Lovci monster s.r.o.

Autor: Juraj Lörinc | 13.3.2013 o 23:27 | Karma článku: 3,09 | Prečítané:  534x

Čeština v titulku naznačuje, že v tomto článku nepôjde o sťažnosť alebo reklamu na nejakú slovenskú firmu. A čo by som písal o nejakej českej firme? Nie, je to niečo úplne iné. Je to názov knihy od Larryho Correiu, ktorá sa zaoberá lovením monštier. Nejde o žiadne poľovačky, kde lovec len počká a odbachne si zakúpený kus. Je to vojna, v ktorej vláda platí za dokázateľne zlikvidované kusy.

Príbeh začína pohľadom na Owena Zastavu Pitta, komplikovanú to osobnosť. Na jednej strane je to veľmi drsný chlapík, ktorý má za sebou okrem iného ilegálne zápasy (ako zápasník) a je fanatik do strelných zbraní. Na druhej strane vedie život obyčajného účtovníka, akože nuda nuda, dokonca ani tie veci so ženami mu moc nejdú. Navyše sa so šéfom úprimne nenávidia. Všetko sa zlomí vo chvíli, keď sa šéf po dovolenkovom uhryznutí raz večer (počas splnu) zmení na vlkodlaka a pokúsi sa zubami-pazúrmi Owena zlikvidovať. Po krátkom boji však Owen šéfa prehodil oknom, zatiaľ čo jeho samého zranenia zavedú do klinickej smrti. Vráti sa.

Od tej chvíle je jasné, že v našom svete existujú rozprávkové bytosti a tak nejak je veľká časť z nich veľmi zlá a veľmi silná. Vie o nich len obmedzené množstvo ľudí a existujú zákony, ktoré rozširovanie týchto vedomostí bez milosti trestajú. Ako sa hovorí, najhoršia smrť je z vydesenia a federálna vláda nechce, aby obyvateľstvo zomieralo strašnou smrťou, takže ho chráni pred znalosťou existencie duchov, prízrakov, upírov, konštruktov, elfov, trollov... Na zlé nadprirodzené bytosti sú vypísané odmeny a tie tvoria hlavný zdroj príjmov firmy Lovci monštier s.r.o.

Firma najíma len ľudí, ktorí o existencii monštier vedia a žijú. Inými slovami, tých, ktorých monštrá napadli a ktorí prežili. Owen spolu s ďalšími nováčikmi prejde výcvikom a la námorná pechota a úplne sa v novej práci nájde. Heh, že účtovníctvo. Môcť sa biť a strieľať, to je niečo pre Owena. Pravda, práca je to nebezpečná. Zombíci a upíri nie sú žiadne padavky, v podstate každé monštrum má v sebe niečo magické, takže nie je ťažké pri troche nepozornosti umrieť. Niekedy ani pozornosť nepomáha.

Owen Fiat Pitt (alebo tak nejak) je prirodzeným hlavným hrdinom, jeho súperom je nejaký Machado. Viete, čo robí Machado? Mácha sekerou, okrem iného. A ešte chce ovládnuť svet vďaka nejakému artefaktu. Aby sme si toto mohli písať a čítať, musel ho niekto zastaviť. Zastava, to je voz!

Dosť bolo k obsahu, pozrime sa na štýl. V knihe je veľmi veľa akcie. Krv tečie potokmi, ale monštrá sa regenerujú, takže ani diera skrz brucho nie je žiaden problém, to sa nejak autoregeneračne zrovná. Čím hroznejšie monštrum, tým rýchlejšie sa regeneruje. Veľa sa píše o zbraniach, ktorá je na čo dobrá a prečo. (Strieborné strelivo musí byť.) Už dávno som nečítal nič také strieľačkové. Ale čo je podstatné, súboje sa neopakujú.

Aj jazyk knihy je dosť drsný. "Susan, zaživa jsi byla zatraceně skvělá ženská, ale radši si nechám vyšukat prdel bandou nadrženejch syfilitickejch dikobrazů a tak podobne, aj brutálnejšie. Zrejme nič pre útlocitné povahy, ale tie už snáď dávno prestali čítať aj tento článok.

Zaujalo ma, ako autor dokázal vložiť do deja zásadné zvraty. Človek tak nejak očakáva, že to nakoniec dobre dopadne. S istým podielom strát sa počíta, nejaká tá postava môže zomrieť. Ale vždy je možné cestu k happyendu nejak skomplikovať. A keď sa to urobí šikovne, začína byť dosť pravdepodobná možnosť, že americká kniha neskončí svadbou alebo pokojným užívaním dôchodku. To je len začiatok...

Celkový dojem je určite dobrý. Lepší ako dobrý. Ale už z vyššieuvedeného je zrejmé, že Hviezdoslav ani Špaček to nie je.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?