Blog Chess Composers

Autor: Juraj Lörinc | 15.1.2013 o 23:45 | Karma článku: 4,18 | Prečítané:  535x

Jednou z najzaujímavejších udalostí minulého roku na internete v oblasti kompozičného šachu bolo objavenie sa blogu Chess Composers. Ako anglický názov napovedá, má niečo spoločné so šachovými skladateľmi. Konkrétne viacero vecí. Jednak jeho autormi sú Éric Huber a Vlaicu Crisan, v súčasnosti jedna z najznámejších tvorivých dvojíc. Ešte dôležitejšie je, že obsahom blogu je prehľad jubileí šachových skladateľov z celého sveta. Na každý deň jeden článok s niekoľkými menami narodenými práve v ten deň, aj s krátkou chrakteristikou, v prípade dôležitejších skladateľov aj dlhšou. A diagramy, každý spomenutý autor má uvedenú skladbu, dve, tri alebo viac.

Ako sa Éric niekde priznal, bolo to peklo. Vyrobiť príspevok na každý deň, pohľadať k nemu zdroje, vybrať zaujímavú skladbu, okomentovať. Ale výsledok stojí za to. Neviem o inom takomto širokom prehľade vyznavačov nášho spoločného hobby. 365 dní, každý deň traja a zvyčajne viacerí skladatelia, odhadom medzi 1500 a 2000 skladateľov, toto krát odhadom 1,5 úlohy na jedného a to všetko počas jedného roka. Skutočne veľká vec.

(Na môj silne pozitívny názor má len malý vplyv to, že autori blogu nezabudli ani na mňa. Pretože už samozrejme som významný skladateľ, hahaha.)

Napísať o Chess Composers som sa zberal celý minulý rok. Odložených mám aspoň 30 rôznych dní, že aha, tu sú fakt dobré úlohy alebo fakt zaujímavé informácie. Ale stránky tohto charakteru nič nestrácajú zo svojej zaujímavosti ani teraz, keď rok skončil.

Problém č. 255
Friedrich Martin Palitzsch
Cena Svenska Dagbladet 1929

Mat 3. ťahom (3+4)
Zaujal ma napríklad 25. október kombináciou ľudí, ktorý ten deň slávia narodeniny a úloh, ktoré sú z ich tvorby vybrané. Michal Hlinka má v blogu ešte titul majstra FIDE, no práve minulý rok mu bol v Kóbe udelený titul medzinárodného majstra FIDE. Francúz Roméo Bédoni je neúnavným vynálezcom stále nových a nových modifikácií pravidiel. A meno F. M. Palitzscha nesie jedna z foriem drážďanskej témy novonemeckej školy. V blogu o nej píšu, ale zhodou okolností vybrali problém č. 255, ktorý predvádza inú, príbuznú téme, tzv. rímsku tému v miniatúrnej podobe.

Logika riešenia je nasledovná. Pokus 1.De6? hrozí 2.Dd7#, ale čierny má účinnú obranu 1...Sa4!

Riešenie začína nenápadnejšie 1.Sf5!, po čom hrozí dvojťahové 2.Dd6+ Ke8 3.Sg6#. Čierny má jedinú obranu 1...Sh5. Teraz už vyjde myšlienka z pokusu 2.De6! znovu s hrozbou 3.Dd7#. Ukazuje sa, že obranou v prvom ťahu sa čierny vzdal pôvodnej obrany Sa4, ale získal novú, náhradnú, predtým neexistujúcu 2...Se8. Táto obrana však má pre čierneho neblahý dôsledok, blokovanie poľa e8, vďaka čomu biely zakončí kombináciu matom 3.Df6#.

Osobne obdivujem techniku autorov, ktorí dokážu takýto obsah vtesnať do tak malého množstva kameňov.

Problém č. 256
Pál Faragó
I. cena Memoriál Wolfganga Paulyho 1935

Mat 4. ťahom (5+6)
Iným zaujímavým dátumom je 4. apríl. Poniektorí čitatelia si možno ešte spomenú na Mariána Križovenského, ktorý slávi narodeniny v tento deň. Zhodou okolností má v blogu fotku so mnou. Ale pre toho, kto hľadá fajnové šachové úlohy, možno skôr bude štvorťažka č 256

Začína obeťou strelca 1.Sb7! s dvomi hrozbami zaťahujúcimi slučku okolo čierneho kráľa 2.Sxd5 a 2.Se7, čo je už potom nebrániteľné. Ale čierny môže strelca zobrať 1...Vxb7. Čo teraz?

Veža odišla z ôsmeho radu, takže čierny stráca potenciálnu možnosť šachovať bieleho kráľa odťahom svojho kráľa alebo pokry5 pole g8. Preto by možno mohlo ísť 2.g7 s hrozbou 3.g8D#? Nie, lebo čierny kráľ by ešte mohol ujsť ťahmi 2...Kf7 3.g8D+ Kxf6.

Preto biely musí postup pešiaka pripraviť. Napríklad 2.Sh4?, po čom už 3.g7! hrozí. Ale čierny sa stále môže vrátiť vežou 2...Vb8!, čím by všetko pokryl po 3.g7 Kf7+.

Strelec teda nemôže ísť hocikde, funguje len 2.Sd8!! (stále s rovnakou hrozbou 3.g7 ~ 4.g8D#). Strelec predbežne prerušil líniu veže, ktorá z nej práve odišla. Navyše ide o nečakanú obeť strelca. Čierny by ho mohol zobrať kráľom 2...Kxd8, po čom ale rovnako nasleduje 3.g7! Kc8 4.g8D#. V tomto mate sa ukazuje, že branie vežou na b7 toto pole blokuje.

Kto by povedal v diagramovej pozícii, že biely v prvých dvoch ťahoch riešenia obetuje oboch strelcov? Efektné.

Pohrabte sa v blogu, keď budete mať čas.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Farizeji, antikristi, birmovaní komunisti

Veľkonočná úvaha agnostika.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?