Ako sa skladá dvojťažka

V mojom najväčšom hobby sa zaoberám najmä skladaním šachových úloh. Z času na čas sa ma niekto spýta, ako sa to vlastne robí. Dozrel už čas prezradiť niečo z kuchyne? Povedzme, ale... Nie je to vôbec jednoduché, opísať tvorivý proces, navyše v pomerne špecifickej oblasti, ktorá si vyžaduje dosť vysvetľovania. Preto bude tento článok veľmi dlhý, i keď dúfam, že dostatočne ilustrovaný diagramami. Predpokladám, že môže zaujať najmä čitateľa, ktorý vie hrať šach. Ak chce pochopiť všetko, urobí najlepšie, keď si nájde trochu viac času, rozloží si k počítaču šachovnicu a postupne si spolu so mnou prejde tvorbu jednej takej úlohy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Najskôr stručne slovne. Ako sa teda skladá šachová úloha?

Každý skladateľ má svoj vlastný prístup. Ja väčšinou skladám tak, že si najskôr zvolím nejaký námet, na ktorý si trúfam. Tému, ktorá je predpísaná pre tematický turnaj alebo ktorú vdím v inej úlohe a poviem - tak to by som chcel spracovať. Chvíľu, niekedy dlhšiu, niekedy kratšiu aj bez šachovnice uvažujem a snažím sa vymyslieť nejakú schému, ktorá by fungovala, vyjadrovala ten námet.

Potom už pri šachovnici skúšam, či to skutočne funguje, zisťujem vzťahy figúrok v schéme, čo mi unikli, slabé miesta, ťažkosti v konštrukcii, postupne riešim čoraz konkrétnejšie otázky, až to dostanem do stavu, ktorý môžem preskúšať počítačom.

Preskúšam, počítač mi povie, ako to vyzerá s nechcenými (vedľajšími) riešeniami, duálmi (dvojitými pokračovaniami), potenciálnymi neriešiteľnosťami (čiže s príliš dobrými obranami, na ktoré nenájdem odpoveď) a potom je to už zväčša iteratívny proces. Vyriešim ťažkosť, preskúšam. Odstránenie jednej chyby znamená niekedy vytvorenie troch nových, heh. Niekedy sa to podarí, niekedy nie, dostanem sa do slepej uličky. Vtedy sa treba vrátiť k základom konštrukcie a urobiť zásadnú zmenu. Niekedy sa človek dostane na rázcestie, z ktorého vedie veľa ciest. A znovu, a znovu.

Často v procese tvorby postrehnem nejaky vzťah, iný námet, ktorý som pôvodne nezamýšľal, môže sa len tak mihnúť a mne dôjde - čo keby som tam doplnil ešte toto... A tak, cieľavedomo premiestňujúc, pridávajúc a odoberajúc figúrky sa prekúsavam k cieľu. Ten pocit "Heuréka!" na konci je fantastický.

Pre potreby demonštrácie som si vybral tému rýchleho turnaja dvojťažiek z nedávneho festivalu v Subotici :

Dvojťažka, v ktorej biely v úvodníku vytvorí nepriamu batériu.

Poďme spolu takú úlohu poskladať. :-)

Nepriama batéria je taká konfigurácia kameňov tej istej strany, ktorá umožňuje odchodom jedného kameňa otvorenie líniovej figúry na pole okolo kráľa. Na diagrame je taká dvojica bVb5 - bJc5, odchod Jc5 otvorí pôsobnosť veže na polia e5, f5 a g5.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu



Takže si predstavme, že už máme pozíciu po úvodníku, v ktorom veža prišla na b5 a pozrime sa, čo som zatiaľ dal schémy. Jc5 kryje pe4, takže nemôže matovať čK.

Ale keby čierny Sh7 zobral pešiaka, zablokoval by pole e4, takže jazdec môže matovať. Nemôže na d3, lebo to pole strelec pokryl, takže by vyšiel mat Je6#. V tejto chvíli si samozrejme predstavujem, že všetky polia okolo čK sú mu vhodne zneprístupnené. Teda, e5, f5 a g5 by aj mohli byť voľné, lebo sa na ne otvára veža ťahom jazdca.

Podobne, keby čierna Ve1 zobrala pešiaka, zablokovala by tiež pole e4, takže jazdec by opäť mohol matovať. Nemôže na e6, ale zase by mohol na d3. Takže mám nahodené dva varianty:

1…Sxe4 2.Je6# (nie 2.Jd3+? Sxd3!)
1…Vxe4 2.Jd3# (nie 2.Je6+? Vxe6!)

Možno si položiť otázku: prečo by čierne figúry mali brať na e4? No predsa aby bránili nejakú hrozbu okamžitého matu bieleho po úvodníku. Napríklad: Posuniem pozíciu o 1 stĺpec doľava, pridám pešiaka a dámu a vzniká hrozba (stále sme v pozícii po úvodníku) 2.Df3#.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu



Proti takejto banálnej hrozbe sú brania pešiaka obranou, lebo rušia krytie e5. V matoch jazdcom to pritom nevadí, lebo jazdec bude otvárať vežu. Dobre. Takže dôvod, pre ktorý budú brania pešiaka brániť hrozbu, môže byť rušenie krytia poľa, ktoré kryl pešiak.

Vrátim zatiaľ všetko späť o jeden stĺpec doprava.

Hrozbu by mal vytvoriť úvodník, teda príchod veže na b5. Aký ťah s akou konšteláciou ďalších figúr by mohol vytvoriť hrozbu, proti ktorej bude obranou uvoľnenie poľa f5 braním?

Vidím niekoľko možností. Napríklad:
A. s bDa3 a vežou odchádzajúcou z 3. radu (čím by hrozilo napr. Dg3#),
B. s bDa6 a vežou odchádzajúcou z 6. radu (čím by hrozilo napr. Dh6#),
C. s bKb8, bJb6, čVb1 a úvodníkom 1.Va5-b5 (čím by po odviazaní Jb6 hrozilo Jd5#).

Najviac sa mi momentálne páči varianta B., takže sa pustím tým smerom. Na diagrame je postavenie po úvodníku, hrozí 2.Dh6#.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu



Proti takejto hrozbe je samozrejme obranou aj 1…Sg6 s prerušením línie hrozbového ťahu, takže na to musím pamätať.

Vrátim bielu vežu na b6, teda do predúvodníkového postavenia a preskúmam, čo mi pozícia ešte ponúka. Biela dáma sa nemusí rozohrať po 6. rade. Naskytá sa napr. útok dámou po diagonále smerom dole. Čo by sa stalo, keby biely vyskúšal iný prvý ťah? Také 1.Dc4?

Obrázok blogu



Tento ťah v sebe obsahuje pokrytie bieleho Pe4 dámou. To umožňuje hroziť až dva maty jazdcom 2.Jd3# a 2.Je6#, čiže presne maty, ktoré po 1.Vb5! vychádzajú. A navyše obe obrany, strelcom i vežou na e4 bránia obe hrozby, lebo uvoľňujú f5. Mám po nich nejaké ponúkajúce sa maty?

Je to síce dosť šťastie, ale mám. Keď to zapíšem:

1.Dc4 hr. 2.Jd3#, Je6#
1…Vxe4 2.Df1# (lebo čierna veža prestala kryť f1, dáma pritom chytí i uvoľnené f5)
1…Sxe4 2.Vf6# (lebo čierny strelec sa na e4 priviazal a teda už nepokrýva f5)

Teraz si uvedomím, ktoré línie potrebujem mať voľné, aby som mohol robiť potrebné ťahy:
- b6-h6 (kvôli hrozbe dámou po 1.Vb5 aj kvôli matu vežou),
- h6-f4 (kvôli hrozbe dámou),
- a6-f1 (kvôli matu dámou),
- f1-f4 (tiež kvôli matu dámou),
- c4-e4 (kvôli pokrytie pešiaka a teda napr. hrozbám jazdcom, ale aj pre priviazanie čS),
- c5-f5 (aby nepriama batéria mohla pokrývať f5)

Aby mi to bolo jasnejšie, napchám si na polia, ktoré by mali zostať voľné, nejaké značky (krúžky).

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu



Z tohto je jasné, že by malo zostať voľných dosť veľa polí.

Pritom ešte treba pokryť čiernemu kráľovi nejaké polia, tie si označím špeciálnymi, čiernymi krúžkami. (Polia, ktoré by mali zostať voľné, no zároveň pokryté majú dvojfarebný krúžok.)

Obrázok blogu



Najdrsnejšie vyzerá pole e5, lebo je v strede skupiny význačných polí, ktoré musia zostať voľné, takže ho nemôžem pokryť bielym pešiakom ani bielym kráľom. Ponúka sa bSh8.

Obrázok blogu



Ostatné čierne označené polia zatiaľ chytím dvojicou figúr bVg3, bPh2.

Tak mám okolo čierneho kráľa pokryté všetko.

Nastal čas prvého preskúšania. Čo na to počítač?

Našiel nejaké vedľajšie (teda nechcené) riešenia (v.r.) a ďalšie nekorektnosti:

1.v.r. 1.Je6+! K×e4 2.Dd3#

2.v.r. 1.Vbg6! hrozí 2.T6g4#, 2.Df6#, 2.Dd6# (čo je nebrániteľné)

3.v.r. 1.Vf6+! Ke5 3.Vf1#, Vf8# a pod., 1…Sf5 2.Vxf5#, Dd6#

4.v.r. 1.Dc8! hr. 2.Db8#, Dc7#, Dg4#, čo je nebrániteľné.

5. v.r. 1.Vb4! hr. 2.Jd3#, Je6#, Dh6#, Dd6#
1…S×e4 2.Df6#
1…V×e4 2.Df1#

Našiel očakávané riešenie s dvojitou hrozbou:

1.Vb5! hr. 2.Dh6#, Dd6#
1…S×e4 2.Je6#
1…V×e4 2.Jd3#

A takisto je tu druhá očakávaná fáza s neočakávane chýbajúcim matom:

1.Dc4? hr. 2.Jd3#, 2.Je6#
1…V×e4 2.Df1#
ale 1…S×e4!

Na prvý pohľad sa zdá, že to je beznádejné, ale v skutočnosti by som to nepovedal. Pravda, trochu som sa s tým počítačovým skúšaním poponáhľal, takže nedostatkov je dosť veľa. Ale na druhú stranu mi ukázalo niektoré body, na ktoré som dosiaľ nemyslel a snáď aj pomohlo v odhalení možných ťažkostí s konštrukciou.

Obrázok blogu



Začnime od konca. Po 1.Dc4 sa ukazuje, že plánovaný mat Vf6# prekrýva strelca. Preto v dalšom premiestnim Sh8 na b2, napríklad, čo to spraví.

Dvojitá hrozba v riešení. Urobiť z toho hrozbu jednoduchú nie je ťažké, môže sa vylúčiť hrozba Dd6# napríklad postavením čPc7 alebo hrozba Dh6# postavením Sh7 na g6. Pravda, už vidím, že keby som si nechal hrozbu Dd6#, tak by obrana vežou 1…Vxe4 mala dvojitú motiváciu obrany: okram uvoľnenia f5 pre čK by veža i priamo napadala e5. V porovnaní s obranou strelcom, ktorá je motivačne čistá, by to bola nejednotnosť. Na druhú stranu možná, už spomínaná obrana 1…Sg6 proti hrozbe Dh6# by sa pri zmene hrozby na Dd6 eliminovala. Asi to preto predsa len skúsim s hrozbou Dd6#.

Vedľajšie riešenia 1.Vb4! a 1.Dc8! sa zatiaľ ľahko eliminujú postavením postupne bpb4 a čph5, nad ďalšími sa treba trochu zamyslieť. Ako to teraz vlastne stojí?

Takto:

Obrázok blogu



Na eliminovanie v.r. 1.Je6+! stačí zrušiť krytie d3 od bV, aby čK mohol zobrať bielu dámu.

1.Vf6+! je horšie, lebo automaticky môže nasledovať plánovaná hrozba 2.Dd6#. Proti tomu je možné snáď postaviť čS až na f5, aby šach nebol šachom. Tám zároveň eleminujem už raz riešený ťah 1.Dc8, takže zase odstránim čph5.

Sf5 však kryje e6, aby bola hra analogická s vežou, postavím ju na e3 (čím vyriešim aj to spomínané krytie d3 od Vg3).

Fajn, preskúšam a čo dostávam?

Obrázok blogu



Dostanem úplnú hrôzu, nevychádza skoro nič z plánovaných hier. Čierne figúry sú zrazu veľmi silné. Áno, čV môže brať bVg3, aj 1…Sg4 je dosť účinná obrana. Treba preto zmeniť krytie polí okolo čK.

Skúsim napríklad takto a preskúšam.

Obrázok blogu



(Sf6 som dal na toto pole z viacerých dôvodov. Kryje okrem e5 aj g5, blokuje f6 proti v.r. 1.Vf6! a ešte bráni aj nechcenej hrozbe 2.Dh6#.)

Žiadne riešenie.

Podstatné je, že po 1.Vb5? vychádzajú zamýšľané varianty perfektne, je tu len nechcená obrana 1…Vd3! (stará známa pôvodne v podobe 1…Vd1!)

Samozrejme, po Dc4 teraz nie je čo riešiť, lebo čV a čS kryjú maty jazdcami, ktoré vtedy akože boli hrozbou… ale tak mi napadá, že by sa možno dalo uvažovať zase nad druhou fázou s úvodníkom 1.Vb4. Idea je asi taká, že hrozba by bola rovnaká ako v riešení, čiže 2.Dd6# a vychádzali by maty dámou na f6 a f1. Pravda, to by sa museli odstrániť biele kamene z f-stĺpca (je to hore-dole-hore-dole) a polia okolo čK ešte ináč pokryť. Stále bacha na mat Dh6#, ktorý nechcem…

Ale skúsim.

Obrázok blogu



Pri takto prázdnej šachovnici je stále nepríjemné najmä hroziace v.r. 1.Vf6+!, trochu aj 1.Vg6!, naopak mám popri 1.Vb5! k dispozícii na výber buď 1.Vb4 alebo 1.Dc4! ako úvodník druhej fázy. Samozrejme zatiaľ s nejakými viacnásobnými hrozbami, tým sa asi aj tak nevyhnem…

Otázka teraz znie, či viem nejako ináč ako postavením čS na f5 predísť v.r. 1.Vf6+!?Tuším áno! Keby bol predsa len bS na h8 namiesto bJg4, hrozil mat na h6, tak po 1.Vf6+ Ke5 nemám mat…čiže druhý úvodník keby bol 1.Vb4… čo by vyšlo?

Obrázok blogu



Vyšlo by to (v tejto pozícii), že 1.Vf6+! Ke5 2.V ľubovoľne po f-stĺpci #. A prečo? Lebo bpe4 kryje d5. Keby to nekryl, bola by pohoda.

Takže nasleduje štandardný ťah pri skladaní: otáčanie pozície. Tým sa zmení smer chodu pešiakov, takže začnú ináč fungovať. To si samozrejme vyžaduje zase trochu zmeniť spôsob krytia polí okolo čK, treba aj zabrániť čiernemu, aby šachoval bieleho kráľa a aby vežou mohol kryť hrozbu z h6 nechceným spôsobom vežou…skúsme trebárs takto:

Obrázok blogu



A tak sa zdá, že teraz pole d4 priam čaká na čK. Ale čK je v tomto prípade za Godota. 1.Vc6+! Kd5 2.Vd6#! Mat dvojšachom, ktorý dokonca kryje d4. Dvojšach sa strašne ťažko bráni. Slepá ulička?

Nie celkom. Nová možnosť, ktorá sa objavila po otočení šachovnice spočíva v tom, že čierny môže pešiakom z e7 dodatočne pokryť d6, takže bV neprerazí. (Potom už netreba proti 1…Vh7 ani ph7.)

Obrázok blogu



A je to skoro ideálne!

1.Vc6+? Sd6! 2.Vxd6+ exd6!

Ešte zostalo vedľajšie riešenie 1.Da3! s tromi hrozbami 2.Db3#, Da2#, Dxe7#. To je však dosť banálne, je možné sa ho zbaviť dokonca bez pridania materiálu posunutím pozície doľava o 1 stĺpec:

Obrázok blogu



Obsah je teraz takýto:

1.Vc2? hr. 2.Db8#
1…V×d5 2.Je4#
1…S×d5 2.Jb5#
ale 1…Sb7!

1.Vd2! hr. 2.Je4#, Jb5#, Db8#
1…V×d5 2.Dg6#
1…S×d5 2.Db6#

Je to elegantné, ale predsa to má dve chybičky.

Po prvé - to, čo malo pôvodne byť riešením, teda vytvorenie nepriamej batérie, v tomto prípade 1.Vc2, je zvodnosťou, nie riešením. V tematickej súťaži by to úlohu diskvalifikovalo. Ak by mala súťažiť, muselo by sa s tým ešte niečo urobiť. Pre mňa v tomto demonštračnom skladaní však bola nepriama batéria vyrobená v úvodníku len štartovacím bodom. S týmto si teda hlavu nelámem.

Po druhé - a čo je podľa mňa nepríjemnejšie - má riešenie trojitú hrozbu. To nie je pekné. I keď varianty vychádzajú perfektne, predsa len, tri hrozby sú trochu moc. Keby boli len tie s matom jazdcom, tak dajme tomu, ale keď je tam ešte tretia hrozba navyše…

Pomohlo by vrátiť sa k prvému ťahu (teraz) 1.Dd3. Keďže 1.Vb6+ už nie je problém vďaka čpd7, skúsim to ešte.

Problém č. 169
Juraj Lörinc
originál pre blog, 20.5.2009

Obrázok blogu


Mat 2. ťahom (9+5)

Napríklad takto. Biely strelec sa presunie na druhú stranu od poľa, ktoré má kryť (c5), aby ho veža na b6 neprerušovala. Ťah 1.Vd2 sa znemožní zapchatím d2. Tak máme nové riešenie 1.Dd3, čiže obsah:

1.Vc2? hr. 2.Db8#
1…V×d5 2.Je4#
1…S×d5 2.Jb5#
ale 1…Sb7!

1.Dd3! hr. 2.Je4#, Jb5#
1…V×d5 2.Dg6#
1…S×d5 2.Vb6#

A je to!

Takto poskladaná dvojťažka by bola na začiatočníka výborným výkonom. Obyčajne sa začína niečím oveľa jednoduchším, kým človek získa základné skladateľské ťahy. Skladanie nie je až také ťažké, závisí od cieľov, ktoré skladateľ má. Pokiaľ sa chce len zabaviť, aj blbinka poteší, pokiaľ chce skladbami súťažiť, je treba sa cieľavedomo zlepšovať.

Iná vec je, že skladanie často nejde takto jednoducho. Podľa náročnosti námetu môže skladanie jednej úlohy zabrať od niekoľkých minút až po niekoľko rokov. Samozrejme, aj v tejto pozícii by sa dalo uvažovať o pridaní ďalšieho obsahu, prípadne o ekonomizácii materiálu, atd., atd. Ale to by článok zase narástol, že áno. Z tohto pohľadu určite stačilo, chech.

Keďže som však šťastným užívateľom (:-)) databázy šachových úloh s viac ako 300 000 úlohami, skúsil som v nej vyhľadať úlohu, ktorá by využívala ak nie rovnakú, tak podobnú schému s nepriamou batériou.

"Našli mí rádcové, našli?"

Našli.

Problém č. 170
Jakov Rossomacho
I. cena Moskovský turnaj 1990

Obrázok blogu


Mat 2. ťahom (7+7)

Jakov Rossomacho získal 21,5 bodu v Albumoch FIDE , takže rozhodne nie je začiatočník. Naopak, na rozdiel odo mňa amatéra je to znalec dvojťažky. Asi aj preto technické problémy, s ktorými som sa doteraz potýkal, vyriešil úplne ináč. Pritom jeho úloha má s mojou jasné spoločnú základnú myšlienku. Verím, že teraz jej vyriešenie pre vás nebude problém...

P.S. Diagram v perexe, ktorý označuje všetky moje šachové články, je v skutočnosti mojou úplne prvou zverejnenou úlohou. Aj to bola dvojťažka, ale oveľa jednoduchšia než tá, s ktorou sme sa pasovali dnes. :-)




Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu