9.Jxf6#.

Jd1 je skutočne najaktívnejšou figúrou bieleho, ako sa zdalo z analýzy pred riešením. 3x hrá na to isté pole, niekam odskočí a potom zase priskočí, pritom na čierneho kráľa útočí z rôznych smerov. Pekná logika.

Mimochodom, ako vidíte, nad diagramom je okrem Lacovho ešte druhé meno. Alexandr Čisťakov je lotyšský skladateľ, ktorý je momentálne menej aktívny. Laco často spolupracuje pri skladaní s rôznymi kolegami, väčšinou na diaľku, korešpondenčne. Aj ja sám s ním mám niekoľko spoločných úloh, v tomto momente som ich narátal osem, ale možno ich je ešte viac.

Problém č. 234
Ladislav Salai jr.
I. cena Schach-Aktiv 2008

Samomat 3. ťahom (8+10)
Problém č. 234 je samomat 3. ťahom. V ňom biely začne a donúti čierneho aby ho zmatoval najneskôr v predpísanom počte ťahov. Z diagramu sa zdá, že možností takéhoto donútenia je viacero. Keby biely dokázal vynútiť ťah Sc8, Vh8 by matovala. Alebo ťah Dd6+ by za istých okolností vynucoval Sxd6#.

To je správny kľúč riešeniu. Okolnosti značia v tomto prípade potrebu pokryť dve polia: b5 a d6. Úvodník 1.a4! kryje b5 a druhé pole sa pokryje pomocou slabej premeny v rámci hrozby 2.bxc8J+ Jb7 3.Dd6+ S×d6#.

Čierny má niekoľko obrán. 1...Sxg1 znamená odchod matujúceho strelca z matovej línie. Ale zároveň uvoľní pre čK pole b6, takže môže ísť 2.bxc8D+ Kb6 3.Dd8+ Vxd8#.

1...Jf8 prerušuje 8. rad, takže hrozbový Jc8 by mohol vziať šachujúceho čierneho strelca. Biely tým získa inú možnosť útoku: 2.bxc8S+ Jb7 3.Sxd7+ Jxd7#.

Nakoniec 1...dxe6 uvoľňuje pre čierneho kráľa pole d7, ale práve to biely využije v donucovaní: 2.bxc8V+ Kd7 3.Dc7+ Sxc7#.

Suma sumárum, biely pešiak b7 sa v troch variantoch premieňa na všetky štyri možné biele figúry, čiže všepremena. Pekné?

Každopádne Lacovi gratulujem k zisku titulu a dúfam, že sa mu podarí časom to isté získať aj v skladaní. (Pravda tam to zo slovenských skladateľov asi najskôr dotiahne Peter Gvozdják.)
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?