Problém č. 3 |
Jednoducho povedané, na takomto diagrame je zvyčajne na ťahu biely a jeho cieľom je dať čiernemu mat najneskôr druhým svojím ťahom. Prvým to obyčajne nejde, ak je diagram dobre zadaný. Takže z diagramu potiahne biely, potom čierny, a biely už musí matovať.
Pre demonštráciu som vybral tzv. miniatúrku, teda úlohu, ktorá má na diagrame najviac 7 kameňov. Aj praktickí šachisti vravia, že menej figúr = menej starostí. Biely v prvom ťahu (v žargóne nazývanom úvodníkom) obmedzí pohyblivosť čiernej veže a počká si, čo čierny zahrá: 1.Sc8!
Skutočne, po zahratí svojho ťahu biely nehrozí bezprostredne matovať. Čierny je však na ťahu a ako sa ukáže, každým svojím ťahom sa poškodí. Tomu sa hovorí nevýhoda ťahu. Má na výber jeden ťah kráľom a tri vežou. Pohyb kráľom 1...Ka7 je v skutočnosti vlezením do pasce, pretože môže nasledovať 2.Df2#. Podobne na branie pešiaka vežou 1...Vxb7 biely matuje dámou 2.Dxb7# .
Pointa tejto však nasleduje po ťahoch veže doprava a doľava. Vtedy sa do hlavnej úlohy dostáva skromný pešiak z b7, ktorý sa súčasne s braním veže dvakrát premieňa na jazdca! 1...Vxc8 2.bxc8J#, 1...Va8 2.bxa8J# . To je čosi, čo sa v bežnej partii zriedkakedy vidí.
Problém č. 4 |
Druhá dnešná úloha č. 4 má s prvou veľa spoločného. Tiež ide o miniatúrku, dokonca má ešte o 1 kameň menej. Čo je podstatné pre riešenie, po prvom ťahu bieleho sa tiež objaví situácia, keď biely žiaden mat nehrozí, ale čierny bude musieť potiahnuť a tým vkráča pod maty. Na vaše názory sa teším v diskusii.
Ešte riešenie úlohy S. Loyda č. 2 z minulého článku. Rieši pekný prvý ťah až do rohu, ktorý bráni čiernemu strelcovi po braní bieleho kolegu preniknúť na diagonálu a3–f8: 1.Sh8! - a na ťahu je čierny! Po 1...Sxh8 ide 2.Kxa3! Sb2+ 3.Dxb2#, po 1...Kxa2 zase 2.Vc3! Ka1 3.Vxa3# . Úloha bola venovaná J. Prétimu, na čo upozorňovalo i rozloženie kameňov na šachovnici, ktoré spolu tvorili písmeno P.
(písané 10.4.2005)