ISC 2013 – výsledky a dve úlohy

Autor: Juraj Lörinc | 30.1.2013 o 0:55 | Karma článku: 4,27 | Prečítané:  554x

Počas uplynulého víkendu sa konala tradičná januárová súťaž šachových riešiteľov s názvom International Solving Contest. Jej výnimočnosť spočíva v tom, že sa koná naraz na mnohých miestach sveta. Na Slovensku sa riešilo až na troch miestach, v Bratislave, v Košiciach a v Žiline. Zatiaľ čo výsledky v slovenských účastníkov expertnej kategórii neboli výnimočné, v amatérskej to vyzerá celkom dobre.

Dve kategórie boli tentoraz rozlíšené nasledovne. V expertnej mohol súťažiť ktokoľvek. Na riešenie bolo predložených 2x6 úloh všetkých bežne riešených žánrov (mat 2. ťahom, mat 3. ťahom, mat n. ťahom pre väčšie n, štúdia na výhru alebo remízu, pomocný mat, samomat), na každú šesticu boli dve hodiny. Výsledky sa započítavajú do ratingovej listiny.

Amatérska kategória je určená menej skúseným, slabším a mladým riešiteľom. Tieto parametre boli zhrnuté do podmienky pre účastníkov – nesmeli mať riešiteľský rating alebo smel byť nanajvýš 1700. Na riešenie dostali X úloh, čas na riešenie bol rovnaký a výsledky nemali na riešiteľský rating vplyv.

Celosvetové výsledky by mali byť v predbežnej podobe zverejnené 15. februára. Predbežnej preto, lebo potom nasleduje fáza protestov a opráv, zvyčajne sa nejaké malé zmeny udejú.

Slovenské výsledky mi poskytol náš agilný riešiteľský organizátor Marek Kolčák (riešiteľský FM, navyše FM aj v praktickom šachom a GM v korešpondenčnom šachu)

Expertná kategória

 1. Oto Mihalčo 39,5
 2. Marek Kolčák 38
 3. Ľubomír Širáň 37,5
 4. Tomáš Peitl 37
 5. Stanislav Vokál 33
 6. Milan Svrček 32,5
 7. Miroslav Kasár 29,5
 8. Richard Harvan 14
 9. Samuel Sepéši 13
 10. Karol Rückschloss 4
 11. Oliver Ralík 3

Amatérska kategória

 1. Jerguš Pecháč 39
 2. Peter Šoltýs 35,5
 3. Jozef Kobolka 35
 4. Marek Ardamica 26,5
 5. Dušan Medveď 18
 6. Peter Hatala 12
 7. Ladislav Krump 11,5
 8. Nela Kolčáková 10
 9. Ivan Paulička 10

39 bodov zo 40 možných je veľmi dobrý výsledok. Dokonca v priebežne dopĺňanom predbežnom poradí sú traja najlepší slovenskí amatéri zatiaľ na treťom až piatom mieste. To znie výborne.

Spomedzi dvadsiatich riešených úloh vyberám dve z amatérskej kategórie. Rozhodne to nie sú žiadne maliny, ale také fajn úlohy na riešenie.

Vlastne veď riešenie prvej z nich idem prezradiť. Už v diagramovom postavení problému č. 257 je vidno napätie. Keď už nič iné, čierny hrozí dať bielemu šach 1...Vxb2+, avšak takýto šach by priviazal odrazu dve čierne figúry, Vb2 aj Sc1. Vďaka tejto dvojici väzieb má biely na tento šach pripravenú odpoveď 2.Dg2! s dvojicou hrozieb 3.Dxb2# a 3.Vxc1#.

Problém č. 257
Alexandr Galickij
Šachmatnoje obozrenie 1903

Mat 3. ťahom (9+6)
Úvodník je veľmi nečakaný: 1.Sh8!!

Kto by povedal, že biely strelec v prvom ťahu pôjde na miesto najvzdialenejšie od čierneho kráľa? Navyše tento ťah nič čiernemu nehrozí, biely vyčkáva na jeho samopoškodenie.

Ťahy pešiakmi na stĺpcoch a, b sú veľmi slabé, lebo nasledujú okamžité maty: 1...a3 2.Dxa3#, 1...b4 2.Dxb4#.

Čierny samozrejme môže šachovať, ako to bolo naznačené v predúvodníkovej pozícii. 1...Vxb2+ umožní priviazaním oboch figúr 2.Dg2! a mat ďalším ťahom, 3.Dxb2# alebo 3.Vxc1#.

Aké ďalšie ťahy má čierny k dispozícii? Strelcom. Poťahovanie po diagonále c1-f4 vedie k tomu istému variantu vďaka odchodu strelca od b2: 1...Se3 2.b4+ Sd4 3.Sxd4#.

Nakoniec je tu zlatý klinec programu, ktorý začína obranou 1...Sxb2. Lebo po nej nasleduje mimoriadne nečakaný útok 2.Vh1!!, po ktorom biely opäť nič nehrozí. Ale nech čierny potiahne akokoľvek, okamžite je matovaný. Ukazuje sa pointa ťahov bielych figúr do rohov šachovnice. Biela dáma na obe figúry musí dočiahnuť.

Problém č. 258
Arieh Grinblat
I. cena 149. TT Probleemblad 1989

Mat 2. ťahom (9+6)
Pekné?

Svoje schopnosti si môžete preskúšať na dvojťažke č. 258. Popri riešení obsahuje 7 rôznych pokusov a všetky fázy majú niečo spoločné.

Táto úloha sa dostala aj do Albumu FIDE 1989-1991. To hovorí z pohľadu skladateľskej kvality za veľa. Aj riešiteľsky sa javí dobre, teda aspoň mne. Dúfam, že sa bude aj vám, keď si ju rozlúsknete.

Mimochodom, zaujímalo by ma, či 10 bodov v amatérskej kategórii získal tento pán alebo aspoň niekto s ním spriaznený. To viete, človek s raritným hobby sa vždy poteší podobne zasiahnutým.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Farizeji, antikristi, birmovaní komunisti

Veľkonočná úvaha agnostika.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?