(Kto má záujem o plné nespracované informácie v angličtine, nájde ich v oficiálnom bulletine .)
Riešiteľské súťaže:
1. Silný Open vyhral Nemec Boris Tummes so ziskom 56 bodov za 150 minút, pred Georgijom Jevsejevom z Ruska (56/157) a Marcelom Van Herckom z Belgicka (54,5/164). Zo Slovákov bol 34. Laco Salai jr. (45,5/138), 42. Ľubo Širáň (44/179), 55.-56. Marek Kolčák (42,5/180), 70. Juraj Lörinc (38,5/176), 105.Oliver Ralík (15/180) a 108. Peter Zavacký (13/180), spolu 113 účastníkov. (Osobne som riešil mierne nad očakávania zohľadňujúce rating, ktorý som mal pred súťažou na hodnote 2204, pričom môj výkon bol na úrovni 2254. Spokojnosť.)
2. Majstrom sveta jednotlivcov sa stal Poliak Piotr Murdzia (90/222), opäť pred Georgijom Jevsejevom (90/252) a Michaelom Pfannkuchem z Nemecka (89,5/308). Vynikajúci výkon podal Laco Salai jr., ktorý si ziskom 84 bodov za 242 minút pripísal šieste miesto a druhú veľmajstrovskú normu. Ďalší Slováci boli menej úspešní (34. Marek Kolčák, 56. Emil Klemanič (súťažiaci ako jednotlivec), 57. Ľubomír Širáň, 82. Peter Zavacký (súťažiaci ako junior), 86. Oliver Ralík (súťažiaci ako senior)), čo sa odrazilo na výsledku družstva...
3. Majstrom sveta družstiev sa stalo Rusko (178/512), pred Nemeckom (178/559) a Poľskom (171/555). Slovensko skončilo 10. (158/541), súťažilo dovedna 23 družstiev.
Skladateľské súťaže:
4. Stála komisia FIDE pre kompozičný šach (PCCC) na svojich stretnutiach potvrdila predbežné výsledky dvoch vrcholných súťaží . Zatiaľ čo majstrovstvá sveta jednotlivcov sa zaobišli bez komplikácií, 8. svetová súťaž družstiev vyvolala dlhé debaty. Slovenský protest proti výsledku oddelenia štúdií nezohľadňujúcemu pravidlá stanovené pre rozhodovanie bol neúspešný a tak sme si všetci mohli len povzdychnúť, že tentoraz sme podľa nášho názoru boli o prvé miesto ozbíjaní. Presnejšie aj podľa názoru najmenej deviatich ďalších delegátov komisie, ktorí hlasovali proti prijatiu výsledkov, čo sa dá robiť, 16 hlasov "za" rozhodlo, ako rozhodlo.
Priamo na kongrese sa uskutočnili dva druhy skladateľských súťaží. Oficiálne boli dve, niekoľkodňová a rýchla trojhodinová.
Problém č. 152 |
5. V tej druhej, rýchlej, boli skutočne k dispozícii len tri hodiny na nájdenie myšlienky, schémy a následne aj korektnej podoby skladby na predpísanú tému. Preto sa často skladatelia združujú do tímov, čo je dovolené. Zadarilo sa nám v oddelení pomocných matov, kde som spojil sily so svojím singapúrskym kamarátom Jamesom Quahom a získali sme 4. čestné uznanie, čiže 7. miesto, keďže boli tri ceny. Tú prvú získal skvelý francúzsky veľmajster Michel Caillaud.
6. V niekoľkodňovej súťaži sme mali niekoľko želiezok v ohni a jedno z nich zabralo naplno. Dvojťažka dvojice Ladislav Salai jr. & Emil Klemanič získala prvú cenu za problém č. 152. Témou bolo prerušovanie bielych aj čiernych línií na tom istom poli. Predpokladám, že záujemcovia ľahko nájdu riešenie, v ktorom nejaké čierne línie zacloní biely, ale treba si všimnúť aj tematickú zvodnosť 1.Jgf4? s hrozbou 2.Je2# , kde línie prerušuje biely.
7. Neoficiálnych súťaží bolo oveľa viac. Až na výnimky sú ceny dotované tvrdým alkoholom pochádzajúcim z krajiny vyhlasovateľa súťaže, po ktorom je potom pomenovaná aj samotná súťaž. Táto tradícia vznikla už kedysi dávno vďaka turnaju Whisky, medzitým existovali aj turnaje Metaxa, Becherovka, Grappa, a tentoraz sa slovenským skladateľom podarilo získať nejaké ocenenia v súťažiach:
Problém č. 153 |
Champagne: pochvalná zmienka - Marek Kolčák za dôkazovú partiu č. 153.
6. Tzuica: 1. čestné uznanie - Michal Dragoun & Juraj Lörinc, 2. pochvalná zmienka - Juraj Lörinc.
Vodka: 3. cena - Emil Klemanič & Peter Gvozdják, 6. čestné uznanie - Ladislav Salai jr. & Emil Klemanič, 1. pochvalná zmienka - Ľubomír Širáň.
8. Saké: čestné uznanie - Juraj Lörinc.
20. Spišská borovička: cena - Juraj Lörinc.
(Z týchto výsledkov to vyzerá, že som skladal ako besný, ale zďaleka to nie je pravda. Aj s mojou milou sme sa do sýtosti poprechádzali po Jurmale, plážach, boli sme aj v Rige a v Sigulde, však budú fotografie. Prosto sa mi podarilo poskladať pár slušných úloh pomerne rýchlo a to som ešte mal smolu v turnaji Champagne, kde sa myšlienkou výborná úloha ukázala byť nekorektnou... ale c'est la vie, ako hovorí rozhodca Michel Caillaud.)
Krátko k problému č. 153. Úlohou riešiteľa v dôkazovej partii je nájsť taký priebeh hry zo základného postavenia, ktorý po stanovenom počte ťahov skončí v pozícii diagramu. Trochu som o tom písal v staršom článku o dôkazových partiách , v tomto prípade ide o postavenie po 10. ťahu čierneho. Ten podľa postavenia svojich figúr musel urobiť najmenej 7 ťahov: a7-a5, Va8-a6-f6, Dd8-f8, Ke7-~-e7, d7-d6. Lenže je tu otázka, ako zmizli chýbajúce čierne kamene...
Ešte by sa dalo o kongrese písať dlho a mám to aj v pláne. Chystám sa vrátiť k niektorým súťažiam, ktoré som dnes len spomenul, určite budú fotky, mnohé aj nešachové, a určite popíšem o knižkách a časopisoch, ktoré sa mi podarilo získať (buď ako ceny v turnajoch alebo kúpou). Zatiaľ však musím doháňať iné resty. :-)