reklama

Slovenské úlohy v Albume FIDE 1998-2000 - exo

Na kongrese v Riu sa okrem iného hovorilo nasledujúcom Albume za roky 2001-2003, ktorý by mal vyjsť začiatkom roku 2010. Takže by hádam bolo načase dokončiť moju staršiu sériu článkov, v ktorej som predstavoval slovenské úspešné skladby z titulného Albumu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Sériu som prerušil približne pred rokom a pol a to z dôvodu, že som nevedel, ako presne pokračovať. Oddelenie G zamerané na exoúlohy je ťažkým orieškom. Exo znamená, že sa buď v úlohe vyskytujú figúrky, ktoré nie sú v normálnom šachu (napríklad cvrčkovia alebo tátoše) alebo sa hrá s použitím trochu iných pravidiel (zatiaľ bez príkladov v blogu) alebo na nezvyčajnej šachovnici (napríklad na takýchto ) alebo ..., prípadne všetko odrazu. Inými slovami nič pre náhodného okolopozerajúceho, bežného konzumenta. Ťažko sa to vysvetľuje.

No a druhým menším dôvodom je, že samochvála smrdí. Teda, už som sa na blogu párkrát pochválil a celkom mi to prešlo, moji čitatelia boli vcelku žičliví. Skúsme to teda...

Exošach je rozhodne oddelením, v ktorom Slovensko patrí k svetovej špičke. Má to dlhú históriu. Napriek tomu, že u nás existuje veľa kvalitných klasikov, ktorí o exošach ani nezavadia a skutočných špecialistov je málo, mnohí skladatelia sú tu obojživelní a keď sa už do exa pustia, tak to stojí za to. Osobne sa exošachu venujem asi 18 rokov a občas sa mi niečo podarí. Z pohľadu počtu bodov a úloh v Albume 1998-2000 v exooddelení G to teda dopadlo takto:

1. Reto Aschwanden (Švajčiarsko) - 19,16 bodov za 21 skladieb
2. Petko Petkov (Bulharsko) - 12 bodov za 12 skladieb
3. Sergej Smotrov (Kazachstan) - 9 bodov za 9 skladieb
4. Juraj Lörinc (Slovensko) - 8,83 bodov za 11 skladieb
5. Unto Heinonen (Fínsko) - 8 bodov za 8 skladieb

Ďalší slovenskí autori sa tiež nenechali zahanbiť: Ľudovít Lačný - 3 body za 3 skladby, Ladislav Salai jr. - 2,5 bodu za 4 skladby, Juraj Brabec - 2,5 bodu za 3 skladby, Ľudovít Lehen - 1 bod za 2 skladby, Peter Gvozdják - 0,5 bodu za 1 skladbu, Emil Klemanič - 0,5 bodu za 1 skladbu.

Ale teraz čo vybrať na ukážku? Po dlhom uvažovaní som sa rozhodol pre dve dvojťažky s nejakými exofigúrami, ktoré budem schopný vysvetliť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 178
Ladislav Salai jr. & Emil Klemanič
4. čestné uznanie
Československý šach 2000

Mat 2. ťahom (9+6)
2+1 vežový cvrček
0+2 strelcový cvrček

V probléme č. 178 sa vyskytujú dve rôzne exofigúry. Sú to však zvieratká, s ktorými by nemal byť až taký problém. Chod cvrčka som už vysvetľoval , takže len stručne. Cvrček je figúra, ktorá po líniách dámy ťahá na pole tesne za prvým preskočeným kameňom. Preskakovaný kameň môže byť akejkoľvek farby, ak je na doskočnom poli súperov kameň, cvrček ho vezme. Ak je na ňom súperov kráľ, je v šachu.

To je cvrček. Strelcový cvrček je potom to isté, len na líniách strelca, vežový cvrček na líniách veže. Čo to značí pre diagram?

Čierne potvory kryjú dôležité polia ponad jazdca d4: SCc3 kryje e5, VCd1 kryje d5, SCf2 kruje c5. (Tieto tri polia za bieleho kryje len dáma.) Biely VCc2 by mohol brať Pc4 a SCf2. Naopak VCb5 v postavení diagramu nemá žiaden ťah.

Ako môže biely čierneho zmatovať? Tri rôzne prvé ťahy bieleho len tesne nevedú k rieseniu (zvodnosti):

Po 1.Sb6? je pokryté c5 a idú dva varianty: 1...SCc5 2.Dxc5# a 1...VCd5 (spôsobí pokrytie e5 od VCb5 a zablokuje d5, takže všetky tri kráľovské polia na 5. rade sú pokryté) 2.Dg6#. Po 1...SCe5! však nejde nič.

Po 1.f4? je pokryté e5 a ide: 1...SCe5 2.Dxe5# a 1...SCc5 (spôsobí pokrytie d5 od VCb5 a zablokuje c5, takže všetky tri kráľovské polia na 5. rade sú pokryté) 2.Dg6#. Po 1...VCd5! opäť nejde nič.

Po 1.e4? je pokryté d5 a zase: 1...VCd5 2.Dxd5# a 1...SCe5 (spôsobí pokrytie c5 od VCc2 a zablokuje e5, takže všetky tri kráľovské polia na 5. rade sú do tretice pokryté) 2.Dg6#. Po 1...SCc5! matu niet.

Riešením je premiestnenie bielej dámy, ktorá bude po všetkých obranách čierneho matovať iným spôsobom.

1.Df5! nič nehrozí. Čierne obrany cyklicky pokryjú vždy dvojicu polí na piatom rade, o ktoré sa hrá a dáma matuje tak, aby pokryla to zvyšné pole. 1...SCc5 2.Df6#, 1...VCd5 2.Df8#, 1...SCe5 2.Dxd7# .

Elegantná zámena matov a obrán, všimnite si, že biela dáma matuje dohromady až zo 7 rôznych polí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém č. 179
Juraj Lörinc
I. cena
Brabec 60 JT 1998

Mat 2. ťahom (8+9)
zarámované kamene sú paralyzujúce
4 riešenia

V mojom probéme č. 179 nie sú žiadne figúrky, ktoré by sa pohybovali nezvyčajne. Len 7 kameňov je zarámovaných, pod diagramom je napísané, že tieto sú paralyzujúce. Čo to značí? Paralyzujúci kameň sa pohybuje ako normálny, ale nemôže brať, ani nešachuje. Namiesto toho kameň, na ktorý paralyzujúci kameň pôsobí, nemôže ťahať a ani nešachuje. Tomuto sa práve hovorí paralýza. Aj paralyzovaný kameň, pokiaľ je paralyzujúci, môže paralyzovať.

Znie to možno trochu komplikovane, ale pozrime sa na diagram a povedzme si to konkrétne. Biely Pa2 by šachoval čierneho kráľa, keby ho neparalyzoval čierny Sb1. Čierny kráľ sa nemôže hýbať, lebo ho paralyzujú aj biely kráľ, aj biela dáma. A keď sa človek tak pozrie na bielu zostavu, biely ani veľmi nemá čím čierneho šachovať. Prichádzajú do úvahy Pa2 (keď sa odstráni Sb1), Vh1 (pokiaľ sa nejak domotká blízko čK) a Sf7 (keď odíde Dc4). A sú tu štyri riešenia...

Takže jedno z nich. Po 1.pVg8! sa stanú dve veci. Veža sparalyzuje Se8 a najmä otvorí prvý rad pre Vh1. Preto hrozí 2.Vxb1# s matom od Pa2. Čierny má proti tomuto matu 3 obrany. 1...pJg3 sparalyzuje Vh1, takže nie je možné vykonať hrozbu. Zároveň však čierny paralyzujúci jazdec odbehne od bieleho Sf7 (takže po šachu od strelca už nie je možné tento brániť napr. ťahom pJh6!). Teraz sa ukazuje, že matu od Sf7 bránia ešte dve prekážky: Jb2 môže skočiť na c4 a Vb6 ísť na e6. Proti tomu však existuje recept: 2.pDd4#! sparalyzuje obidva kamene, takže strelec matuje. Ďalej 1...Jd1 preruší prvý rad, no jazdec sa vzdiali od línie strelca, matu strelcom teraz bránia dve prekážky: Vb6 a pJf5. Dáma ich opäť zvládne neutralizovať 2.Dc5#! Nakoniec obrana 1...Vxb5 berie paralyzujúceho jazdca, takže je odparalyzovaná Va7, ktorá môže zobrať matujúceho pešiaka. Ale veža berúce na b5 sa sama priparalyzuje k bK, takže na mat strelcom treba zvládnuť Jb2 a pJf5. Áno, dáma to opäť vybaví: 2.Dc2#!

Spolu tri varianty s bohatou paralyzujúcou hrou a matmi z batérie S-pD. Aké budú ostatné tri riešenia? Asi neprekvapí, že s uvedeným riešením budú mať veľa spoločného... na túto úlohu som dosť hrdý. A budem rád, keď aspoň niekto nájde aspoň jedno ďalšie riešenie.



Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu