Najlepší trojťažkári v Albume FIDE 2004-2006

Čo nového v kompozičnom šachu? Je toho veľa, skoro každý deň sa niečo deje... Je isté, že jednou z najzaujímavejších vecí pre šachových skladateľov na celom svete sú postupne uverejňované výsledky Albumu FIDE za roky 2004 až 2006. Práve boli zverejnené výsledky oddelenia trojťažiek.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Trojťažky, čiže úlohy "mat 3. ťahom", sú momentálne možno mojím najobľúbenejším oddelením, pokiaľ ide o štúdium cudzích skladieb. Sám sa pokúšam o ich skladanie, i keď s použitím exoprvkov, teda pravidiel a figúrok, ktoré sa v bežnom šachu nevyskytujú (pre príklady exoúloh pozri napr. dve úlohy zo staršieho Albumu). Ale v dnešnom článku je reč o ortodoxných trojťažkách, takých, ktoré si môže vychutnať každý hráč šachu, s normálnymi pravidlami.

Trojťažka má ideálnu dĺžku pre to najlepšie, čo v šachovej úlohe možno nájsť. Nie je príliš dlhá, takže sa v nej dajú spracovať aj komplikované myšlienky bez veľkých problémov s korektnosťou. Na druhú stranu je dlhšia ako dvojťažka, takže motivácia ťahov môže byť hlbšia a pestrejšia ako v dvojťažke.

Kto teda boli najúspešnejší trojťažkári za roky 2004-2006 z pohľadu počtu skladieb v Albume? (Pripomínam, že v MS jednotlivcov, čo je podobná, ale systémom trochu iná súťaž, bolo poradie 1. Maranďuk, 2. Šavyrin, 3. Bacharev, 4. Janevski, 5. Kuzovkov atd. Pravda, podstatné je, že MS sa zďaleka nezúčastňujú všetci najlepší skladatelia, Album je reprezentatívnejší.)

Poradie je (v zátvorke počet bodov, 1 bod = jedna samostatná úloha, 0,5 bodu = úloha s jedným spoluautorom, atd.):

1. Šavyrin V. (Rusko) - 12,5
2. Bacharev A. (Rusko) - 10,5
3.-4. Keller M. (Nemecko) - 7
3.-4. Maranďuk M. (Ukrajina) - 7
5. Kuzovkov A. (Rusko) - 6
6. Vladimirov J. (Rusko) - 5,5
7.-8. Marker J. (Nemecko) - 5
7.-8. Sygurov A. (Rusko) - 5
9. Kwiatkowski M. (Poľsko) - 4,83
10.-12. Bourd E. (Izrael) - 4
10.-12. Gavrilovski Z. (Macedónsko) - 4
10.-12. Mladenović M. (Srbsko) - 4

(Na prvý pohľad je zrejmé, kde sú dnes najlepší trojťažkári.)

Spolu dostalo aspoň zlomok trojťažky do Albumu 72 skladateľov, úloh v ňom bude spolu 150. Zo slovenských skladateľov niečo pretlačili Peter Gvozdják (1,17 b.), Tichomír Hernádi (0,33 b.) a Ľudovít Lačný (0,33 b.). No, budú úspešnejšie oddelenia.

Samozrejme ešte nie je verejne známe, ktoré úlohy jednotlivých skladateľov v Albume budú. Vybral som dve od najúspešnejších, pravda, s výnimkou Šavyrina, ktorý sa mne až tak veľmi nepáčia. Zato Alexandr Bacharev je mojím osobným favoritom, pokiaľ ide o strategické trojťažky, Michael Keller je zase majstrom logických úloh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 180
Alexandr Bacharev
II.-III. cena ex aequo
Wola Gulowska 2006

Mat 3. ťahom (9+7)

Pozrime si riešenie úlohy č. 180. Úvodník je fantastický: 1.Kg1! Vytvára hrozbu 2.Df1+ Jf2 3.Dxf2# , ale jeho úlohová kvalita spočíva najmä v tom, že čiernemu umožňuje až dva šachu bielemu. To sú vždy veľmi silné obrany, lebbo biely sa nemôže venovať len matovaniu čierneho, musí ratovať vlastného kráľa.

Prvý šach je 1...Da7+. Biely môže šach brániť napr. skokom jazdca na d4, čím zároveň on bude šachovať čierneho kráľa. (Takémuto kontrašachu sa tiež hovorí krížny šach.) Ktorým jazdcom ale? Biely si vyberie 2.Jed4+!, po čom môžu nasledovať dve obrany: 2...Dxd4+ 3.Jxd4# a to podstatné 2...Kxf4 3.Dxe4# . Práve tu sa ukazuje podstata oslabenia čiernej pozície v obrane 1...Da7+, konkrétne zrušenie krytia e4 čiernou dámou.

Druhý variant 1...Sc5+ je ako cez kopírák, pokiaľ ide o motiváciu hry. Krížny šach dáva druhý jazdec 2.Jfd4+!, po 2...Sxd4+ ide ľahké 3.Jxd4# a to podstatné 2...Ke3 nasleduje 3.Dc1# , keď šachujúci strelec prestane kryť c1.

Na čom je hra založená? Popri dôležitej úlohe bieleho kráľa (terč čierneho protiútoku) a bielej dámy (matuje na uvoľnených poliach) je krásny mechanizmus, v ktorom bieli jazdci striedavo rušia krytie polí e3 a f4 pre čierneho kráľa a otvárajú na ne bV a bD. Ďalším veľkým plusom je príjemne otvorená ("prázdna") pozícia, ktorá je dôkazom skvelej skladateľskej techniky.

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 181
Michael Keller
II. cena
Schach-Aktiv 2005

Mat 3. ťahom (8+11)

Na riešenie som vybral problém č. 181 tretieho, nemeckého veľmajstra v šachovej skladbe.

Keby čierna dáma nekryla c4, biely by mohol dať jednoťahový mat Dc4#. Riešiteľovi tak môžu prísť na um dva navzájom podobné pokusy.

1.Jd5? s hrozbou 2.Dc4#. (Samozrejme čierny sa nemôže ubrániť braním jazdca 1...Dxd5 kvôli tomu, že čierna dáma súčasne kryje i druhý možný okamžitý mat 2.Vxg4#. Tomoto sa hovorí, že čierna dáma je v ohnisku, z ktorého kontroluje dve dôležité polia.) Vyvrátením pokusu je 1...Va4!

Podobne po 1.Je6? s hrozbou 2.Dc4# je vyvrátením 1...Jd2!

Ako biely tieto dva plány s jazdcom pripraví? Nuž, celkom zaujímavým úvodníkom...



Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu