Ursula K. Le Guinová: Najvzdialenejšie pobrežie

Autor: Juraj Lörinc | 16.5.2012 o 2:02 | Karma článku: 2,95 | Prečítané:  323x

Keď som písal o druhom dieli trilógie o Zememoriach, zdôraznil som pochmúrnosť. Ale to som netušil, že tretí diel túto náladu ešte vygraduje. Opäť je putovací ako prvý diel, ale dôvod a cieľ cesty hlavného hrdinu čarodejníka Geda je vážnejší. Osud celého Zememoria je v jeho rukách (ako ináč).

Ged je už arcimágom na ostrove Roke po tom, čo vo svojom doterajšom živote vykonal mnoho veľkých činov - aj dobrých, aj horších. Tých druhých bolo samozrejme oveľa menej, ale treba povedať, že Ged nie je úplne stopercentným kladným hrdinom. Je lepší ako býval, ale je dosť dobrý, aby zachránil svet?

Problém, ktorý ho pozve na cesty, sa ukáže naraz z rôznych strán Súostrovia. Mágia všelikde už nie je, čo bývala. Zaklínači zabudli zaklínadlá. Mágovia odmietajú čarovať. Namiesto pomoci bežným ľuďom sa utápajú v droge a hľadajú niečo chimérické, čo im učitelia na Roke zabudli prezradiť.

Preto Ged vyrazí na dlhú plavbu. Nejde sám, vezme so sebou aj mladého princa, ktorý síce nemá magické schopnosti, ale od sudičiek má iné dary. Postupne navštívia niekoľko ostrovov a na každom z nich objavujú iné prejavy podivných zmien sveta. A Ged stále nevie, kde je zdroj, napriek všetkej svojej moci. Takže to vyzerá, že môžu blúdiť naverímboha veľmi dlho. Ale keďže kniha nemá ani 200 strán, predsa len sa nejaký pohyb objaví.

A potom sa už rýchlo ide do finále. V istom zmysle ide o ríšu mŕtvych a s tou fakt nikdy nie sú žarty. Nech si zoberieme ktorúkoľvek serióznu správu z podsvetia, bossovia sú tam vždy až príliš vážni.

Začiatok knihy nijako nenaznačoval, že sa celá situácia až tak veľmi pokazí. Na rozdiel od prvého dielu trilógie mi v tomto ani fantazijne-opisné pasáže neprišli nejaké zdržujúce akciu. Prosto súčasťou pátrania po neznámom musia byť aj úvahy okolo.

Ešte taká maličkosť: nechcel by som sa volať Sopli ako jeden z hrdinov. :)

Pokiaľ niekto čítal prvý a druhý diel a bol aspoň trochu spokojný, určite by si mal prečítať aj tento záver trilógie. Podľa mňa je najlepší.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?