Úskalia hýbania pozíciou

Autor: Juraj Lörinc | 3.5.2014 o 22:02 | Karma článku: 4,42 | Prečítané:  831x

Na špičkových súťažiach v riešení šachových úloh sa zúčastňujú špičkoví riešitelia. Tí sa nestali špičkovými riešiteľmi len tak, napríklad lusknutím prstov. Za ich úspechmi je vždy systém, zvyčajne to značí dlhé hodiny a dni za šachovnicou, úporná snaha riešiť úlohu za úlohou, postupné prenikanie do možných kombinácií. Je teda pochopiteľné, že špičkoví riešitelia šachových úloh majú preriešené stovky či tisíce úloh, z ktorých si mnohé zapamätajú. To prináša problém rozhodcom riešiteľských súťaží. Ako vybrať úlohy na riešenie, ktoré nebude nikto poznať?

V ideálnom prípade má rozhodca k dispozícii dostatok kvalitných originálov, teda úloh, ktoré ešte neboli nikde uverejnené. Ale to sa stáva len málokedy, povedzme v prípade majstrovstiev sveta. V bežných súťažiach rozhodcovia tento problém riešia menej dôkladne, ale zväčša dostatočne. Buď vyberajú úlohy z menej známych zdrojov, u ktorých je malá šanca, že ich účastníci súťaže budú poznať. Alebo v prípade úloh s väčším rizikom nejako pozíciu pretransformujú. Ukážme si to na príklade.

Problém č. 290
Viktor Čepižnyj
Cena Springaren 1986-1987

Mat 2. ťahom (5+2)
V postavení diagramu č. 290 je všetko pripravené na matovanie čierneho, ako náhle sa tento pohne. Strelec kontroluje súčasne tri potenciálne matové polia, takže biely nemôže hneď dať Je4#, ani Vc4#, ani Vb3#. Bielemu teda stačí počkať na ťah čierneho a hotovo.

Lenže nie je to také jednoduché. Va4 musí zostať na 4. rade kvôli poľu d4 a matu na c4, Vb5 musí zase zostať na stĺpci b kvôli poľu b2 a matu na b3. Akékoľvek ťahy vežami alebo strelcom na e4 alebo za toto pole vyvráti ťah čierneho strelca na to isté pole. Ostáva skúsiť krátke potiahnutia:

1.Vab4? skoro vyjde, ale čierny sa ubráni fajnovým ťahom 1...Sb3! Biely nemôže dať na b3 mat vežou z b5, lebo jej zavadzia jej kolegyňa.

Analogicky to vychádza v druhom tematickom pokuse 1.Vbb4?, ktorý vyvráti 1...Sc4! a teraz si veže vo vzájomnom zavadzaní úlohy vymenili.

(Takýto spôsob vzájomného zavadzania si figúr je známejší na strane čierneho a volá sa tak téma Wurzburg-Plachutta, v tomto prípade ide o bielu tému Wurzburg-Plachutta.)

Riešením je potom posledný skromný ťah 1.Vb6! , ktorým sa biely nijak nepoškodí a nasledujú očakávané maty:
- 1...Sg8 2.Je4#,
- 1...Sc4 2.Vxc4#,
- 1...Sb3 2.Vxb3#.

A čo môže spraviť rozhodca riešiteľskej súťaže? Môže napríklad účastníkom predložiť úlohu ako mat 2. ťahom v takto zmenenom postavení:Takáto transformácia postavenia je zďaleka najbežnejšia. Riešenie v tomto prípade samozrejme začína 1.Vg6! Stačí zrkadlový obraz a prekvapivo veľa ľudí si už neuvedomí, že úlohu pozná.

V našom prípade, keďže na šachovnici nie sú žiadni pešiaci, je možné s pozíciou urobiť aj ďalšie čary, konkrétne ju pootáčať:Úvodníky týchto pozícií sú 1.Vf2! a 1.Vb3! Podstata transformácií spočíva v tom, že sa zachovávajú všetky priestorové vzťahy figúr.

Problém č. 291
Vladimir Soldatov
Smena 1992

Mat 2. ťahom (5+2)
Ale nie je vždy všetko až také jednoduché. Zoberme si taký problém č. 291. Ani v ňom nie sú použití žiadni pešiaci. A predsa ho nie je možné pretransformovať do iného postavenia tak jednoducho ako všetky predchádzajúce. Nie je možné pozíciu otočiť, ani zrkadliť, ani posunúť, prosto nič. Okamžite by bol s riešením problém. Len v danej konštelácii funguje. Ako je to možné? Ak neviete, vyriešte dvojťažku a určite na to prídete.

Mimochodom, obe dnešné vybrané úlohy boli miniatúry. Na silných riešiteľských súťažiach sa používajú úlohy s väčším množstvom kameňov ako sedem, keď akékoľvek zásahy je oveľa ťažšie postrehnúť.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Právnici z HZDS sa uchytili. Ako skončili Cuper, Tóthová a ďalší?

Niektorí sa navzájom pozývajú ako hostia na akcie pre študentov, iní zostali kolegami naďalej.

KOMENTÁRE

Trump je menej vierohodný, ako bol Mečiar

Pokračujúce odhaľovanie prepojenia na Rusko vytvára krízu.


Už ste čítali?