
Ľudo Lehen sa narodil 3. júna 1925 v Banskej Bystrici. Má za sebou zaujímavý život. Vyštudoval výtvarné umenie, tvoril aj v monumentálnom štýle, ako si to vyžadovali 50. roky. Neskôr bol zavretý v Leopoldove, občas sa pochváli, že ako jediný usporiadal vo väznici výstavu. Dnes sa najviac venuje kresbe pastelom v modernom štýle. Jeho hlavnou témou sú ženy.
Na rozdiel od mnohých iných šachových skladateľov sa ku kompozičnému šachu dostal veľmi neskoro - až po svojej 50-ke! Napriek tomu sa rýchlo vypracoval na špičkového skladateľa a spolu so svojím tvorivým partnerom Jurajom Brabcom boli dlhú dobu najúspešnejšou autorskou dvojicou u nás, známou i vo svete.
S Ľudom som sa zoznámil krátko po svojom debute v roku 1991. Ako mnohých mladých skladateľov, i mňa priťahovala Ľudova otvorenosť, priateľskosť a ja neviem čo ešte. No... napríklad v jednom kuse rozpráva nejaké žarty, len tak medzi rečou.
V piatok večer sa v rámci pravidelného stretnutia bratislavských šachových skladateľov konala i drobná oslava. Ľudo dostal darčeky a tortu ("Tam ju nedávajte, tam sedia tí najäčší žrúti!"), ktorú nakoniec nakrájal a tak sme si zatortili. Ľudo bol asi nespokojný: 1. "Nie je to zlé, len trošku málo cesnaku, a chýba tam chren a vegeta.", 2. "No, je to výborné, ešte keby to malo chuť." Ďalej boli ohlásené výsledky jubilejnej súťaže, ktorú Ľudo rozhodoval a dvaja prví dostali jeho obrazy.
Popri tom kolovali publikácie z nedávnej doby, v ktorých Ľuda spomínali. V talianskom umeleckom časopise ho nazvali "kvet stratený v betóne", čím narážali na to, že Ľudo býva v petržalskom vežiaku. Kolovalo i číslo Literárneho týždenníka (alebo "týždňa"? - neviem...), ktoré bolo celé ilustrované Ľudovými kresbami.
Napriek operovanému srdcu je Ľudo pomerne fit telesne i duševne (až na tie neustále fórky :-). Na oslave nebol najstarší, už celé roky sa mu nedarí vekom dobehnúť prítomného Pepu Křivohlávka z Moravy, ktorý má už 86... všeobecne sa šachoví skladatelia dožívajú vysokého veku v dobrom dušvnom zdraví. Pýtali sa Pepu, že čo preto robiť... odporučil každodenné niekoľkokilometrové prechádzky, na čo Ľudo prehlásil, že on robí jógu: celé hodiny kuká na jeden bod - terorízor. Každopádne, svieža myseľ do vysokého veku - to je jeden z ďalších dôvodov prečo začať s kompozičným šachom .
Problém č. 9 |
Aby som len nekecal, tak tu je jeden z Ľudových úspešných problémov. Väčšina jeho úloh bola vytvorená v spoluatorstve, keď tí druhí dodali myšlienky a Ľudo extrémne vylepšoval konštrukciu. Tak to bolo aj s touto. Čierny je v pate, takže biely vždy striedavo pustí čierneho kráľa na f5 a potom ho zaženie späť, aby predišiel uvoľneniu čiernych ťažkých figúr. Krok sa krokom sa blíži k svojmu cieľu, ktorým je mat jadzcom z e3.
1.Vxd3! Kf5 2.Vd5+ Kg4 3.Vd8 Kf5 4.Vf8+ Kg4 5.Vc8 Kf5 6.Vxc5+ Kg4 7.Vc8 Kf5 8.Vf8+ Kg4 9.Vb8 Kf5 10.Vb5+ Kg4 11.c5 Kf5 12.c6+ Kg4 13.Vb8 Kf5 14.Vf8+ Kg4 15.Kf7 Kf5 16.Ke8+ Kg4 17.Vf6 gxf6 18.Jac4 Kf5 19.Je3#
Mňa osobne táto mnohoťažka pred rokmi očarila...
(písané 26. júna 2005)