Nesnáze s hraběnkou v nesnázích

Autor: Juraj Lörinc | 13.6.2012 o 8:08 | Karma článku: 2,64 | Prečítané:  338x

Zdá sa vám, že sa v názve tejto fantasy knižky niečo opakuje? To sa vám nezdá, ale je to presne tak. Nečudo, keď na mieste autora je napísané: L. Sprague de Camp & Catherine Crook de Camp. Duo Campov vyrobilo dvojité ťažkosti.

Na obale knihy je okrem toho bradatý pán s mečom u boku a namyslene sa tváriaca žena v červených šatoch sediaca zboku na koni. Tá žena, to je grófka Yvette, ktorej ide v jej krajoch o život (alebo aspoň niečo podobné). A ten pán je hlavný hrdina a rozprávač knihy, Thorolf. Je vojakom v susednej krajine, bývalým vysokoškolským učiteľom, synom miestneho konzula (čo je najvyššia volená funkcia), proste klasický Ferdo Mravec všeumelec.

Yvette chce, aby jej Thorolf pomohol. V podstate sa predovšetkým potrebuje na čas skryť pred prenasledovaním. Padlo rozhodnutie, že sa nechá začarovať do nejakej menej vyzývavej podoby. Magickú akciu vykoná jeden z miestny mágov, nie už najmladší a nie už najlepší, ale predsa ešte schopný. V zásade sa kúzlo podarí, až na to, že Yvette sa pred dokončením premeny tkne alkoholického nápoja a ... len vtedy v akejsi chobotničej podobe začínajú pravé ťažkosti.

A vec sa zamotáva stále viac, stále viac. Keď zamotávanie dostúpi vrcholu, príde rozmotávanie. A to je moment, keď sa kniha výrazne pokazí. Veru tak, kým sa objavujú nové postavy a nápady, ide všetko ako po masle podľa pravidiel humornej fantasy, aj podľa pravidiel pútavosti, aj so štipkou vulgarity a lascívnosti. No rozuzľovanie je slabé, to nech sa na mňa de Camp et de Camp nehnevajú. Nie že by to bolo príliš predvídateľné, skôr ide o jeho umelosť, nespojitosť a nepravdepodobnosť, po zvážení všetkých dovtedy poskytnutých reálií. Akoby nevedeli, kam z konopí.

Takže tu máme okrem autormi zamýšľaných ťažkostí aj také nezamýšľané. Ťažkosti so vcítením sa čitateľa do deja v druhej polovici. Takže je to nanajvýš dobré.

P.S. Pozerám z recenzií na Lege Artis a na Fantasy Planet, že nie som sám, kto nie je knihou bezvýhradne nadšený. Akože dá sa, ale mohlo to byť lepšie.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?