Šachová skladba 2012 - slovenské úspechy

Autor: Juraj Lörinc | 7.4.2013 o 22:11 | Karma článku: 4,44 | Prečítané:  602x

Včera a dnes sa v Bratislave konali Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v riešení šachových úloh. Keďže som sa ich tentoraz nezúčastnil, stále nemám k dispozícii kompletné výsledky, ani úlohy, ktoré boli na riešenie predložené. Takže o nich neskôr, zajtra alebo pozajtra. Ale vďaka majstrovstvám sa na piatkovom krúžku kompozičného šachu v Ružinove vyskytovali návštevníci z Prahy. Michal Dragoun mi osobne odovzdal aprílové číslo českého časopisu Šachová skladba. Okrem iného obsahu je v nej výsledok troch skladateľských súťaží Šachovej skladby za rok 2012. Vo všetkých zvíťazili slovenskí autori.

V samomatoch získal I.-II. cenu ex aequo Ladislav Salai jr. Keďže jeho víťazná skladba je pomerne náročná na pochopenie, neuvediem ju, veď je z čoho ďalej vyberať.

V mnohoťažkách (to sú úlohy mat 4. ťahom a dlhšie) si jedinú cenu odniesol Zoltán Labai z Veľkého Kýra za problém č. 264. Je to sedemťažka, ale napriek dĺžke trochu hrozivej pre laika, je možné podstatu obsahu pochopiť aj z diagramu, pokiaľ sa vám nechce vyťahovať šachovnicu.

Problém č. 264
Zoltán Labai
Cena
Šachová skladba 2012

Mat 7. ťahom (7+7)
Biely by chcel matovať postupom 1.Jf3+? Kf1 2.Sd3#, ale tomu bránia dve prekážky v podobe pešiakov g4 (1...gxf3!)a c4 (2...cxd3!). Musí ich zlikvidovať alebo aspoň zneutralizovať.

Môže využiť dosť obmedzené pohybové možnosti čierneho, sám má k dispozícii dvojicu figúr, ktoré vôbec nepotrebuje na predpokladaný záver - Vb4 a Ja2. Začne 1.Vb5! a po jedinom 1...Kh2 príde manéver s obeťou veže 2.Vh5+ Kg1 3.Vh3!. Čierny nemá inú možnosť ako obeť prijať 3...gxh3. Tým je odstránená prvá prekážka, f3 už nie je kryté.

Nasleduje 4.Jb4! a teraz má čierny až dve možnosti ťahu. Chybou by bolo 4...Kh2, lebo tým by čierny kráľ vstúpil do čerstvo vyhotoveného sarkofágu okolo poľa h2 a prišlo by okamžité 5.Jf3#.

Preto čierny potiahne pešiakom 4...h2. Biely využije, že sa čierny na kráľovskom krídle zablokoval a obetuje jazdca 5.Jd3! Ukazuje sa, že čierny musí prijať aj túto obeť 5...cxd3. A je vymaľované, aj druhý pešiak je eliminovaný. Ostáva len čierneho doraziť podľa pôvodného plánu 6.Jf3+ Kf1 7.Sxd3#.

Na prvý pohľad riešenie nie je zrejmé, ale predsa je pochopiteľné. Typická úloha logickej alias novonemeckej školy s dvomi prípravnými plánmi, aj keď treba povedať, že nie je svetová. Každopádne v súťaži Šachovej skladby bola najlepšia.

Problém č. 265
Ladislav Salai jr.
I. cena
Šachová skladba 2012

Mat 3. ťahom (7+13)
V trojťažkovej súťaži získala I. cenu skladba č. 265. Dumal som, či ju môžem predložiť na riešenie alebo či mám jej obsah vysvetliť a nakoniec som sa rozhodol pre kompromis. Prezradím prvý ťah, čím z nej spravím akoby niekoľko dvojťažiek (treba nájsť hrozbu, obrany a následné biele útoky): 1.Sb8!

Po tomto prvom ťahu má biely na čierneho kráľa nasmerované dve batérie, Vb4-Jc4-Kf4 a Sb8-Jd6-Kf4. Tie budú hrať v obsahu dôležitú úlohu spolu s bielou dámou. Formálnou témou sú výmeny 2. a 3. ťahov bieleho v rôznych variantoch. Skúsite nájsť zvyšok riešenia? Keď nie hlavou, vždy si môžete pozíciu skúsiť vyriešiť v nejakom hracom programe - a okomentovať ju.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Farizeji, antikristi, birmovaní komunisti

Veľkonočná úvaha agnostika.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?