reklama

Riešiteľská súťaž aj pre amatérov v Bratislave - v nedeľu

Po roku sa opäť koná súťaž v riešení šachových úloh, ktorá je určená aj menej skúseným riešiteľom. Prebehne v nedeľu 24. januára naraz na mnohých miestach zemegule, vrátane Bratislavy. V článku je podrobnejšia pozvánka a úlohy na zahriatie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Súťaž sa začína o 11:00, miestom konania je tentoraz klubovňa šachového klubu Slovan Bratislava v Dome kultúry Kultus, Súťažná ulica 18, Bratislava-Nivy. (Dve mapy, detailná a širšia, sú tu .)

Ako obyčajne na tejto každoročnej udalosti budú dve kategórie, expertná určená pre skúsených riešiteľov a základná pre začiatočníkov, menej skúsených a mládež. Odlišujú sa počtom úloh a ich náročnosťou, v expertnej bude predložených 6+6 náročných úloh, v základnej 4+4 ľahšie úlohy.

To plus v počte úloh znamená, že súťaž je dvojkolová. V prvom kole budú na riešenie stanoveného počtu úloh (6 alebo 4) k dispozícii dve hodiny, potom nasleduje približne polhodinová prestávka a nasleduje druhé kolo, tiež dvojhodinové. Body z kôl sa sčítajú a vyhlási sa poradie v oboch kategóriách. Poradie lokálne, bratislavské, je svojím spôsobom len pomocné. Pointou tejto medzinárodnej súťaže je to, že miestny rozhodca nahlási výsledky medzinárodnému koordinátorovi, ktorý následne zostaví celosvetové poradie. Minuloročné výsledky sú na stránke Stálej komisie pre kompozičný šach, pritom práve v základnej kategórii si veľmi dobre viedli Karol Rückschloss a Marek Kolčák , ktorí skončili v prvej dvadsiatke zo 131 súťažiacich z celého sveta.

Ak teda máte čas, hráte šach, prípadne poznáte šachové úlohy, ale nikdy ste sa na súťaž v riešení neodvážili prísť, silne odporúčam. Stačí si priniesť vlastnú šachovnicu a figúrky (také, s ktorými sa vám najlepšie rozmýšľa), písacie potreby a čerstvú hlavu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 182
Zoltán Labai
Šachové Umění 1997

Mat 2. tahom (5+7)

Problém č. 183
Juraj Lörinc
pochvalná zmienka
Pravda 1992-93

Pomocný mat 2. tahom (6+6)
a) diagram
b) vymeniť Je5 a Pc4

Na zahriatie som pripravil dve riešiteľsky ľahšie úlohy od slovenských autorov. S podobnými sa môžete stretnúť na súťaži v základnej kategórii.

V probléme č. 182 ma biely čierneho na lopate. Sila pozície je zdôraznená faktom, že keby čierny odišiel vežou kamkoľvek, dostane De3#. Samozrejme biely nemôže matovať jazdcom hneď, lebo by prerušil veže. Preto bežný riešiteľ vyskúša 1.Vee3?, čím pohrozí matom 2.Je2#. Veža zablokovala pole e3, takže sa hodí obrana vežou 1...Vb2, ale tým biela dáma pokryje vežu, takže môže nasledovať iný mat jazdcom 2.Jd3#. Ale otáznik po pokuse bieleho 1.Vee3 nie je náhodou. Čierny má dobrú obranu 1...Je4!, čím kráľovi uvoľní pole e5, takže biely nenájde mat. To značí, že 1.Vee3 nie je riešením. Čo ním bude?

Problém č. 183 je skladbou z mojich učňovských rokov. Je to z toho obdobia jedna z mojich najobľúbenejších, a to nielen kvôli tomu, že získala jedno z prvých mojich ocenení v turnajoch. Najmä však preto, že aj po tak dlhom čase (skoro 18 rokov) je na úrovni, ktorú by som sa nehanbil zverejniť ani dnes, s nejakými ostrohami.

Čo je to pomocný mat? Na počudovanie* celkom obľúbený žáner nielen skladateľov, ale i riešiteľov. Cieľom je po vzájomnej spolupráci oboch strán dosiahnuť mat čiernemu. V pomocnom mate 2. ťahom sa urobia celkom 4 polťahy, začne čierny, potom biely, čierny a biely matuje. Viac co vysvetľujúcom článku .

Ukážem riešenie pozície a) z diagramu: 1.Ve3 Jb4 2.c3 Ja6# .

Jednoduché? Pozrime sa, čo sa v ňom deje: 1.Ve3 blokuje e3 a zároveň ruší krytie Va4. 1...Jb4 prerušuje 4. rad, takže vlastne odväzuje Pc4. Tento pešiak zo štrvtého radu odchádza 2.c3, čim za blokuje c3 a následne 2...Ja6# je mat otvorením línie veže (batéria), so súčasným prerušením Va7 ku a4 a pokrytím c5 jazdcom. Čierny jazdec je pritom viazaný a šachu nemôže zabrániť.

Ako to bude v pozícii b) po výmene pešiaka a jazdca? No... podobne. :-)


Pokiaľ by ste chceli o riešení vedieť viac, pozrite si články odkazované v časti Riešenie úloh v obsahu mojej rubriky Kompozičný šach .

* - Prečo "na počudovanie"? Lebo v pomocnom mate si biely a čierny na ceste k matu pomáhajú. To je v normálnej šachovej partii niečo ťažko mysliteľné. Ale dobrý pomocný mat má v sebe rovnako veľa napätia ako súboj... a navyše, na rozdiel od štúdie alebo aj priamej úlohy riešiteľ vidí, či mat dal alebo nie, neprekvapí ho nečakaná obrana.

Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu