
Je všeobecne známe, že najlepší šachisti majú titul veľmajstra. Presnejšie sa mu hovorí "medzinárodný veľmajster" (v skratke GM) a veľká FIDE ho udeľuje na základe výsledkov v turnajoch. Je doživotný. Okrem toho však existujú ešte dva ďalšie, nižšie doživotné medzinárodné tituly, "medzinárodný majster" (IM) a "majster FIDE" (FM). Pravidlá pre ne sú podobné ako pre veľmajstra, len sú samozrejme ľahšie na splnenie.
V šachovej skladbe sú tieto tri tituly tiež zavedené. Pravidlá pre ich udelenie sú stanovené už mnoho rokov a sú veľmi jednoduché. Na vysvetlenie, nie na splnenie. :-)
Stála komisia pravidelne vydáva knihy s vynikajúcimi skladbami skladateľov z celého sveta, tzv. Albumy FIDE. Nie je ľahké do týchto Albumov dostať svoje skladby. Každý skladateľ to môže skúsiť, ale prísnym výberom troch kvalifikovaných rozhodcov a riaditeľa oddelenia prejdú zväčša naozaj len špičkové úlohy. Na zisk medzinárodných titulov je potrebné umiestnením úloh v Albumoch dosiahnuť istý počet bodov. Konkrétne na titul
majstra FIDE 12 bodov,
medzinárodného majstra 25 bodov a
medzinárodného veľmajstra 70 bodov.
Pritom, čo úloha, to 1 bod, prípadne, pokiaľ má úloha v Albume viacerých autorov, bod si rozdelia rovným dielom.
Tieto body sa skladateľom celoživotne sčítajú. Náročnosť zisku titulov možno priblížiť nasledovne. Albumy FIDE sa vydávajú vždy za trojročné obdobie "pár rokov" dozadu. Naozaj len špičkoví svetoví skladatelia v jednom trojročnom Albume získajú viac ako 10 bodov (rekord za trojročné obdobie tuším drží už zosnulý geniálny Juhoslovan emigrovavší do USA Milan Vukčević, ktorý kedysi v jednom Albume získal 52 bodov), drvivá väčšina skladateľov sa pohybuje pod 5 bodmi na Album. Aj (priemerne) bodík ročne je pre väčšinu nedosiahnuteľným snom. Pritom na GM ich treba 70...
A teraz, čo sa to vlastne rozhodlo v Eretrii. Sú čerstvo známe všetky vybrané úlohy do Albumu FIDE za roky 1998-2000 (čiže to spomínané oneskorenie je skoro 5 rokov). Na základe tohto výberu boli skladateľom pridelené body a komisia rozhodla o nových tituloch na základe prekročenia vyššie uvedených hraníc.
Takže máme 2 nových medzinárodných majstrov: Štefana Sovíka, ktorý je našim dlhoročným reprezentantom v súťažiach družstiev, a najmä Ľudovíta Lačného, ktorý je svetovo uznávaným majstrom, má dokonca svoju vlastnú stránku v anglickej Wikipedii a keby bol býval poriadnejší vo vedení záznamov o svojej a posielal úlohy do Albumov, už mohol byť veľmajstrom.
Okrem toho máme i troch nových majstrov FIDE. Dnes už náš nestor, 80-ročný Ľudo Lehen , sa ešte dožil tohto ocenenia, ďalej náš najlepší riešiteľ Laco Salai ml., ktorý je i veľmi dobrým skladateľom, no a nakoniec i autor tohto blogu. (Ten len poznamenal, že je celkom spokojný, že je tento Album už za ním, lebo mu zobral pol roka času, rozhodoval jedno oddelenie a bolo to vražedné, 1400 úloh zhodnotiť zo všetkých strán - samozrejme, že nehodnotil svoje :-))
(písané 11. septembra 2005)