Keď som sa zamýšľal nad všetkým, čo sa chystám napísať, uvedomil som si, že som už raz uviedol dve úlohy s razením dráhy alias bristolskou témou. Kto si ich pozrie, už asi tuší, čo je podstatou tejto témy.
Problém č. 105 |
Nevybral som si ju náhodou. Listoval som si cez víkend knihou "HANS+PETER+REHM=SCHACH" ( už tu raz bola aj jedna krásna úloha od tohto nemeckého veľmajstra). Naďabil som v nej na problém č. 105 , ktorý sa mi zapáčil na prvý pohľad. Keďže ju vysoko ocenil aj rozhodca turnaja, niečo na nej bude. Čo také?
Biely musí matovať najneskôr šiestym ťahom. Jeho najsilnejšia figúra je v rohu a v rozohraní sa jej bráni strelec. Ten však tiež hrá, pretože drží pod krk čierne figúry Jb1 a Se1, ktorí musia kryť slabé pole c3. Ako sa môže dáma dostať do hry? No napríklad tak, že biely skúsi dlhokánsky ťah 1.Sa1?. Hrozí 2.Db2! a matové hrozby budú napokryteľné. Ale čierny nie je bezmocný. Tiež môže uviesť do hry dámu. Nestačí 1...Sh3 2.Db2! Db7 3.Dxb7 a hrozby sú nepokryteľné, treba teda, aby b7 bolo pokryté. Takže sa čierny chytí rovnakej myšlienky ako biely: 1...Sa8! 2.Db2 Db7!
Iné uvoľnenie cesty dámy ku čiernemu kráľovi 1.Kxe7? s hrozbou 2.Dd8# nejde okamžite kvôli šachu 1...Sh4+!
Preto biely spojí oba plány do jedného celku. 1.g5! Teraz už hrozí 2.Kxe7! ~ 3.Dd8# . Nie je dostatočnou obranou napr. 1...Sb4 s uvoľnením poľa pre kráľa, pretože biela dáma sa po ôsmom rade dostane čiernemu kráľovi na kobylku.
Celkom dobrou obranou je 1...Sd2 . Tým sa opäť umožní šach strelcom bielemu, keď by biely vyskúšal 2.Kxe7.
Teraz sa spustí bieleho hlavný plán s razením dráhy pre dámu: 2.Sa1!! Sa8 3.Db2! Db7 - a teraz sa ukazuje, že čiernemu už razenie nepomohlo, pretože si oslabil 1. ťahom aj pole d2, takže biely môže dámu obetovať: 4.Dxd2+ Jxd2 5.Sc3+ Db4 6.Sxb4#.
Problém č. 106 |
Krásna úloha s logickou štruktúrou bieleho útoku. Aby vyšiel hlavným plán s razením dráhy pre dámu, musí najskôr biely otvoriť inú líniu dáme a ešte predtým zatvoriť inú líniu čiernemu. Prehodiť poradie plánov by bolo chybou, presne ako v logicky vystavanej argumentácii.
V pomocnom mate na riešenie č. 106 sa vyskytujú iné razenia dráhy. Nie čierne, nie biele, ale čiernobiele, ako kedysi televízory. Má dve riešenia a v každom z nich čierny pomôže bielemu, aby ho zmatoval 4. ťahom. Začne čierny, potom ťahá biely, čierny, biely, čierny, biely, čierny a nakoniec biely matuje. Ak to bude príliš ťažké, riešenie prezradím v diskusii.
Ozaj - kto ešte nevie, čo je razenie dráhy? Aj keď som to priamo nenapísal, zdá sa to byť vcelku jasné...