Ako prekuknúť lož (o odhaľovaní pravdy nehovorme)

Autor: Juraj Lörinc | 22.3.2013 o 18:21 | Karma článku: 5,57 | Prečítané:  1437x

Už je to veľmi dávno, čo som písal o nejakej nebeletristickej knihe. Čítam ich, ale zvyčajne ich neprepieram v blogu. Viete, siahnem do príručnej knižnice a zahĺbim sa do niektorej kapitoly. Po čase ju odložím. Temer nikdy ich nečítam od začiatku do konca. Brožúra Jak prokouknout lež a odhalit pravdu od Jacka Nashera je v tomto smere výnimkou. Veľkú časť z nej som prečítal zaradom v čakárni u lekára, už nebol problém ju doraziť.

Treba hneď na začiatok povedať, že titul knihy je mierne zavádzajúci. O luhaní a jeho odhaľovaní sa v knihe hovorí veľa.

(Ale odhaliť pravdu, celú pravdu a nič, než pravdu, to je oveľa zložitejšie. Pokiaľ neplatí A, znamená to, že platí jeho negácia, ale tá môže byť tak všeobjímajúca, že to na poznanie pravdy nestačí. Ak zistím, že moja dcéra včera nebola v knižnici, ako tvrdila, neznamená to, že bola zase s tým... tým... čo ho ani cítiť nemôžem.*)

Čo sa čitateľ dozvie o lži a jej zisťovaní? Nezavádza titulok aj v tomto?

Rozhodne nie. Autor Jack Nasher zjavne vie, kde je v problematike sever. Nielenže vie písať aj pútavo, aj metodicky, dokonca niekedy polopatisticky, ale zároveň preberané tvrdenia zdrojuje, len zoznam použitej literatúry má viac ako 11 strán (zo 194). Od začiatku sa sústredí na rozličné aspekty lži a to, ako je ich možné využiť na jej rozoznanie. Pozrime sa na 5 základných princípov súvisiacich s klamstvom, ktoré v knihe uvádza:

1. Pokiaľ chceme odhaliť lož, je užitočné vedieť, ako sa preverovaný jedinec správa normálne, teda keď neklame. Odchýlky od normálneho správania sú indikátormi lži.

2. U mnohých klamárov je možné v priebehu klamstva a po jeho skončení pozorovať niektoré z troch emócií: strach (z odhalenia), pocit viny (z klamstva) a radosť (z podvodu).

3. Klamstvo spôsobuje rozladenie prejavov človeka, napríklad umelý úsmev, nesymetrickú mimiku, nedokončené gestá, neprirodzenú synchronizáciu slov a mimoverbálnych prejavov.

4. Klamstvo spôsobuje stres, ktorý sám alebo jeho odbúravanie sa prejavuje varovnými signálmi, telesnými prejavmi: zmenou hlasu, (ne)žmurkaním, rituálmi.

5. Príliš kontrolované chovanie, reprodukcia historiek s absenciou mnohých špecifických detailov.

Samozrejme, ani jeden z princípov nemá absolútnu platnosť. U každého z nich je možné pozorované príznaky lži vysvetľovať aj mnohými inými spôsobmi. Z tohto dôvodu je veľmi odporučeniahodné pozbierať čo najviac nezávislých indícií, že preverovaný pravdepodobne klame. Na tento účel je v knihe popísaných mnoho metód, od pasívnych, pozorovacích, až po aktívne provokujúce podozrivého k prezradeniu. Veľa sa hovorí o detektore lži, o správnej formulácii otázok, o umení pozorovať, na čo sa sústrediť. Je zaujímavé, že mnoho všeobecne známych znakov klamárov je v skutočnosti mylných. Napríklad nedostatočný očný kontakt nemá s klamstvom nič spoločné.

Je treba priznať, že autor netvrdí, že popisované postupy sú stopercentné. To vôbec. V úvode síce šermuje percentuálnymi úspešnosťami odhaľovania lži a čísla stúpajú s aplikáciou techník popisovaných v knihe, ale zďaleka sa nedostanú k sto percentám. Taká pravdepodobnosť odhalenia klamstva 90% síce vyzerá pôsobivo, ale v skutočnosti je povedzme aj päťpercentná šanca krivého obvinenia zo lži často príliš riskantnou záležitosťou. Zoberme si takého Othella, ktorý dal meno javu Othellova chyba. Podozrieval Desdemonu z nevery s Cassiom, táto to popiera a žiada vypočuť Cassia. Othello jej oznámi, že ho dal zabiť a Desdemona sa rozplače. Prečo? Ona vie, že je nevinná, a smrť Cassia znamená, že nemá ako svoju nevinu dokázať. Othello si ale jej plač vykladá ako smútok za milencom. Chyba. Othellova chyba.

Ešte by som dodal, že popis Othellovej chyby je jednou z mnohých ilustrácií princípov a postupov, ktoré sa v knihe vyskytujú. Značne uľahčujú čítanie a pochopenie toho, čo by bez nich bolo prehľadovou štúdiou problematiky. Historky o úspešných podvodníkoch, opisy psychologických experimentov vedúcich k teoretickým záverom, vysvetlenia náročnejších pojmov, drvivá väčšina bola podľa mňa veľmi dobre vybratá.

Som po prečítaní knihy múdrejší? Budem schopný načítané aplikovať v praxi? Budem chcieť načítané používať? Trochu áno, skôr nie a závisí od okolností. Sú situácie, keď by sa mi schopnosť odhaliť lož hodila ako soľ. Ale veď predsa zvyčajne nechcem ani v prípade relatívne vážnych záležitostí podrobovať svojich blízkych výsluchom ako na gestape, s chytákovými otázkami a umelým zvyšovaním ich stresu. Chcem im veriť. A tak mi pre tie prípady, keď by som chcel použiť techniky z knihy, asi tréning stačiť nebude. Ani trénovať nejako moc nechcem.

Nakoniec, mnohé manželstvá, priateľstvá, kamarátstva a iné vzťahy vydržali len preto, že ľudia lož identifikovať nevedia.Poznámka pod čiarou.

* - Nemám dcéru. Prišli ste na to? Ak áno, vďaka čomu?Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?