reklama

To isté pole

Témy v kompzičnom šachu sú všelijaké. Strategické (napr. priväzovanie, blokovanie, zacláňanie línií), logické (prípravné plány, logický výber), tzv. novostrategické (zámeny matov, obrán, hier a funkcií ťahov), formálne (Forsbergova téma, minimálky), geometrické (hviezda kráľa, kolobeh figúry, výmena miest) ... K poslednému druhu patrí téma medzi skladateľmi dosť obľúbená, pretože si ju ľahko všimne každý riešiteľ. Všetky maty z toho istého poľa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vyskytuje sa vo všetkých druhoch úloh. Samozrejme najvhodnejším žánrom sú pomocné maty a keďže by som vám ich rád predstavil čo najviac, aj dnes to budú práve pomocné maty.

Cyril Opalek patrí do dnešnej najstaršej generácie šachových skladateľov. Napriek fyzickému veku si udržiava hlavu vo forme (a to nehovorím len o šachu), ktorú by mu aj mnohí dvadsiatnici mohli závidieť. Jeho skladba č. 31 bola v dobe svojho vzniku prekvapením a to príjemným. Dostala sa do zásielky pre IV. svetovú súťaž družstiev a nemalou mierou prispela k vtedajšiemu 4. miestu Československa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 31
Cyril Opalek
4. miesto IV. WCCT 1989-92

Pomocný mat 3. ťahom (5+9)
b) Jf7 na a3
c) Jf7 na a1
d) Jf7 na e3

Témou oddelenia pomocných matov boli práve maty rôznymi kameňmi z toho istého poľa v pomocnom mate 3. ťahom. V č. 31 má biely 5 kameňov a keď si odmyslíme kráľa, máme aktívne 4 kamene, ktoré v 4 postaveniach postupne matujú, v závislosti na pôvodnom umiestnení bieleho jazdca. Riešenia sú:

a) 1.Kd5 c3 2.Sc2 Vc8 3.Se4 Sc4#
b) 1.g1S Vf8 2.Sd4 Sd3+ 3.Ke3 Jc4#
c) 1.Vd1 Jb3 2.Vd6 Ve8+ 3.Kd5 c4#
d) 1.Kd4 Vc8 2.Vd8 Jg4 3.Vd5 Vc4#

Čo majú riešenia spoločné? Už diagramová pozícia je elegantná, kamene sú rozmiestnené po celej šachovnici a riešenia spolu k tejto elegancii ďalej prispievajú. Ani jedno branie. V každom riešení robí jeden ťah čierny kráľ a dva niektorý čierny kameň, ktorý v matovom obrazci kráľovi matuje pole.

Navyše maty sú modelové, čiže sa na nich aktívne zúčastňujú všetky biele figúry a každé možné únikové pole je čiernemu kráľovi zneprístupnené práve z jedného dôvodu. Buď je zablokované čiernou figúrou alebo napadnuté bielym to práve raz, nie viackrát.

Obrazce vyzerajú takto:

SkryťVypnúť reklamu
reklama



Problém č. 32
Manne Persson
IV. cena Schach-Echo 1971

Pomocný mat 2. ťahom
5 riešení (7+9)

Druhý dnešný diagram č. 32 je trochu staršieho dáta a maty na rovnakom poli predvádza nie vo forme dvojníkov s premiestňovaním kameňov, ale pomocou piatich riešení. Very tak, švédskemu majstrovi sa podarilo dosiahnuť v kratšom čase, len počas 2 ťahov matovanie až piatich rôznych bielych kameňov na tom istom poli. Neprezradím na ktorom, ostatne, nie je taé ťažké na to prísť.

Keď úlohu vyriešite (u pravidelných čitateľov o tom ani trochu nepochybujem a menej pravidelných možno popchne do akcie fakt, že riešenie je naozaj ľahké, veď čierny kráľ už skoro nikam nemôže a stačí zrušiť to "skoro" ...), ľahko prídete na to, čo okrem matov na rovnakom poli rôznymi kameňmi majú riešenia spoločné. To udrie do očí.
(písané 4. apríla 2006)


Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu