Za Milanom Velimirovićom

Autor: Juraj Lörinc | 6.3.2013 o 23:56 | Karma článku: 6,21 | Prečítané:  375x

Starnem. A tak prirodzene zomiera stále viac ľudí, ktorých poznám. Nie je ľahké sa vyrovnať s tým, že všetci skôr či neskôr odídu. Minulý týždeň zomrel jeden z veľmajstrov v šachovej skladbe, s ktorým som mal tú česť sa poznať, Milan Velimirović z Belehradu.

Smutnú správu oznámil priaznivcom kompozičného šachu jeho priateľ Marjan Kovačević príspevkom na diskusnom fóre Mat Plus. Je to príznačné, keďže Mat Plus je jedným z Milanových detí. Ktovie, čo teraz bude s touto stránkou, ktorá bola istú dobu možno najživším fórom kompozičného šachu na internete. Odrazilo sa to aj v množstve následných sústrastí a osobných spomienok skladateľov z celého sveta.

Milan Velimirović teda zďaleka nebol len skladateľom. Podstatnú časť svojej šachovej činnosti venoval publicistike - postupne redigoval kompozičné časopisy Mat, Mat Plus, Mat Plus Review, stránku Mat Plus a práve minulý rok vyšla jeho Encyclopedia of Chess Problems.

I keď toto všetko je dôležité, veľmajstrovský titul sa dáva len za relatívne veľké množstvo výborných skladieb. Môžeme si teda Milana predstaviť dvojicou jeho ocenených dvojťažiek.

Problém č. 259
Milan Velimirović
II. cena Probleemblad 1999
A9, Album FIDE 1998-2000

Mat 2. ťahom (9+5)
V diagramovej pozícii problému č. 259 má čierny kráľ k dispozícii dve voľné polia, na ktoré by mohol odísť: c4 a e4. Tým zároveň otvorí dlhú diagonálu a dá batériový šach bielemu kráľovi. Sú tu teda dve silné obrany, na ktoré by podľa kánonov kompozičného šachu mal biely mať pripravenú odpoveď. Má:

1...Kc4+ 2.Jc3# - jazdec preruší diagonálu, pokryje b5, otvorí bielu dámu na c4 a Vd8 na d4,
1...Kxe4+ 2.Jxe5# - jazdec zlikviduje šachujúceho strelca, pokryje f3, otvorí strelca na e4 a Vd2 na d4.

Teda dva varianty s kontrašachmi (klasická situácia, keď v ťahoch po sebe jeden strana dá šach a vzápätí jej druhá strana dá mat, sa bežne v šachovej partii nevyskytuje, ale v šachových ulohách sa objavuje) po ťahoch kráľa na voľné polia.

Čo bude riešením? 1.Dc6! hrozí pochopiteľne 2.Da4# - šach po štvrtom rade, ktorý pokryje všetky voľné polia.

Šachy kráľovskou batériou sú obranami, lebo biely sa musí zaoberať ohrozením vlastného kráľa. Našťastie sa mu to podarí, ale troch ináč ako pred úvodníkom:

1...Kc4+ 2.Jxe5# - jazdec zlikviduje šachujúceho strelca, , otvorí Vd2 na d4 a biely sa nemusí vďaka novému miestu dámy starať o krytie b5 a c5,
1...Kxe4+ 2.Jc3# - jazdec preruší diagonálu, priamo šachuje čierneho kráľa, otvorí dámu na e4 a najmä f3, plus ešte Vd8 na d4.

Tie isté obrany, tie isté maty - ale vymenené. Fantastická konštrukcia (14 kameňov) recipročnej zámeny matov po batériových odťahoch čierneho kráľa na dve voľné polia. Páči sa?

Problém č. 260
Milan Velimirović
II. cena diagrammes 2005
A16, Album FIDE 2004-06

Mat 2. ťahom (7+9)
Druhá vybraná úloha č. 260 je na riešenie, ale niečo z obsahu prezradím. Totiž v diagramovej pozícii sú opäť pripravené odpovede bieleho na niektoré čierne ťahy:

1...Dh2 (čierna dáma zruší krytie 1. radu) 2.Dd1#,
1...dxe4 (braním pešiak odblokuje pole e4 pre bielu dámu) 2.Dxe4#,
1...Vxb1 (čierna veža otvorí strelca k e2) 2.Sxe2#,
1...Ve3 (čierna veža zablokuje e3) 2.Vf4#.

Samozrejme nestačí nájsť ťah bieleho, ktorý všetky tieto maty len tak zachová. Práve naopak. Všetko sa zmení. Alebo ako hovoria šachoví skladatelia - všetky tieto maty sa zamenia.

Nielen téma, ale aj konštrukcia je fajnová, v tomto prípade by som zdôraznil absenciu bielych pešiakov.

Milan bude mnohým chýbať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Farizeji, antikristi, birmovaní komunisti

Veľkonočná úvaha agnostika.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?