Šachová skladba 2012 - slovenské úspechy

Autor: Juraj Lörinc | 7.4.2013 o 22:11 | Karma článku: 4,44 | Prečítané:  471x

Včera a dnes sa v Bratislave konali Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v riešení šachových úloh. Keďže som sa ich tentoraz nezúčastnil, stále nemám k dispozícii kompletné výsledky, ani úlohy, ktoré boli na riešenie predložené. Takže o nich neskôr, zajtra alebo pozajtra. Ale vďaka majstrovstvám sa na piatkovom krúžku kompozičného šachu v Ružinove vyskytovali návštevníci z Prahy. Michal Dragoun mi osobne odovzdal aprílové číslo českého časopisu Šachová skladba. Okrem iného obsahu je v nej výsledok troch skladateľských súťaží Šachovej skladby za rok 2012. Vo všetkých zvíťazili slovenskí autori.

V samomatoch získal I.-II. cenu ex aequo Ladislav Salai jr. Keďže jeho víťazná skladba je pomerne náročná na pochopenie, neuvediem ju, veď je z čoho ďalej vyberať.

V mnohoťažkách (to sú úlohy mat 4. ťahom a dlhšie) si jedinú cenu odniesol Zoltán Labai z Veľkého Kýra za problém č. 264. Je to sedemťažka, ale napriek dĺžke trochu hrozivej pre laika, je možné podstatu obsahu pochopiť aj z diagramu, pokiaľ sa vám nechce vyťahovať šachovnicu.

Problém č. 264
Zoltán Labai
Cena
Šachová skladba 2012

Mat 7. ťahom (7+7)
Biely by chcel matovať postupom 1.Jf3+? Kf1 2.Sd3#, ale tomu bránia dve prekážky v podobe pešiakov g4 (1...gxf3!)a c4 (2...cxd3!). Musí ich zlikvidovať alebo aspoň zneutralizovať.

Môže využiť dosť obmedzené pohybové možnosti čierneho, sám má k dispozícii dvojicu figúr, ktoré vôbec nepotrebuje na predpokladaný záver - Vb4 a Ja2. Začne 1.Vb5! a po jedinom 1...Kh2 príde manéver s obeťou veže 2.Vh5+ Kg1 3.Vh3!. Čierny nemá inú možnosť ako obeť prijať 3...gxh3. Tým je odstránená prvá prekážka, f3 už nie je kryté.

Nasleduje 4.Jb4! a teraz má čierny až dve možnosti ťahu. Chybou by bolo 4...Kh2, lebo tým by čierny kráľ vstúpil do čerstvo vyhotoveného sarkofágu okolo poľa h2 a prišlo by okamžité 5.Jf3#.

Preto čierny potiahne pešiakom 4...h2. Biely využije, že sa čierny na kráľovskom krídle zablokoval a obetuje jazdca 5.Jd3! Ukazuje sa, že čierny musí prijať aj túto obeť 5...cxd3. A je vymaľované, aj druhý pešiak je eliminovaný. Ostáva len čierneho doraziť podľa pôvodného plánu 6.Jf3+ Kf1 7.Sxd3#.

Na prvý pohľad riešenie nie je zrejmé, ale predsa je pochopiteľné. Typická úloha logickej alias novonemeckej školy s dvomi prípravnými plánmi, aj keď treba povedať, že nie je svetová. Každopádne v súťaži Šachovej skladby bola najlepšia.

Problém č. 265
Ladislav Salai jr.
I. cena
Šachová skladba 2012

Mat 3. ťahom (7+13)
V trojťažkovej súťaži získala I. cenu skladba č. 265. Dumal som, či ju môžem predložiť na riešenie alebo či mám jej obsah vysvetliť a nakoniec som sa rozhodol pre kompromis. Prezradím prvý ťah, čím z nej spravím akoby niekoľko dvojťažiek (treba nájsť hrozbu, obrany a následné biele útoky): 1.Sb8!

Po tomto prvom ťahu má biely na čierneho kráľa nasmerované dve batérie, Vb4-Jc4-Kf4 a Sb8-Jd6-Kf4. Tie budú hrať v obsahu dôležitú úlohu spolu s bielou dámou. Formálnou témou sú výmeny 2. a 3. ťahov bieleho v rôznych variantoch. Skúsite nájsť zvyšok riešenia? Keď nie hlavou, vždy si môžete pozíciu skúsiť vyriešiť v nejakom hracom programe - a okomentovať ju.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Právnici z HZDS sa uchytili. Ako skončili Cuper, Tóthová a ďalší?

Niektorí sa navzájom pozývajú ako hostia na akcie pre študentov, iní zostali kolegami naďalej.

KOMENTÁRE

Trump je menej vierohodný, ako bol Mečiar

Pokračujúce odhaľovanie prepojenia na Rusko vytvára krízu.


Už ste čítali?