Marianka 2013

Autor: Juraj Lörinc | 6.8.2013 o 15:40 | Karma článku: 3,87 | Prečítané:  853x

Po roku sa opäť zišli v Marianke šachoví skladatelia zblízka aj zďaleka a užili si medzinárodný festival kompozičného šachu. Časom bude aj bulletin, ale už dnes možno zhrnúť, čo sa v Marianke udialo.

Budem sa venovať chladným faktom. Ťažko totiž možno slovami opísať všetky tie príjemné veci pomimo, takpovediac priateľského charakteru.

Účastníkov bolo tento rok 35. Väčšina z nich bola zo Slovenska, ale svojou návštevou nás poctili aj skladatelia z Izraela, Francúzska, Srbska, Ruska, Ukrajiny, Nemecka, Rakúska a Česka.

V Marianke sa odohrali dva riešiteľské turnaje. Exo riešenie vyhral Georgij Jevsejev z Ruska, rýchle riešenie dvojťažiek špecialista Vasyľ Ďačuk z Ukrajiny.

Skladateľských turnajov bolo až päť, z nich súťaž o pohár Marianka 2013 trvala 30 dní pred festivalom, ostatné štyri dni počas festivalu. Exo súťaž bola otvorená aj neprítomným v Marianke prostredníctvom e-mailu, ale prítomní dosiahli tentoraz výrazne lepšie výsledky.

Toto sú autori víťazných skladieb turnajov:
  • Pohár Marianka 2013 - Dragan Stojnić & Branko Djurašević (Srbsko)
  • #2 - Emil Klemanič a Ladislav Salai ml. (Slovensko)
  • s#2 - Michel Caillaud (Francúzsko)
  • h#2 - Emil Klemanič a Ladislav Salai ml. (Slovensko)
  • exo - Michel Caillaud (Francúzsko)
Problém č. 281
Emil Klemanič
Ladislav Salai ml.

I. cena Marianka 2013

Mat 2. ťahom (13+10)
Spomedzi víťazných skladieb som vybral problém č. 281. Tematický turnaj bol zameraný na motiváciu obranných ťahov čierneho a v tejto úlohe je v dvoch fázach ukázaná krásna analógia.

Keď hovorím o dvoch fázach, mám tým na mysli zvodnosť a riešenie. Riešenie môžeme zatiaľ nechať bokom, venujme sa zvodnosti. Zvodnosť je taký priebeh hry začínajúci prvým ťahom bieleho, ktorý je temer riešením, ale existuje jeden ťah čierneho, ktorý snahu bieleho vyvracia. Pritom sú dôležité aj varianty.

Zvodnosť začína ťahom 1.Da2? s hrozbou 2.Dd5#. Proti tejto silnej hrozbe má čierny dve obrany.

1...Dxd3 bráni priamym napadnutím d5. Zároveň sa ale čierny poškodí tým, že zruší napadnutie línie veže g4-e4. Vďaka tomu biely môže matovať z batérie 2.Jxh5#.

Druhá existujúca obrana 1...Dxf4 bráni tým, že zobraný jazdec už nekryje pole d5, takže po 2.Dd5+ by čierny mohol brať dámu 2...Kxd5. Ale týmto spôsobom sa čierna dáma priviazala na vodorovnej línii a tiež otvorila Vh3 k poľu e3, takže môže prísť 2.Ve3#.

1.Da2? je len zvodnosť kvôli podobnej obrane, ktorou sa čierny nepoškodí, 1...gxf4!

A teraz to riešenie. Vlastne to vám neprezradím, jeho nájdenie je ponechané na zainteresovaného čitateľa. Len poznamenávam, že so zvodnosťou súvisí veľmi pekným spôsobom.

Dôležitou a vlastne unikátnou súčasťou programu v Marianke sú odborné prednášky. Štvrtok poobede, piatok doobeda a poobede a ešte v sobotu doobeda zaznelo dokopy 10 prednášok na najrôznejšie témy. Žiadne iné stretnutie šachových skladateľov nedáva odbornému programu taký široký priestor.

Tento rok prevažovali prednášky nejakým spôsobom dávajúce do súvisu kompozičný šach a počítače, čo je neklamným znakom, že výpočtová technika je dôležitou súčasťou modernej šachovej skladby. Prináša so sebou veľa dobrého, ale aj nemálo negatívnych znakov.

Už teraz sa teším na ďalší ročník Marianky...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Farizeji, antikristi, birmovaní komunisti

Veľkonočná úvaha agnostika.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?