V poslednom období som z rôznych dôvodov skúsil zabrúsiť aj do normálnejších vôd. Dokonca som poskladal aj zopár úplne normálnych úloh typu mat 4. ťahom.
Jeden z týchto mojich "výletov", konkrétne samomat 3. ťahom, som pred rokom a čosi poslal do jednej bulharskej jubilejnej súťaže. Jej výsledky sa práve objavili v časopise Šachmatna Misl a priniesli mi príjemné prekvapenie. Moja motyka vystrelila a ukoristila jedno menšie vyznamenanie. (Môžete si to pozrieť aj na webe v PDF, konkrétne na 144. až 146. strane .)
Keďže som zďaleka neskončil najvyššie, oplatí sa pozrieť aj na niektorú z úloh, ktoré moju predbehli. Tak napríklad druhá cena, ktorá sa ušla reprezentantom bývalého Sojuzu, ktorí sú v kompozičnom šachu stále svetovou špičkou. Veď zatiaľ vyhrali všetky svetové súťaže družstiev a to aj po rozpade Sojuzu.
Problém č. 126 |
V probléme č. 126 má biely za cieľ donútiť čierneho, aby ho zmatoval. Čierny má len dámu, pešiaka a kráľa. Z toho sa zdá, že hlavnú úlohu v mate bielemu by mala hrať čierna dáma a skutočn tomu tak bude. Dáma je už v úvodnej pozícii veľmi stiesnená, priviazaná vežou, takže sa zdá, že by ju biely mohol zvládnuť. Ale ako presne?
Nasledovne. Po prvom ťahu 1.Df7! čierny môže dámu uvoľniť 1...Dxe7, ale to bielemu umožní zatláčanie kráľa so súčasným došikovaním dámy k matovému poľu: 2.Jc6+ Ke4 3.Jd6+ Dxd6 4.Vg4+ Df4 (dáma je opäť priviazaná tentoraz druhou vežou) 5.Se1! b5! (zatiaľ neťahá dámou, lebo už vidí smutný koniec) 6.cxb5! Dxg4+! 7.Df3+ Dxf3# . V tomto prípade biely dosiahol, čo chcel.
Lenže čierny má po prvom ťahu bieleho ešte jednu možnosť ťahu, pretože z kompozičného hľadiska veľmi dobrý úvodník čiernemu kráľovi dal voľné pole e4: 1...Ke4. V tomto prípade čierna dáma zatiaľ zostáva priviazaná a biely si musí poradiť ináč. Napríklad (vlastne to je jediná možnosť): 2.d3+ Ke5 3.Ke3 Dxe7 (už nebolo na výber) 4.Jxd7+ Dxd7 5.Vg5+ Df5 (a už to začína vyzerať veľmi podobne predchádzajúcemu variantu, až na umiestnenie) 6.Se2! Dxg5+ 7.Df4+ Dxf4# .
A je to! Rovnaký matový obrazec, ale posunutý o jeden rad vyššie - tomu sa hovorí dynamické echo a je to vec v šachovej kompozícii dosť cenená. Pravda, musí byť podložené zaujímavou hrou, čo sa v tomto prípade podarilo.
Problém č. 127 |
Keďže som celý článok začal sebachválou, je načase ju podložiť aj konkrétnym dôkazom. Ním by mal byť môj samomat č. 127, ktorý v tom istom turnaji získal 3. pochvalnú zmienku.
V úvodnom postavení sú na niektoré ťahy čierneho pripravené nejaké biele pokračovania, za všetky spomeniem napríklad:
1...Da2 2.Df7+ Dxf7 3.Se8! (tempo, čierny musí ťahať) 3...Dxe8#
alebo
1...Dxb2 2.Dd6+ Df6 3.De6 (opäť tempo, čierny musí ťahať) 3...Dxe6# .
Ako môže biely čierneho donútiť matovať v každom prípade? Za preverenie stoja napríklad tieto prvé ťahy: 1.Ja4, 1.Da4, 1.De3, 1.Df3. Ako správny autor som zvedavý na vaše názory...
Poďme však so samochválou ešte ďalej. V tom istom čísle Šachmatnej Misli na 146. až 149. strane sa nachádza aj výsledok jubilejného turnaja Krassimira Gandeva, ktorého téma mi bola oveľa bližšia, išlo totiž o exošach. Z tohto dôvodu (nechcem si totiž exochaosom odplašiť aj tých pár čitateľov, ktorých mám) úlohy neukážem, len tak nenápadne spomeniem, že sa mi v ňom podarilo získať aj nejaké ceny. :-) Keby sa však náhodou predsa len našli aj nejakí záujemcovia o exofigúry, môžem ich zase po čase risknúť (už tu raz boli v článku o tátošovi ).