George Orwell: Zvieracia farma

Autor: Juraj Lörinc | 10.4.2012 o 0:55 | Karma článku: 7,17 | Prečítané:  1267x

Tak som si konečne prečítal Farmu. Áno, tú Farmu, nie Farmu, ktorú nám ponúkajú v televízii. Tá sa nedá čítať. A pokiaľ viem, tak bez ujmy na zdravom rozume ani pozerať. Neviem, nepozerám. To keď si farmár hľadal ženu, to som ... ale nie o tom som chcel. (Ako pravý interleguán som už vyjadril svoje pohŕdanie jedným druhom zábavy a teraz sa pochválim interleguánskou zábavou. Že už som rozhľadený.) Mám prečítanú Farmu.

Isteže som už o nej veľa počul. Orwellov rok 1984 som už čítal niekoľkokrát. Vedel som, že ide o akúsi alegóriu. A vedel som, že na Orwellovej farme tomu šéfujú prasce. Čo som nevedel (lebo referáty na nete nemám už dôvod hľadať a čítať a za mojich mladých čias nebol Orwell práve na zozname povinného čítania, ak viete, čo tým myslím), ako presne tá alegória na Rusko funguje.

Funguje brutálne. Človek nemusí byť hlboký mysliteľ, aby v zvieratkách nepoznal typy či dokonca konkrétne postavy z počiatkov budovania Sovietskeho zväzu. Súdruh Napoleon, och? Všadeprítomní záškodníci síl zvonku? Aj reálie fungujú - stavba veterného mlyna bez strojného vybavenia síce ide trochu ďalej do ruskej histórie až k pánovi Potemkinovi, ale súdruhovia sa to tiež poctivo naučili. A že sú niektorí rovnejší...

Nejdem akokoľvek ďalej prepierať dej alebo alegorické obrázy. To by bolo nosením dreva do lesa, internet je podobných informácií už plný dosť. Radšej dám svoj najsilnejší osobný pocit: podľa mňa je dej vyslovene absurdný. Tak, ako bola absurdná aj istá realita.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Fico na sneme opäť útočil aj na médiá

Vo funkcii podpredsedov skončia Dušan Čaplovič a Pavol Paška.

DOMOV

Odhalila kauzu predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

EKONOMIKA

RegioJet skracuje svoje vlaky do Košíc, na prevádzku má málo vozňov

Jazdiť bude len so siedmimi vozňami.


Už ste čítali?