reklama

Keď ťahá iba jeden

Kompozičný šach má oproti bežnému hranému praktickému šachu jednu nezanedbateľnú výhodu. Skladatelia nie sú otrocky zviazaní pravidlami, pre svoje potreby si ich môžu upraviť a tak riešiteľom a ostatným milovníkom šachu pripraviť neobyčajné zaujímavé oriešky na rozlúsknutie. Predstavte si, čo sa napríklad stane, keď jedna zo strán vôbec neťahá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Takto nejak to vyzerá v takzvaných sériovoťahových matoch . Čierny len stojí, ťahá len biely a jeho úlohou je dať čiernemu mat určeným počtom ťahov. Pritom samozrejme nesmie vstúpiť do šachu a okrem posledného ťahu série nesmie čierneho šachovať. (Brať mu kamene samozrejme môže.)

Vravíte si, čo to je len za výmysel? Čo za aké zaujímavé úlohy z toho môžu vzniknúť? No môžu.

Problém č. 48
George P. Sphicas
Cena U.S. Problem Bulletin 1985

Sériovoťahový mat 24. ťahom (2+16)

Pozrime sa na pozíciu diagramu č. 48. Biely má len dámu a kráľa, teda mat bude dámou a biely kráľ musí kryť nejaké polia okolo čierneho kráľa. Keďže ten má blokované len g2 a f2, po krátkej analýze sa dôjde k záveru, ža mat bude dámou z d3 a biely kráľ bude stáť na f5 alebo g5.

K tomu je však potrebné zlikvidovať nejaký čierny materiál kryjúci tento mat. Musí padnúť Jd1, Dc5, Vd5, Sf5 a Sg5, pritom kvôli zákazu šachovať čierneho kráľa musí Jd1, Vd5 a Sf5 brať biely kráľ. Z toho vyplýva, že zlikvidovať treba aj Jc3, Pc6, Pe6. Toto všetko treba urobiť rýchlo, lebo 24 ťahov pri bielom kráľovi prechádzajúcom z 8. radu na 1. rad a zase späť na 5. rad nie je až tak veľa.

Riešenie je 1.Kd8 2.Kc7 (dáma už môže odísť) 3.Dxe6 4.Dxf6 5.Dxc3 6.Dxc5 7.Kxc6 8.Kxc5 9.Kxa4 (dáma opäť môže odísť a pritom zakryje inú čiernu líniu) 10.Dc3 11.Kxb3 12.Kc2 (opäť to isté - dáma prechádza z jednej čiernej línie na druhú, kým je biely kráľ na bezpečnom poli) 13.Dd2 14.Kxd1 15.Kc2 16.Dc3 18.Kc4 19.Dd4 20.Kxd5 21.Ke5 22.Kxf5 23.Kxg5 24.Dxd3# .

Tak. Biely vyčistil všetky zbytočné čierne kamene z pôvodnej úplnej armády. A matuje s využitím posledných dvoch pešiakov.

Mimochodom, americký skladateľ George P. Sphicas bol najúspešnejším skladateľom exoúloh jedného z Albumov FIDE (zlaté knihy kompozičného šachu). Jeho špecializáciou sú práve sériovoťahové úlohy, v ktorých dosiahol rad rekordov. Na kongrese v gréckej Ererii 2005 mu bol udelený titul medzinárodný majster FIDE v šachovej skladbe .

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 49
Michel Caillaud
2. čestné uznanie
TT The Problemist 1986

Sériovoťahový mat 18. ťahom (14+1)

S autorom druhej dnešnej úlohy sme sa už v mojom blogu stretli . Čo naplat, ako som vtedy písal, Michel je všestranný skladateľ. V postavení diagramu č. 49 má tentoraz biely slušný arzenál, čierny len kráľa. No čo na tom môže trvať 18 ťahov, dať jeden obyčajný mat? No skúste... nezabudnite, že biely nesmie šachovať v rámci série svojich ťahov. Nemožno preto len tak potiahnuť vežou, ani jazdcom... no vlastne, čím môže biely ťahať? Kráľom napríklad, no ním samotným sa mat dať nedá.

Sériovoťahové maty sú len jednou odrodou sériovoťahových úloh. O ďalších niekedy nabudúce. :-)

(písané 22. júna 2006)




Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu