Muž z Vysokého zámku

Autor: Juraj Lörinc | 27.12.2012 o 0:50 | Karma článku: 4,77 | Prečítané:  957x

Už niekoľkokrát mi v diskusiách pod článkami o sci-fi knihách odporúčali Philipa K. Dicka. Z nejakého nevysvetliteľného dôvodu ostával v skupine spisovateľov, ktorých diela som zaručene nečítal. To sa práve zmenilo, Muž z Vysokého zámku je jeho dieťaťom.

Pravda, označiť ako dieťa román - alternatívnu históriu, v ktorej je výsledok druhej svetovej vojny opačný, to je vcelku nenáležité prirovnanie. V takejto možnej histórii nie je nič detské, naopak, mnohé detaily znejú dosť morbídne. Afrika ako veľké laboratórium, v ktorom sa pokusy na ľuďoch nevydarili? Väčšina sveta pod nadvládou Nemecka, v ktorom po ríšskom kancelárovi Hitlerovi nastúpil na toto miesto Martin Bormann a počas deja knihy príde k ďalšiemu striedaniu. USA rozdelené medzi Nemecko a Japonsko. Japonci sú viac ako Američania, tí zase viac ako Číňania, pritom toto kastovanie je silnejšie než si dnešný človek vie predstaviť. Veštenie budúcnosti z lístkov skorocelu podľa taoistickej knihy.

Ale niektoré veci sa nemenia. Nenávisť nacistov voči Židom - napriek tomu, že tí prví už dokázateľne ovládajú celý svet a tí druhí majú útočisko leda ak niekde na pomedzí zákonnosti, prípadne tam, kde si líšky dávajú dobrú noc. Udržiavaný konflikt Abwehru a Sicherheitdienstu. Japonský kódex cti, keď si každú cenu treba zachovať tvár. Láska dobyvateľov k starým artefaktom z ovládaného územia.

Je zrejmé aj z týchto útržkov sveta, v ktorom sa odohráva dej knihy, že autor sa s jeho vystavaním vcelku vyhral. Pritom som sa zatiaľ vyhol úplne detailom deja a hlavným postavám. Nuž dajme si ich.

Frank Frink je veľmi zručným výrobcom falzifikátov orignálnych amerických zbraní. Kolty, pušky, revolvery, samopaly, to je jeho. Japonci sú za jeho tovarom celí žeraví, pravda, nesmú vedieť, že práve on je producentom. Frank má popri nezákonnosti svojej výroby ešte dva problémy. Po prvé je Žid, takže je rád, že je rád, že môže žiť v Spojených štátoch pacifických. A po druhé je odlúčený od svojej ženy, ktorá žije niekde v Colorade. Frank by sa s ňou rád zase zišiel.

Juliana Frinková je veľmi atletická osoba, živí sa výukou juda. Štáty Skalistých hôr sú na pomedzí japonského a nemeckého vplyvu a všeličo je v nich voľnejšie. Juliana si napríklad domov dovedie talianskeho tiráka z východného pobrežia a spolu sa zaoberajú knihou, ktorá nás pomaly dovádza k menu celého románu.

Kobylka ztěžkla je pravou fikciou vo fikcii. Knihu napísal pán Hawthorne Abendsen žijúci niekde pri Cheyenne (vo Vysokom zámku) a je na nacistickom indexe. Sám Abendsen je na zozname smrti. Dôvod je zrejmý: pojednáva o alternatívnej histórii, v ktorej druhú svetovú vojnu nevyhrala Os, ale Spojenci. Pravda, nejde o jednoduché skopírovanie reálity tak, ako ju poznáme z dejepisu. Čína vedená veľkým demokratickým prezidentom Čankajškom? Stredozemné more pod anglickou vlajkou?

Mohol by som pokračovať aj ďalej, ale načo? Myslím, že je z môjho doterajšieho opisovania jasné, že sa mi kniha veľmi páčila. Niektoré pasáže mali veľmi rýchly spád, niektoré boli meditatívnejšie, ale nemal som chuť preskakovať. Ešte aj vložená poézia - úryvky z knihy I-ťing - mala také prepojenie na podstatný obsah, že som si ju prečítal a snažil som sa do nej vniknúť. To sa mi stáva len výnimočne.

U mňa za jedna.

P.S. Tak pozerám, že som si dobre vybral - Muž z Vysokého zámku je jednou zo základných kníh žánru "alternatívna história" a autor za ňu získal Huga.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Prvýkrát ide skutočne o život a slovenskí politici na to nemajú (píše Michal Havran)

Poukazovanie na akúsi „kritickú infraštruktúru“ je kastovou verziou rakúsko-uhorského dedičstva.


Už ste čítali?