Podrazňa: Dostal pokutu neprávom pred poštou

Autor: Juraj Lörinc | 18.3.2013 o 19:24 | Karma článku: 13,40 | Prečítané:  6386x

Čitateľ Milan nám poslal svoju príhodu zakončenú právnou otázkou. Parkoval alebo neparkoval? Dostal pokutu oprávnene alebo nie? Podrobnosti v článku.

Milan: "S priateľkou sme vyložili jej sestru a čakali sme ju v aute, kým vybaví poštu. Bohužiaľ to trvalo niečo cez 10 minút.

Zastavili sme síce na mieste, kde je zónový zákaz parkovania mimo vyhradeného parkoviska, ale stáli sme na okraji cesty mimo križovatky. Zákaz zastavenia tam nebol, boli sme v aute, mali sme naštartované a zapnuté výstražné smerovky.

Prišli k nám mestskí policajti a dali nám pokutu 30 eur, pritom sa vyhrážali 60 eurami. Tvrdili, že sa to považuje za parkovanie a že sa tam parkovať nesmie.

Pritom, takýmto spôsobom tam stojí vždy veľa áut, pretože v okolí je len jedno malé parkovisko, ktoré je však stále plné. A tak pokiaľ chce niekto ísť na poštu, musí stáť takto. Neraz okolo policajti obchádzajú, ale nič sa nedeje. Len teraz.

Takéto státie sa považuje za parkovanie alebo len za zastavenie?"


Je zrejmé, že Milan si príhodu vymyslel. Nie je predsa reálne na pošte niečo vybaviť za púhych približne 10 minút. Napriek tomu sme sa rozhodli situáciu zobrať ako modelovú a poukázať na najdôležitejšie aspekty jeho príhody.


Chyby mestských policajtov

Je nesporné, že policajti pochybili a to v niekoľkých bodoch odrazu.

Predovšetkým, všetci šoféri v Bratislave (s výnimkou nieľkokých babrákov hodných preskúšania, prípadne bezpodmienečného odobrania vodičského oprávnenia) vedia, že zapnutie výstražných smeroviek (známych ako blikačky) automaticky poskytuje šoférovi imunitu pred akoukoľvek pokutou.

Aj v prípade, že by Milan nemal zapnuté blikačky, je opísaná situácia nesporne z jeho pohľadu v poriadku. Motor beží, to znamená, že neparkuje. Produkcia oxidu uhličitého (popri iných splodinách) Milanovým autom je v priamom rozpore s pojmom parkovanie (hlúpemu napovedz: parkovanie – park – strom – spotreba oxidu uhličitého).

Dokonca i pokiaľ by Milan parkoval, bolo by všetko v poriadku, keďže zónové značky sú všeobecne považované za vkusnú okrasu ináč fádnych mestských ulíc (a my sa k tomuto názoru prikláňame).

Za čisto hypotetickej situácie, že by Milan urobil nejaký priestupok (ako je dokázané v predchádzajúcich odstavcoch, nestalo sa tak z najmenej troch dôvodov), ešte stále by sa konanie mestských policajtov dalo považovať za vyslovene neprofesionálne. Nielen že si vymysleli priestupok, pokutovali šoféra auta s blikačkami, ale dokonca sa nepokúsili riešiť situáciu náhlym zmierom (t.j. bez bločkov) a už od začiatku sa vyhrážali pokutou. Ťažko možno v tomto konaní vidieť heslo "Pomáhať a chrániť" alebo ktorékoľvek iné vzletné policajné heslo.


Ani Milan nie je bez viny na svojom osude

Je pravda, že Milan neurobil žiaden dopravný priestupok. O to šokujúcejší je fakt, že pokutu akceptoval a bločky v hodnote 30 euro si zakúpil (čo s nimi plánuje robit?). Mal k dispozícii predsa celý rad opravných prostriedkov, vrátane správneho konania, nesprávneho konania, súdov slovenských, medzinárodných a v neposlednom rade mohol použiť žolíka – priateľa na telefóne. Na našom malom Slovensku je predsa nemožné, aby nepoznal niekoho, kto nepozná niekoho, kto to vybaví.

Milanove tvrdenie o tom, že jedno malé parkovisko v okolí je stále plné, tiež neobstojí pod kritickým preverením (nie že by ho potreboval). Pokiaľ by ponechal svoju priateľku strážiť pri jednom malom parkovisku v okolí, skôr či neskôr (ale skôr neskôr) by sa určite nejaké miesto na ňom uvoľnilo. No a v prípade, že by sa predsa len neuvoľnilo, stačilo by za niekoľko desaťročí dať odstrániť aspoň jeden medzitým vzniknuvší vrak a mohol zaparkovať aj na mieste, na ktorom by ho aj inkasovaniachtiví policajti mohli len ťažko pokutovať za parkovanie.


Záver

Ešte veľa vody pretečie Dunajom, kým sa slovenskí vodiči naučia všetky potrebné predpisy. Nie teoreticky, ale prakticky tak, aby ich vedeli flexibilne aplikovať v reálnych životných situáciach. Do právneho bezvedomia!Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?