10 kníh (v podstate románov)

Tak sa nám na Slovensku rozmohla nová reťazovka. Odštartoval to (teda aspoň v týchto zemepisných dĺžkach a šírkach) Daniel Hevier svojím zoznamom 10 románov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (51)

Nasledovalo ho zopár ďalších slovenských blogerov kade-tade, zaznamenal som zatiaľ 6 postov na túto tému. Ako zarytý knihomol som sa nemohol nepridať. Keďže by som však rád priniesol do zoznamov niečo nové, tu je najskôr zopár knižiek, ktoré v mojej desiatke nenájdete, lebo ich už majú druhí - ináč by som nad nimi vážne uvažoval:

Daniel Hevier - China Miéville: Nádraží Perdido (aj podľa mňa bomba, drtil som asi pred rokom )

Upírka - Joseph Heller: Hlava 22 (prvý raz som čítal počas letnej aktivity na VŠ, veľmi ma to zasiahlo).

AIF - J. R. R. Tolkien: Spoločenstvo prsteňa (prvý diel Pána prsteňov, ak to náhodou neviete, vlastne už asi viete, lebo film...).

Lemuel Kolkava - Boris Vian: Pena dní (Vian je brutal, práve Pena dní a Jeseň v Pekingu zviazané v jednej knihe ma fascinovali), Frank Herbert: Duna, Joseph Heller: Hlava 22 (opakovanie je matka múdrosti? Či štúdia? Repetitio est mater studiorum...).

Alexander Hamilton - George Orwell: 1984 (dostalo sa mi to do ruky tesne po novembri 1989, jeden zo spolubývajúcich na intráku niekde schrastil samizdatové vydanie), Johann Wolfgang von Goethe: Utrpenie mladého Werthera (nad tým by som vlastne osobne neuvažoval, ale keď už to niekto vytiahol, spomenul som si, ako ma toto povinné čítanie zasiahlo - a to som ešte s utrpením takého druhu nemal skúsenosti).

Duško - Karel Čapek. Válka s mloky (vynikajúce povinné čítanie, možno najlepšie zo všetkých), Michal Viewegh: Vybíjená (Viewegh vo všeobecnosti by šancu mal, ale skôr poviedková knižka než Vybíjená), Martin Kukučín: Dom v stráni (opäť povinné čítanie a dohadzovaná Dorica Zorkovičová, ak sa nemýlim, hihihi).

Lafcadio Wluiki - J. R. R. Tolkien: Pán prsteňov (áno, celý Pán prsteňov, u mňa najmä 3. diel).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  1. Astrid Lindgrenová: Pipi Dlhá Pančucha - Jedna z prvých kníh, ktoré som si požičal zo školskej knižnice, nikdy som si Pipi nepredstavoval ryšavú s postavenými copmi a fascinoval ma jej kufor s peniazmi.

  2. Lewis Carroll: Alica v krajine zázrakov - Neuveriteľne dobre preložené a ilustrované. Pražne je, hľa, slizopružké jazvrtky zotradierne kolodujú po zátraví... Inšpirujúce aj pre dospelých.

  3. Sue Townsend: Tajný denník 13 a 3/4-ročného Adriana Mola - Prvá kniha zo seriálu počas ktorého zneuznaný intelektuál Adrian postupne dospieva, plodí deti a vstupuje to stredného veku (poslednou je Adrian Mole a zbrane hromadného ničenia). Veľmi vtipné.

  4. J. R. R. Tolkien: Hobit aneb o cestě tam a zase zpátky - Pred Pánom prsteňov bol Hobit - myslím, že sa naňho dosť zabúda.

  5. A. & B. Strugackovci: Slimáčik na úbočí (v češtine pod názvom Les) - Strugackovci sa s nástupom anglofónnej sci-fi po revolúcii tiež akosi vytratili, pravda, už nepíšu, ale už sa o nich ani nehovorí - a pritom taký Slimáčik na úbočí je fantázia ako vyšitá, pritom je len jedným z ich mnohých vynikajúcich románov (skúste napríklad Chromý osud).

  6. Henryk Sienkiewicz: Quo vadis - vynikajúci historický román.

  7. Frank Herbert: Duna - Prekvapenie. Aj keď som vyššie uviedol, že Duna v mojom zozname nebude, nemohol som ju vynechať. Možno najlepšia sci-fi knižka, akú som kedy čítal.

  8. Henry James: The Portrait of a Lady (Portrét dámy) - Jedna z prvých kníh, ktoré som kedy celé prečítal v angličtine. Napriek ešte vtedy veľmi slabému porozumeniu jazyku som bol uchvátený prepracovanosťou príbehu a hĺbkou úvah, do ktorých ma autor na dlhý čas vtiahol. Veľmi otvorene spracované témy zodpovednosti za svoj život, ľudskej zrady, či osobnej slobody. Osobne ma uchvátila postava Osmonda, s ktorým ma dúfam nespája veľa spoločného (teda že snáď nikdy nebudem taká, prepytujem, sviňa).

  9. Hans Fallada: Pijan - Kam človeka môže dotiahnuť závislosť...

  10. Lion Feuchtwanger: Žid Süss - Jeden reprezentant vynikajúcich Feuchtwangerových románov, mohol by som uviesť aj príbeh Goyu, či príbehy z Nemecka prvej polovice 20. storočia.

Len dodám, že knihy z môjho zoznamu som samozrejme čítal viackrát a plánujem sa k nim opäť vrátiť.

Kto ďalší sa podelí so svojím zoznamom? (Dnes som so zoznamami vyššie uvedených vyrazil do knižnice a niečo som si našiel...)




Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

137 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu