reklama

Slovenský poker

Sú dobrí spisovatelia, o ktorých sa na hodinách literatúry učí veľa a predsa málokoho lákajú. Cestu ku nim si treba nájsť. Pre mňa je takým napríklad Honoré de Balzac. Otec Goriot pre mňa zo začiatku bol nočnou morou, ale dnes si od Balzaca rád veľa prečítam. Ale sú aj dobrí spisovatelia, o ktorých som sa na hodinách slovenčiny neučil, lebo, jemne povedané, v čase mojej mladosti neboli "in". Povedzme taký George Orwell. Alebo Dušan Mitana. Hádajte, ktorý z nich asi napísal knihu Slovenský poker?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Bé je správne. (Možnosť cé som nedával, takže tá to byť nemohla.) Mitana je vraj dnes všelikde na gymnáziách povinným čítaním, ale neviem, či nie je pre mnohých stredoškolákov trochu silná káva. Ba po prečítaní "pokra" si myslím, že je to turek-smrťák.

Spomínam... Bolo to niekedy okolo roku 2000, niektorá známa mi vtedy odporučila od neho Patagóniu. V knižnici som sa po nej obzeral, ale na polici ju nemali a keď nejde o život, knihy si neobjednávam. Potom mi žiadza prečítať si niečo od neho z hlavy vyšumela. Pripomenul sa mi výrazne pred Vianocami, keď som robil nájazd na kníhkupectvá . Zaujala ma obálka nejakej jeho knihy s logom nápadne pripomínajúcim výrobky Vitana.

Ale vtedy ešte nenadišiel jeho čas... až tento týždeň. Domotkal som sa so svojou chromou nohou do knižnice a s pomocou vražedného výťahu, ktorý by sa nerozpakoval odfiknúť mi ruku vloženú do dverí, som sa dostal na poschodie s beletriou. Vchádzam do miestnosti s knihami dverami presne v strede. Keďže som sa nechcel veľmi producírovať s barlami, vchádzam medzi stredné police - písmená L a M. Do oka mi padá smeť, brvno, to som zbadal, hurá a nakoniec aj Mitana.

Slovenský poker je kniha poviedok, na ktorú som na diskusnom fóre objavil rozporuplné názory. Kladné, neutrálne aj záporné.

Témy, ktoré sa v textoch miešajú, sú ako stvorené pre kontroverziu: sex, smrť a náboženstvo. Keby ich dnes publikoval na internete na mieste, kde je možno diskutovať (nechcem tým povedať, že priamo na blogu), mal by šancu sa umiestniť veľmi vysoko v inzinovskej rubrike Pach krwi. To boli tie najdiskutovanejšie články.

Kto koho zabil? Prečo a ako? Aká je úloha Boha v živote človeka? Ako si si užil milovanie so ženou, o ktorej vieš, že zajtra zomrie? Ako prebehlo nepoškvrnené počatie? Dozvedel som sa (pre niekoho) šokujúce odpovede.

Preto sa mi to páčilo. Nebolo to hladké, škriabalo to. Niečo jemne škrabkalo, niečo zo mňa dralo kožu surovo, podľa mojej osobnej zainteresovanosti na téme. Nech bolo tak alebo onak... obdivujem autorovu schopnosť obrazotvornosti, schopnosť späjať slová novým, mnou ešte nepočutým-nečítaným spôsobom, vyvolávať vo mne obrazy situácií, do ktorých som sa zatiaľ nedostal a dúfam, že sa nikdy ani nedostanem.

(písané 12. februára 2006)


Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu