Obidve získali prvé ceny v turnajoch, ktorý sa zúčastnili. To neznamená nič viac a nič menej ako to, že sa spomedzi súťažiacich skladieb najviac páčili rozhodcovi danej súťaže. Väčšinou turnaje vyhrávajú kvalitné skladby, ale dosť často sa stáva, že sa rozhodca netrafí do všeobecného názoru.. To súvisí s faktom, že kompozičný šach je do istej miery umenie a tak pri hodnotení výtvorov je potrebné vziať do úvahy okrem objektívnych aj subjektívne faktory.
Ďalej sa v oboch využíva čierna kráľovská batéria namierená na bieleho kráľa. Pojem batérie a dokonca aj kráľovskej vysvetľujem o.i. v tomto článku, takže len stručne. V postavení pomocného matu č. 52 je na c-stĺpci čierna veža namierená na bieleho kráľa, takže po odchode čierneho kráľa bude šach.
Problém č. 52 |
Tak aj začínajú obe riešenia.
V prvom po 1.Kd3+ biely prekryje líniu šachu a obetuje dámu 1...Dc6, čierny dá pre istotu ešte jeden šach 2.Vxc6+, čím umožní bielemu otvoriť pešiakom líniu strelca 2...bxc6# . Po čiernej kráľovskej batérii v prvom ťahu matuje biela pešiaková batéria. Všimnite si tiež, že všetky biele figúry okrem pešiakov a kráľa sú potrebné pre matový obrazec: len Je4 kryje c3, len Se3 kryje d4, len Vf4 kryje e4, len Ja1 kryje c2 a pochopiteľne Sa6 matuje. Ťažký biely arzenál je ekonomicky využitý.
Druhé riešenie je veľmi podobné, takže len v skratke: 1.Kb4+ (šach z kráľovskej batérie) 1...Jc5 (obeť jazdca, otvára navyše budúcu líniu bielej veže) 2.Vxc5+ (dodáva mäso pre pešiakovú batériu) 2...dxc5# (ekonomický mat pešiakovou batériou, ekonomický kvôli poliam b3, b5, c3, c5).
Mimochodom, Schach je nemecký časopis venovaný najmä praktickému šachu. Má však aj kvalitnú rubriku kompozičného šachu, ktorú vedie od minulého roku už medzinárodný veľmajster v šachovej skladbe Udo Degener. Práve som si uvedomil, že vlastne na rok 2006 som tam rozhodcom súťaže pomocných matov ja... hm, ak budú v súťaži viaceré také úlohy ako č. 52, budem mať ťažkú úlohu.
Problém č. 53 |
Druhá úloha, č. 53 je stará už skoro trištvrte storočia. Jej autorom je indický skladateľ s dlhočizným menom a bola publikovaná v indických novinách s krátkym menom. India má niekoľkých výborných skladateľov, ktorí sa do povedomia Európy dostali najmä prostredníctvom britského časopisu The Problemist .
V postavení diagramu je na bieleho kráľa nasmerovaná zatiaľ bielym jazdcom maskovaná kráľovská batéria. Úvodník, prvý ťah, je zdanlivo v prospech čierneho: 1.Jxf7! Tým sa aj odmaskuje spomínaná batéria, aj sa otvorí pre čierneho kráľa voľné pole pre ústup f5, no zároveň biely pripravuje svoju vlastnú batériu na f-stĺpci. Biely má aj konkrétnu hrozbu matovať: 2.Sg4! a nech bude čierny hrať čokoľvek, dostane mat Ve3 po e-stĺpci.
Čo môže čierny robiť proti hrozbe? Ponúka sa silný ťah 1...Kxf5+ . Ako biely odpovie a ako ináč sa čierny môže brániť? Diskusia čaká...
(písané 15. júla 2006)