Jedna lastovička leto nerobí, ale...

Autor: Juraj Lörinc | 16.10.2012 o 23:53 | Karma článku: 3,17 | Prečítané:  705x

... obzvlášť teraz na jeseň za dlhých večerov môže spraviť dobrú šachovú úlohu. A keď hovorím o lastovičke, myslím to vážne. Už nespočetnekrát som v blogu spomínal Albumy FIDE. Tieto špičkové svetové výbery šachových úloh sú skutočnou pokladnicou krásnych šachových skladieb. Kedykoľvek niektorý Album otvorím, naďabím na niečo, čo ma zaujme. Dnes večer napríklad veľmi elegantnú šesťťažku s drážďanskou témou a lastovičkou.

V jej role je v úlohe č. 249 biely strelec h8. Ako lastovička (v nemeckom originále die schwalbe) sa označuje líniová figúra, ktorá ťahá po tej istej línii aspoň dvakrát v rôznom smere. Teda sem a tam, ako skutočný vták lapajúci muchy.

Všimnite si napätie, ktoré je v pozícii. Čierna veža na h2 je prišpendlená ku krytiu poľa b2, kde by ináč mohol Sh8 matovať. Na druhú stranu Pa7 napáda Vb6 a tak biely musí v svojej hre počítať s možným okamžitým uvoľnením poľa b4 pre čierneho kráľa, keďže nemá čas len tak bez hrozby posunúť Vb6 na iné pole na b-stĺpci.

Problém č. 249
Volker Zipf
I. cena Sächsische Zeitung 2001

Mat 6. ťahom (5+8)
Ide o úlohu novonemeckej školy, a preto sú v nej dôležité pokusy a dôvody, prečo nie sú riešeniami, teda akési pozadie logiky riešenia. Pokus 1.Sg7? hrozí samozrejme 2.Sf8#, ale čierny má silnú obranu 1...Vf2!, ktorá pokus vyvracia (obrany 1...Vc2, 1...Ve2, 1...g4 a aj tri strelcom h4 sú samozrejme slabé kvôli 2.Sf8+).

Druhý pokus je šachujúci a ukazuje úplne iný možný prístup bieleho k útoku: 1.Va6+? Kb4! 2.Va4+ Kc5 3.Sd4+ Kd6! Aj tu si Sh8 potenciálne zahrá, ale ukazuje sa, že pri tomto ataku by biely potreboval nejako zneprístupniť čiernemu kráľovi pole d6. Dajú sa dve možné stratégie nejako spojiť?

Samozrejme, hehe, ináč by som okolo toho toľko netočil. Strelec-lastovička začne ťahom do stredu šachovnice 1.Se5!, ktorým hrozí 2.Sd6#. Čierny má jedinú obranu, ktorá nevedie k matu tretím ťahom a to 1...Sg3. Biely obetuje jazdca ťahom 2.Jf4!, čím preruší s okamžitým účinkom líniu Sg3 a znovu hrozí mat na d6 a predbežne ešte aj stĺpec f. Najsilnejšou čiernou obranou je prirodzene 2...Sxf4.

Teraz sa už dostane k slovu dravý vtáčik z titulku. 3.Sg7!! hrozí dvojťahové 4.Sf8+ Sd6 5.Sxd6# a čierny nemá účinnú obranu vežou na f2. Obrany vežou na c2 a e2 hrozbu len o ťah predlžujú a 3...Vh8 je už úplne zlé kvôli jednoťahovému matu na b2. Pravda, čierny dostal aktivizáciou svojho strelca úplne novú možnosť obrany proti hrozbe z f8 3...Sd6.

Úspešne teda unikol Skylle (matu po diagonále f8-a3). Ale Charybda (druhý pokus) dostala svoju korisť. Príde totiž 4.Va6+ Kb4 5.Va4+ Kc5 6.Sd4#, lebo pole d6 je zablokované!

Pekná logika s veľmi aktívnou hrou Sh8. Jeho pohyb Sh8-e5-g7-d4 v hlavnom variante je typický lastovičkový. Dojem vylepšuje aj veľmi ekonomická otvorená pozícia, absencia bielych pešiakov a modelový mat s blokovaním vzdialeného poľa.

A takýchto úloh sú v Albumoch FIDE stovky...

Z teoretického pohľadu (nemusíte čítať ďalej, ak nechcete, nuda, boli ste varovaní...) stojí za zmienku aj Brunnerova forma drážďanskej témy. Jej podstata je v tom, že proti útoku bieleho A má čierny účinnú obranu kameňom X. Ale biely spraví prípravný manéver P, ktorý vyvolá obranu iným čiernym kameňom Y, takže následne po útoku A už pôvodné obrana kameňom X neexistuje, je však nahradená novou silnou obranou kameňom Y. Ide o tzv. riadenú kombináciu. V úlohe je možné písmenká nahradiť nasledovne:

A - Sg7,
X - Vf2! vežou z h2,
P - Se5 + Jf4,
Y - strelec h4, obrana proti P Sg3 + Sf4, nová obrana proti A Sd6.

Aj srdce teoretika plesá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?