reklama

Úlohy, ktoré by počítač nevyriešil

V diskusii k môjmu článku o úspešných trojťažkároch došla reč i na riešenie úloh počítačmi. Presnejšie na to, že mat 3. ťahom dnes počítač nemá problém vyriešiť, s výnimkou istého druhu úloh. Práve na také sa dnes pozrieme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Napísal som vtedy:

Z hladiska strojoveho riesenia su trojtazky banalne, programy ich riesia radovo v sekundach, pokial nie je vo veci nejaky trik, ktory program nepozna.

V pripade normalnych uloh mi prochadza na um retrogradna analyza, teda take ulohy, v ktorych sa da napr. dokazat, ze cierny nemoze hrat nejaky tah kvoli tomu, co obe strany uz hrali v minulosti.

Priam sa ponuka rosada, ktora by bola vyvratenim matu 3. tahom, program s nou bude pocitat, takze riesenie nenajde, ale clovek dokaze, ze rosada uz je ilegalna.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 198
Sam Loyd
Texas Siftings 1888

Mat 3. ťahom (2+7)

Táto úvaha sedí. Pozrime si ako príklad bradatý problém č. 198 od veľkého klasika Sama Loyda . Na prvý pohľad sa zdá, že sa čierny ľahko ubráni útokom bieleho. Lenže nie je tomu tak (ináč by ani úloha nemohla byť takto zverejnená, lebo by nemala riešenie).

Zamyslime sa nad tým, či čierny môže robiť rošádu. Presnejšie, či by sme náhodou nevedeli dokázať, že niektorú rošádu robiť nemôže. Kedy nemožno robiť rošádu? Keď je kráľ v šachu, keď by pri rošáde šiel cez napadnuté pole. Ale i vtedy, keď už kráľ ťahal alebo vtedy keď ťahala veža. No... a ktorý čierny kameň robil posledný ťah?

Pešiaci isto nie. Ak kráľ, čierny nemôže robiť žiadnu rošádu. Ak Va8, nemôže robiť veľkú rošádu. Ak Vh8, nemôže robiť malú rošádu. Bingo!

A riešenie samotné?

Pokiaľ čierny nemôže robiť veľkú rošádu, biely hrá 1.Dg5! (hrozí 2.Dxe7#) 1...Kd8 2.Dd5+ K~ 3.Dxa8#, či 1...Kf8 2.Dh5! s nebrániteľným 2.Dxe7+! Kg8 3.Df7# .

Pokiaľ čierny nemôže robiť malú rošádu, biely hrá 1.Dd4! (hrozí 2.Dxh8#) 1...Vg8 2.Dd7+ Kf8 3.Dxe7# .

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém č. 199
Jan Mortensen
diagrammes 1977

Mat 3. ťahom (2+8)

Problém č. 200
Eduardo Vasta
StrateGems 2002

Mat 3. ťahom (9+8)

Pikantný je na tom fakt, že z diagramu nevieme, ktorú rošádu čierny nemôže robiť... čo samozrejme počítač pri riešení ťažko môže spracovať, hehe.

Problémy č. 199 a 200 sú z podobného súdka. Samozrejme č. 199 je oveľa jednoduchší a verím tomu, že pre vás na rozdiel od počítačov bude malinou.

Problém č. 200 má logiku komplikovanejšiu. Okamžitá premena na dámu nestačí, čierny kráľ utečie cez d7, navyše pokiaľ biely nedá hneď šach, čierny sa môže zakukliť do rošádovej pevnosti. Iba že by biely nejako tú rošádu vyvrátil. (Dá sa to.)



Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu