Bol som na Websupport evente č. 4

Autor: Juraj Lörinc | 20.10.2012 o 10:30 | Karma článku: 6,40 | Prečítané:  695x

A viete čo? Bol som tam najstarší, teda aspoň som nikoho staršieho nezahliadol. Ako je toto možné, veď ešte nemám 40 rokov?! Už som prekročil nejakú tajnú hranicu, keď je na podobné akcie zakázané chodiť? Prečo ma nikto neinformoval? Ale viete čo? Som rád, že som to porušil. Z dôvodov očakávaných, aj neočakávaných.

Šiel som tam s jasným zámerom. Zistiť realitu, svoje skutočné možnosti pre zásadný upgrade môjho webu o kompozičnom šachu Chess Composition Microweb. Fakt už upgrade potrebuje.

Prečo? Síce som ho programoval technológiou, ktorá bola v svojom čase cutting edge, alebo hneď za cutting edge. HTML v Notepade pre neštadardné stránky, kompilátor zo zrozumiteľného pseudojazyka do tabuľkového HTML pre štandardné stránky so šachovými diagramami. Aby som ušetril storage kapacitu a bandwidth, šachovnicu v rámci html skladám z jednotlivých políčok, dokonca som vymyslel fintu aj pre skrátenie samotného html zápisu zlepením premenlivého počtu políčok vedľa seba. Prosto silná optimalizácia.

Lenže to bol rok 1998. Celé roky som do technológie nesiahol a dnes
= web vyzerá praveko,
= jeho globálne úpravy sú nočnou morou,
= nedokážem využiť silu dát v ňom schovaných (viac ako 4000 komentovaných šachových úloh) kvôli predpotopnej štruktúre.

Napriek tomuto všetkému sa ešte stále drží v globálnom zozname liniek o kompozičnom šachu v kategórii nejlepší stránky (best links), trochu aj z nostalgie. Mám pocit, že keď nič neurobím, toto špičkové miesto by mohol stratiť.

Takže som si z hesla "výmena nápadov len tak pri pive" vybral prvé slová a pokúsil som sa nájsť niekoho, kto by mi poradil. Podarilo sa. Z oka do oka som sa zhováral s developerom (predtým mal aj prednášku, hneď sa k tomu dostanem), ktorý už mal niekoľkokrát vybrané posledné dve slová z hesla. Trochu som to teraz poobzeral a asi to bude schodná cesta, takže vďaka jeho radám, pokiaľ sa nájde čas, niečo málo naučím z programovania v súčasnom štýle a CCM brutálne upgradnem.

Apropó brutálne. Bolo mi štipku smiešne, ako sa všetko označovalo "brutálne", "mega", "mrte" a ja ešte neviem ako. Aj to je neklamný znak, že som za hranicou spomínanou v úvode (no dúfam, že ešte nie za zenitom). Ibaže by to bola sebairónia, to by bolo mega.

Zo svojho akože zrelého pohľadu by som síce nepovedal, že prednášky boli mega dobré. Obmedzil by som sa na výborné.

Ako človeka, ktorý veľa času maká za obrazovkou a kávesnicou, k tomu nejaké pracovné stretnutia a meetingy, ma prirodzene musela zaujať prednáška Igora Hlinu o zabijakoch pracovnej produktivity a o tom, ako s nimi bojovať. Povedal mnoho vecí, ktoré mám napozorované a niekoľko noviniek, ale hlavne v problematike trochu spravil poriadok a to ľudsky zrozumiteľným spôsobom. Sľúbil, že prezentáciu zavesí na svoje SlideShare, tak pokiaľ máte záujem, skúste sa tam po čase pozrieť...

Druhá prednáška bola takým prehľadom serverového bohatstva firmy. Nemám presné čísla, ale pokiaľ ma moje rýchle rátanie v hlave neklame, tak dohromady fičia na menej ako 100 serveroch, pritom majú na nich necelých 15 TB webového obsahu a už neviem koľko iných dát (ale menej). To Slovensko je fakt malé.

Tretia časť vzdelávania bola mimoriadna. Prednášku o pive dal junior sládok bratislavského minipivovaru Richtár Jakub. Viete, ja pivo nepijem, aj momentálne som ešte na antibiotikách, aj som bol autom, takže som mal až tri dôvody pre to, aby som počas ochutnávky mal ústa zavreté. Ale predsa sa točí! Bolo to mrte zaujímavé. Tretinky piva Punk IPA a 5am Saint sa u nás vraj predávajú v baroch po 5 € a boli označené za Rolls-Royce medzi pivami. Neviem. Ale ľudia okolo sa tvárili navýsosť spokojne.

A potom už bola party. Niekto na pive, niekto na minerálke, ale lokše boli fúúú, mňam.

Na záver treba dodať, že ako hovorí pán Murphy, čo sa môže pokaziť, to sa pokazí. A keď môže, tak práve počas party. Zákony tohto sveta spoľahlivo fungujú.

Vďaka.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?