Arthur Hailey: Letisko

Autor: Juraj Lörinc | 8.3.2011 o 21:35 | Karma článku: 6,01 | Prečítané:  2292x

Letisko rozhodne nie je prvou knihou, ktorú som od Haileyho čítal, iba poslednou. Vlastne ostatnou. Ešte je pár tých, ktoré sa ku mne nedostali. Zatiaľ som sa musel uspokojiť so šesticou Kolesá, Hotel, Liek, Peniaze, Preťaženie a Detektív.

Letisko nijako podstatne z radu nevybočuje. Profesný román, podložený starostlivým prieskum prostredia, sa odohráva počas jednej sakramentsky dlhej noci na letisku v Chicagu alebo tak nejak. Samozrejme z hlavnej línie hrdinovia odbočujú do kopy spomienok z dôb prechádzajúcich, aby sa významne rozšíril dej i podklad.

Hlavných postáv je niekoľko, z nich dve sú možno najhlavnejšie a v ťažkom rozpore. Na jednej strane Mel Bakersfeld, riaditeľ veľkého letiska. Na druhej strane Vernon Demerest, veľmi úspešný pilot osobných lietadiel. Posekali sa v nespočetnom rade sporov, pritom sú švagrami - ale toto nie je pre dej veľmi podstatné. Mel počas nočnej zimnej búrky rieši problémy na zemi - najmä dráhu zablokovanú zle zabočeným lietadlom, Vernon je kopilotom iného skúseného kapitána na dramatickom lete, ktorý odštartuje do Ríma z Melovho letiska.

Všetko toto by sa mohlo diať i dnes, ale fakt, že román vznikol v roku 1968, má silný dopad na popisované reálie v porovnaní so súčasnosťou.

Viete si predstaviť, že by:
- na letiskách v rámci služieb cestujúcim predávali životné poistky na lety?
- bolo možné v podstate bez kontroly v príručnej batožine doniesť čokoľvek do lietadla, napríklad po domácky vyrobenú bombu?
- sa necestujúci mohli ísť do lietadla pozhovárať s už odbavenými cestujúcimi?

Toto sú najviac do očí bijúce skutočnosti, nemysliteľné pri dnešnom stave leteckej dopravy a bezpečnostnej paranoje. Popri tradične gradujúcom deji (začiatok kopa vysvetľovačiek a opisov, ale postupne stále viac akcia) boli tieto reálie pre mňa najzaujímavejším aspektom.

Ako som čakal, Letisko uspokojilo.* - disclaimer pod čiarou: Pokiaľ si cez tento link kúpite nejakú knižku v martinus.sk, hodí mi to províziu 5%, na cenu knihy pre vás to vplyv nemá. Rovnako to nemá vplyv na môj popis kníh, ako môžete vidiet z celej mojej rubriky Knihy. :-)Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Slovan neplatí ani za nájom štadióna, mestu dlhuje takmer 400-tisíc eur

Hokejový klub nemá na výplaty ani na nájom štadióna. Vedenie tvrdí, že sezónu v KHL dohrá.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.

PLUS

Zamrzla a nebilo jej srdce. Potom vstala z mŕtvych

Žena bola hodiny mŕtva, zmrzla na kosť a zažila zmŕtvychvstanie.


Už ste čítali?