Neteleportovaný muž

Autor: Juraj Lörinc | 23.4.2013 o 23:45 | Karma článku: 3,01 | Prečítané:  669x

Po Mužovi z Vysokého zámku mi Philip K. Dick poskytol príbeh ďalšieho muža. Bola to taká jednohubka, v rannom trolejbuse som ju vzal z tácky a večer počas kúpania (nie môjho) som ju dorazil.

Rozprávanie na necelých 120 stranách je umiestnené niekam do doku 2014 plus mínus pár rokov. OSN majú pod palcom Nemci, ktorí sú zjednoteným národom už mnoho rokov, Veľká Británia i USA dávno upadli. Vesmírne lety viedli nielen k výskumom v slnečnej sústave, ale aj v sústavách Proximy Centauri, Alfa Centauri a najmä Fomalhautu. Práve v posledne menovanej sústave niekoľko desiatok svetelných rokov ďaleko od Zeme prieskum objavil planétu ako lusk: s ideálnou atmosférou, príjemnou klímou, nádhernou flórou a faunou, prosto raj. A do tohto raja odchádzajú kolonisti jednosmernými teleportmi, už niekoľko miliónov ľudí z mnoho miliardovej Zeme.

Z tohto popisu by sa dalo povedať, že z dnešného pohľadu deju predchádza deju knihy akási alternatívna história. Ale kniha pôvodne vyšla v roku 1964 a tak vlastne ide autorom vyfantazírovanú budúcnosť.

Hlavná zápletka spočíva v tom, že raj je príliš rajský. Z Fomalhautu IX prichádzajú samé dobré správy, všetci sú nadmieru spokojní, až to je štatisticky krajne nepravdepodobné. Keď sa hlavný hrdina rozhodne situáciu overiť konvenčnejším spôsobom (nechce sa do raja teleportovať, ale mnoho rokov tam letieť), firma s monopolom na teleportovanie mu to zo všetkých síl chce prekaziť. To vyvolá podozrenie istého mocného muža, ktorý by chcel byť ešte mocnejším a tak sa začne tajomstvo triasť o existenciu.

Ako obyčajne som sa pokúšal odhadovať, čo sa udeje, ako sa zápletka zapletie a ako sa rozpletie, kam sa dej uhne. Niektoré indície od začiatku naznačovali, že o technológii teleportovania sa klame, ale mnou očakávané rozlúštenie tohto motívu sa ukázalo byť mylným. A to je dobre, ako detektíva by ma to asi nenadchlo, ale ako čitateľa ma prekvapivý zvrat zvyčajne poteší.

Kritizovaniahodná je nepravdepodobnosť deja. Nejde o reálie sveta roku 2014, fantazírovanie v tomto smere je úplne ok. Ale nezdá sa mi uveriteľné, že by si niekoľko spoločností komerčných i nekomerčných, ktorým hlavný hrdina stúpi na otlak, nedokázalo poradiť s jedným človekom. Normálne zrušiť problematického červíka, to predsa pre niekoho s prakticky bezodnou pokladňou a absenciou morálnych zábran nemôže byť problém. Ďalej komplikované šifrovanie banálnych odkazov, škoda reči, alebo pomerne šialená myšlienka podhlavného hrdinu na akciu proti Fomalhautu IX.

Vychádza mi to na priemer, a to aj po zohľadnení, že ide o historickú, nie súčasnú sci-fi. Keby bola súčasnou, použil by som ešte prísnejšie meradlo.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?