Cenovo citliví

Autor: Juraj Lörinc | 13.9.2006 o 0:02 | Karma článku: 6,45 | Prečítané:  2034x

Zúčastnil som sa dnes odborého seminára. Cez obed sa mi podarilo zhovárať sa s pár zaujímavými ľuďmi. S niektorými o odborných veciach, s inými sme len tak voľne kecali. Prekvapilo ma, keď jednému z nich preberaná téma asociovala Feynmana.

Bolo to naozajstné tlachanie - small talk. Zhodli sme sa, že dnes sa už nezavára v takej miere ako za socíku, ani u nás doma, ani všelikde inde. Zlé jazyky dokonca syčia, že podľa niektorých ľudí kompóty rastú v hypermarketoch.

Nakoniec sme došli k tomu, že na Slovensku je veľa ľudí, ktorí ešte zavárajú vo veľkom alebo kupujú lacné, poťažmo menej kvalitné zaváraniny. Prečo nekupujú drahšie? "Lebo sú price-sensitive." Sú cenovo citliví.

V tom momente jeden so skupinky vraví: "Hej, to bolo diplomaticky povedané, že sú chudobní." Eufemizmus.

No a druhý spomenul klasické Feynmanovo zistenie z "To snad nemyslíte vážně!":

"Byl tam taky jeden sociolog, který předem vypracoval jakési pojednání, a my všichni jsme si ho měli přečíst. Začal jsem ten zatracený pamflet číst a byl jsem z toho blázen: nemohl jsem v něm najít hlavu ani patu! [...] Měl jsem nepříjemný pocit, že to je nad moje schopnosti, až jsem si nakonec řekl: Tak a konec, teď přečtu jednu větu pomalu, abyc přišel na to, co může, k čertu, znamenat.

Vybral jsem namátkou jednu větu a velice pozorně ji čtu. Nepamatuju si ji doslova, ale víceméně zněla takhle: 'Individuální člen sociální komunity často získává informace prostřednitcvím vizuálních symbolických kanálů.' Četl jsem to popředu, pozadu a přeložil to. Víte, co to znamená? 'Lidi čtou'."


Hm. Stále lepšie ako lord Dorwin z Asimovovej Nadácie. 5 dní rozprával, komentoval, kvákal, ale keď jeho zdanlivo zaujímavé reči predložili sémantickému analyzátoru, zistil, že lord nepovedal vôbec nič. Obratný rečník, len čo je pravda.

(písané 12. septembra 2006)
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.


Už ste čítali?