Čo je to, ten "Mat 2. ťahom"?

Drvivá väčšina priaznivcov šachových úloh sa k nim dostane jedným z nasledovných spôsobov. Základným predpokladom je poznať pravidlá šachu. Taký človek sa so šachovou úlohou stretne v šachovom prostredí, v šachovom časopise, klube... alebo v maličkej šachovej rubrike v obyčajných novinách či časopise (napr. vo víkendovej prílohe SME). Najbežnejším typom úlohy, ktorý sa v nich vyskytuje, je dvojťažka, čiže diagram s výzvou "Mat. 2. ťahom". Čo je to? O tom je možno sa dočítať v tomto krátkom príspevku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Problém č. 3
Boris Pustovoj
Cena Radjanske Slovo 1972-1973

Mat 2. ťahom (5+2)

Jednoducho povedané, na takomto diagrame je zvyčajne na ťahu biely a jeho cieľom je dať čiernemu mat najneskôr druhým svojím ťahom. Prvým to obyčajne nejde, ak je diagram dobre zadaný. Takže z diagramu potiahne biely, potom čierny, a biely už musí matovať.

Pre demonštráciu som vybral tzv. miniatúrku, teda úlohu, ktorá má na diagrame najviac 7 kameňov. Aj praktickí šachisti vravia, že menej figúr = menej starostí. Biely v prvom ťahu (v žargóne nazývanom úvodníkom) obmedzí pohyblivosť čiernej veže a počká si, čo čierny zahrá: 1.Sc8!

Skutočne, po zahratí svojho ťahu biely nehrozí bezprostredne matovať. Čierny je však na ťahu a ako sa ukáže, každým svojím ťahom sa poškodí. Tomu sa hovorí nevýhoda ťahu. Má na výber jeden ťah kráľom a tri vežou. Pohyb kráľom 1...Ka7 je v skutočnosti vlezením do pasce, pretože môže nasledovať 2.Df2#. Podobne na branie pešiaka vežou 1...Vxb7 biely matuje dámou 2.Dxb7# .

Pointa tejto však nasleduje po ťahoch veže doprava a doľava. Vtedy sa do hlavnej úlohy dostáva skromný pešiak z b7, ktorý sa súčasne s braním veže dvakrát premieňa na jazdca! 1...Vxc8 2.bxc8J#, 1...Va8 2.bxa8J# . To je čosi, čo sa v bežnej partii zriedkakedy vidí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 4
Otto Wurzburg
Grand Rapids Herald 1932

Mat 2. ťahom (4+2)

Druhá dnešná úloha č. 4 má s prvou veľa spoločného. Tiež ide o miniatúrku, dokonca má ešte o 1 kameň menej. Čo je podstatné pre riešenie, po prvom ťahu bieleho sa tiež objaví situácia, keď biely žiaden mat nehrozí, ale čierny bude musieť potiahnuť a tým vkráča pod maty. Na vaše názory sa teším v diskusii.

Ešte riešenie úlohy S. Loyda č. 2 z minulého článku. Rieši pekný prvý ťah až do rohu, ktorý bráni čiernemu strelcovi po braní bieleho kolegu preniknúť na diagonálu a3–f8: 1.Sh8! - a na ťahu je čierny! Po 1...Sxh8 ide 2.Kxa3! Sb2+ 3.Dxb2#, po 1...Kxa2 zase 2.Vc3! Ka1 3.Vxa3# . Úloha bola venovaná J. Prétimu, na čo upozorňovalo i rozloženie kameňov na šachovnici, ktoré spolu tvorili písmeno P.

(písané 10.4.2005)

Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu