Jozef Karika: Na smrť

Autor: Juraj Lörinc | 23.11.2012 o 22:27 | Karma článku: 4,92 | Prečítané:  2065x

Dve knihy v jednej. Jedna je gangsterkou z New Yorku. Druhá je krutým príbehom lekára, ktorý sa z priateľa niekoľkých Židov (stredná škola) stal stürmbannführerom SS (17 rokov po). Spojené sú začiatkom a naznačeným záverom, ale s ním to nebude také jednoduché. Dve knihy v jednej a predsa len polovica.

Začiatok deja je ukotvený v roku 1928, pred hospodárskou krízou, vo vážne slovenskom meste Ružomberok. Smrť mladého bohatého nechuťáka je spoločným tajomstvom trojice Sára Bergártová, Viktor Hiler a Karol Schmidt. Lenže svedomie tak ľahko neoklameš. Nesú to ťažko a rozuzlenie znamená odchod. Karol aj s rodičmi mieri do Mníchova, Viktor od nich utečie do New Yorku. Od tej chvíle sú ich osudy rozdelené a spojí ich opäť až druhá svetová vojna. Z nej sú však uvedené len útržky a vôbec nie je jasné, ako sa to celé vyvŕbi.

Príbeh Viktora v New Yorku je svojím spôsobom uzaveretý. Stane sa zabijakom v gangu, ktorý má napojenie až na celonárodný syndikát. Jeho osud je vpletený do histórie firmy Murder, Inc. a jeho hlavným šéfom bol Abe Reles. Je vidno, že známu históriu si Karika dôkladne naštudoval.

Podobne je tomu aj v prípade Karol Schmidta, ktorý vyštuduje medicínu v Mníchove. Dostane sa do styku s výnimočne efektívnym šéfom, ktorý ho po očarení Hitlerom dokáže motivovať k "veľkým" činom. Postupne otupuje všetky vrstvy Karolovho svedomia, lebo všetko sa dá logicky zdôvodniť. Mučenie získaním informácií, ktoré ríša potrebuje. Hromadné eutanázie sú oslobodením od utrpenia veľkého množstva ľudí odrazu. A aj keď príbeh knihy nedošiel až tak ďaleko, očakávam, že v druhom dieli sa vyskytne prinajmenšom odkaz na konferenciu vo Wannsee. Tým Schmidtovým šéfom totiž nie je nik iný ako Reinhard Heydrich.

Ako Hitler Karola očaril?

Až teraz dav naozaj zaburácal. Karolovi išlo roztrhnúť bubienky. Ingrid, Jonas a dokonca aj Beppo vyskočili zo stoličiek, po lícach im tiekli nefalšované slzy, tlieskali ako zmyslov zbavení. Karol pochopil, že Hitler hovorí ku každému Nemcovi cez čosi, čo mali spoločné. Čosi, čo sa vytváralo rokmi strádania, nedostatku, poníženia a krívd, ktoré nasledovali po veľkej vojne. Aj naňho to zapôsobilo, no nezasiahlo ho to naplno, lebo tu nevyrastal.

Vtedy sa stalo čosi neskutočné.

Hitler prebehol pohľadom po dave, akoby hľadel do mysle a duše každého zúčastneného. Prechádzal po radách sedadiel, prešiel po piatej, šiestej, Karol fyzicky cítil, kam upiera pohľad.

Prešiel cez Ingrid, Jonasa, Beppa a... zastavil sa.

Hitler hľadel priamo naňho! Karo to cítil, vedel, že to nie je možné, no aj napriek vzduialenosti videl jeho modré oči a cítil, ako sa doňho vpíjajú.

Vodca zachytil slabé ohnivko, slabý bod v dave, ktorý mu neodovzdával toľko energie, koľko by mohol.

[...]

Náraz energie ho uhranul, myseľ sa rozsypala na kusy. Vodca sa prihovoril priamo jemu, medzi desaťtisícami ľudí sa prihovoril priamo jemu!

Pocítil dotyk prozreteľnosti.


Davová psychóza?

Na smrť má podľa mňa dva vážne aspekty, pre ktoré by som ju rozhodne neodporúčal každému. Po prvé, je veľmi drsná, nie je pre čitateľov so slabým žalúdkom, lebo viacerí hrdinovia sú prosto neľudské svine a autor sa nerozpakuje popisovať pomerne podrobne, čo robia. Po druhé, nie je úplná. Časť príbehu oboch hlavných hrdinov chýba, je len naznačená a na obálke je priznaná druhá časť, takže nie je pre ľudí, ktorí sa musia hneď dozvedieť všetko.

Pevne verím, že som neprezradil z deja priveľa. Je to len rámec, v ktorom sa odvíjajú osobné osudy (najmä tragédie) hlavných hrdinov. Ich mená v histórii nenájdete. Ale tuším to ani nie je škoda. Zatiaľ čo Karol Schmidt sa stal z asi dobrého a šikovného človeka obludou, Viktor Hiler možno nejakým spôsobom ešte svoje vraždy v druhom dieli odčiní. Možno. Otázna je aj rola Sáry, ktorej sa dej po úvode vôbec nevenoval, ale nepochybujem o tom, že sa k nej druhý diel vráti výživne.

Celkovo je to paráda. Čitateľné, uveriteľné, dobre spracované. Každý deň som sa tešil na večer, keď si ku knihe zase na chvíľu sadnem a dozviem sa, ako to bude ďalej. Už som o nej so zanietením a nadšením rozprával trom ľuďom a rozprával by som znovu a znovu. Takže áno.Podstatná informácia. Predchádzajúce tri knihy Jozefa Kariku, V tieni mafie, V tieni mafie II a Nepriateľ štátu, ktoré som čítal, som si požičal z knižnice. Podobne ako veľkú väčšinu kníh, o ktorých píšem v svojej rubrike Knihy. Na smrť mi venoval sám autor, s venovaním "s díky za podporu". Po románe Laca Remeňa Nechajme to tak je to druhý raz, čo mi autor knihy poslal čerstvý výtlačok plus mínus práve vydanej knihy. Opäť bez nároku na pochvalu a opäť mi to ako na potvoru vyšlo pozitívne. Nechce mi niektorý autor poslať aj niečo slabé či dokonca zlé, aby som to mohol strhať?Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Ondreja Podstupku

Vláda nezvláda slová a môže to stáť životy

Stručný návod na lepšie hospodárenie s dôverou.


Už ste čítali?