Vyhodnotenie hier s komentárom

Autor: Juraj Lörinc | 5.11.2006 o 1:03 | Karma článku: 5,21 | Prečítané:  2467x

Predovšetkým by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí sa môjho malého hazardného experimentu zúčastnili. Bolo vás celkovo 36 a aj z pohľadu nestranného organizátora to bol veľmi zaujímavý zážitok.

Ako hry dopadli.

Hra č. 1 mala, ako si iste mnohí všimli, jednu zaujímavú vlastnosť. Nech ste si zvolili ktorúkoľvek možnosť, pri veľkom počte opakovaní hry by sa vám na vaše konto pripísalo priemerne 100 bodov. Rozdiel je v rovnomernosti rozdelenia tohto pripísania. Pri možnosti a) sa vždy isto pripíše 100 bodov, pri možnosti c) sa bežne iba raz za čas pripíše hneď 1000 bodov. Riziko nuly je veľké, ale odmena za riskovanie je tiež veľká.

Z tohto dôvodu je vlastne hra č. 1 sama o sebe akýmsi testom rizikovej citlivosti hráča. Lepší pre vás vrabec v hrsti ako holub na streche? Tak to ste rizikovo averzní.

Ale v kombinácii s ostatnými hrami hra č. 1 dostáva dodatočný rozmer. Ako sa odlíšiť z davu? Istá stovka nič nerieši, veď v ostatných hrách sa dá nahrabať oveľa viac. Dobre to takto zhrnul teh_mila, ktorý mal však smolu, že mu stávka na tisícku nevyšla. Naopak, najviac ryžovali diodie a satana, 1000.

Na istotu išlo 15 hráčov, šancu na 200 bodov si zvolilo 14 hráčov a po tisícke ich šlo 7. Celkovo sa rozdalo 4500 bodov.

Hra č. 2 mohla byť naozaj o úplnej náhode, aj keď sa to možno z počtu volieb nezdá. Kameňu verilo 16 hráčov, nožniciam 11 a papieru 9 hráčov. 14 stretnutí bolo rozhodnutých a 4 nerozhodné, takže celkovo hráči získali 5000 bodov.

Hra č. 3 je skutočný chyták, ako sa vyjadrila bielatvar, riadna namotávka. To, že tri krabice neboli označené a druhá bola označená B, nemá bez dodatočných informácií žiaden vplyv na to, kde v skutočnosti poklad je. Napriek tomu poklad bol práve v krabici označenej B, čo si myslelo 12 hráčov. Ostatní sa rozdelili takto: 4 povedali a), 16 povedali c) a 4 povedali, že d).

A to nie je náhoda. Opakovaným skúšaním tejto hry sa ukázalo, že ľudia majú tendenciu voliť si dve stredné možnosti, že rozhodne nevyberajú náhodne. Aj tento pokus to do veľkej miery potvrdil. Samozrejme, že 12 veriacich magickému písmenu B si rozdelilo dohromady 4800 bodov.

Nakoniec hra č. 4 bola najkomplikovanejšia z matematického hľadiska, aj keď nie príliš komplikovaná. Totiž keby hru hrali len samí do najhlbších dôsledkov uvažujúci matematici, všetci by si zvolili číslo 0 a boli by všetci víťazmi, lebo by všetci boli najbližšie. Rýchla úvaha beži jednoducho: keby bolo najlepšie zvoliť si číslo x, tak to všetci prísne racionálni hráči urobia. Keď si všetci zvolia x, priemer bude x a dve tretiny priemeru budú 2x/3. To je to najlepšie číslo. A to je zároveň x. rovnica x = 2x/3 má jediné riešenie 0.

Lenže nie je všetko zlato čo sa blyští a nie je každý hráč matematik. Fakt: nikto si nezvolil číslo 0. Dokonca jediný teh_mila si zvolil číslo 1 a ďalší, oravecmartin, napísal: „velmi by som chcel dat 1, ale kedze vasu hru budu hrat aj taki, co len tak strelia, tak davam 33“. Dobre, tých 33 mu prinieslo 150 bodov za 8.-11. miesto vo vzdialenosti od dvoch tretín priemeru. Hráči si pritm rozdelili 5500 bodov.

33 bolo najčastejším tipom. Predpokladám, že sa k tomuto číslo dalo dospieť takouto úvahou: ak bud hráči strieľať naslepo, náhodne, priemer bude nejakých 50. 2/3 z toho je asi 33.

No nestrieľali všetci naslepo, niektorí všelijako uvažovali a nakoniec vyšlo, že magické číslo, 2/3 priemeru tipov, je približne 25,557. Najbližšie bola svojím tipom 23 bielatvar.

Skúsenosti z opakovaných hraní tejto hry ukazujú, že výherná hodnota sa zvykne pohybovať niekde okolo 20, podľa miery hĺbky matematického uvažovania hráčov. K výhre však samotné matematické uvažovanie nestačí – je potrebné sa vcítiť do uvažovania ostatných a odhadnúť ich prístup. Alebo treba mať šťastie. :-)

A kto vyhral celkovo? Tu je poradie víťazov:
1. piko93 100 + 300 + 400 + 750 = 1550 (ako jediný bodoval vo všetkých hrách)
2. bielatvar 0 + 100 + 400 + 1000 = 1500
3. diodie 1000 + 300 + 0 + 150 = 1450
4. spamm 0 + 0 + 400 + 900 = 1300
5. martinku 100 + 300 + 0 + 750 = 1150

Spokojní? Šťastní? Nespokojní? Nešťastní? Nejaký nápad, návrh, komentár? Myslíte, že by stálo za to nejaké hry si zase zahrať? Je čas komentovať...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Z Bonaparte do štátnej rezidencie? Fico plánuje bývanie aj pre Kisku a Danka

Šéf Úradu vlády Igor Federič kedysi vybavoval pre premiéra luxusnú vilu pri Bratislavskom hrade. Fico sa bránil, že by sa tam nikdy nenasťahoval.

KOMENTÁRE

Čechov teraz čaká obdobie ich mečiarizmu

České voľby popierajú tézu, že za nástup populistov môžu štandardné strany.

SVET

Anarchisti, hackeri či liberáli? Prečo Česi volili Pirátov

Pustite nás na nich, vyzývala Pirátska strana.


Už ste čítali?