Problém č. 5 |
Cieľ riešiteľa takejto úlohy je jednoduchý. Každý šachista vie základné postavenie, každý vie počítať ťahy, ktoré sa musia robiť podľa pravidiel... takže stačí zahrať ľahkú, často krátku partiu. Pravda, mnohé ťahy vyzerajú z pohľadu hraného šachu nelogicky, strany nechávajú figúrky pod braním, druhá strana ich neberie. Treba si uvedomiť, že pri riešení takýchto a mnohých iných šachových úloh nejde o výhru, ale o splnenie cieľa, ktorý vymyslel autor úlohy, pričom treba postupovať podľa pravidiel šachu.
Postavenie na diagrame č. 5 vyzerá nenápadne. Biely musel zjavne urobiť aspoň 7 ťahov, z toho 2 dámou, napr. Dd1-d3-b5, 2 kráľom Ke1-f2-f3, 1 pešiakom na e3 a 1 pešiakom na e5. Otázka je, odkiaľ pochádza napr. pešiak e3. Stál pôvodne na d2 alebo na f2?
V tom je skrytá pointa úlohy, ktorá má podľa toho, čo je uvedené pod diagramom, 2 riešenia. V jednom z nich na e5 dokráča pešiak z d2, v druhom pešiak z f2. Opačne, samozrejme, je to v týchto riešeniach na e3.
Teda jedno riešenie je 1.f4 c6 2.Kf2 Db6+ 3.Kf3 De3+ 4.dxe3 d5 5.Dd3 Jd7 6.Db5 Je5+ 7.fxe5 e6, a druhé 1.d4 e6 2.Dd3 Dg5 3.Db5 De3 4.fxe3 Jc6 5.Kf2 Je5 6.dxe5 c6 7.Kf3 d5 . Jednoduché ako facka. Všimnite si však, že obidve riešenia sú jednoznačné, nemožno prehodiť poradie žiadnych dvoch ťahov, nemožno ísť inou cestou napr. čiernou dámou na e3, kde sa obetuje bielemu pešiakovi pre splnenie cieľa. S tým súvisí druhá jemnosť, ktorá je skrytá v postavení samotnej úlohy: čierni obetní baránkovia, dáma a jazdec, si na svoje popraviská e5 a e3 v oboch riešeniach volia odlišné cesty.
Problém č. 6 |
Pokiaľ vás dôkazová partia č. 5 zaujala, môžete si skúsiť vyriešiť nasledovnú úlohu č. 6. Nemá dve riešenia, len jedno. Len jeden jediný jednoznačný postup vedúci po 7. ťahu čierneho k pozícii diagramu. Malou pomôckou, pre niektorých asi úplne zbytočnou môže byť, že biely i čierny dvojpešiak museli vzniknúť braním a keďže bielemu chýba len dáma a čiernemu len strelec, je jasné, kto sa obetoval v tomto prípade. Ako to však bolo presne, od začiatku až do konca?
A ešte riešenie úlohy Otta Wurzburga č. 4 z môjho minulého článku. Biely v prvom ťahu zahrá 1.Ve2! Týmto ťahom dá čiernemu kráľovi dve polia, na ktoré môže vstúpiť, b5 a d5. Toto sa považuje v dvojťažke za krásny prvý ťah, pretože biely zdanlivo čiernemu dáva väčšiu voľnosť. Zdanlivo, pretože po ľubovoľnom ťahu čierneho sa ukáže, že biely má v skutočnosti pripravený mat. Ťah pešiakom 1...d5 zablokuje jedno z voľných polí a na druhé sa v mate opäť otvorí strelec, 2.Ve6#. Ak na uvoľnené polia vstúpi čierny kráľ, biely dáva iné maty: 1...Kd5 2.Sg2#, 1...Kb5 2.Vc2# .
(písané 20.4.2005)