Možno ju v čierno-bielej podobe popísať asi takto: po aspoň troch rôznych ťahoch jedného čierneho kameňa nasledujú aspoň 3 rôzne ťahy toho istého bieleho kameňa. Všetky ťahy môžu byť zreťazené v jednej postupnosti ťahov, alebo môžu byť rozčlenené do variantov, keď čierny má aspoň 3 obrany tým istým kameňom a biely na ne odpovedá tiež ťahmi tým istým (ale samozrejme iným, svojím) kameňom.
Na demonštráciu témy som si vybral tri trojťažky, jednu s vysvetleným riešením, dve bez riešenia. Kto by mal záujem o súboj v kratších úlohách, teda v dvojťažkách, nájde ho napríklad v problémoch 22, 28 a 45 .
Problém č. 93 |
V úlohe č. 93 je prvým ťahom 1.Vd8!, čím biela veža pokryje d-stĺpec a tak vcelku spúta čiernu protihru. Teraz už nie je dobré nielen 1...gxh4 2.Dxf4#, nielen 1...Db6~ 2.Dc5#, ale ani 1...Jg4~ 2.Df6#. Z týchto technických variantov je zrejmé, že keď chce biely v hrozbe útočiť dámou, musí si zachovať jej pôsobnosť na obe strany. Biely preto hrozí len 2.De7! hr. 3.Dxg5# a prípadne 2...Jg5 bráni 3.Df6# .
Ako sa čierny môže brániť? ťažko a ľahko. ťažko preto, že mu val vlastných pešiakov zavadzia, veže nemožno aktivizovať. Ľahko preto, že hrozba je tichá, teda bez šachu a preto má čierny čas odviesť svoju vežu g3 preč a uvoľniť miesto pre Jh1, čím pokrýva hrozbu 3.Dg5#.
Zahrajme si jednu obranu vežou - 1...Vd3. Veža odblokuje pole g3 pre jazdca a ... zablokuje pole pre pešiaka d4! Ten je znehybnený, nemôže odísť a preto môže biely hrať 2.Jf6!, čím hrozí 3.Jd7# - a čierny nemá šancu odblokovať pole d4, ku ktorému je v mate prerušená veža d8. Môže samozrejme zobrať jazdca 2...Jxf6, ale po tom nasleduje banálne (už známe) 3.Dxf6# .
Fajn, nepôjdeme vežou tak ďaleko, stačí 1...Ve3. Tým sa však čierny opäť poškodí, zablokuje pe4 a preto môže biely Jg8 opäť zasiahnuť ťahom 2.Je7!, čím hrozí 3.Jg6# s prerušením strelca ku e4. Tretia možná obrana vežou 1...Vf3 má presne ten istý dôsledok ako predchádzajúce dve, teda zablokovanie pešiaka, ťakže ide 2.Jh6! s hrozbou 3.Jf7# s prerušením dámy ku f4.
Problém č. 94 |
Problém č. 95 |
Dohromady to robí 3 varianty s tichou hrou bez šachov, ktoré sú zjednotené súbojom Vg3 a Jg8 v troch variantoch, pričom čierna veža svojimi ťahmi jedno pole odblokuje a druhé blokuje a jazdec v matoch prerušuje bez poškodenia tri biele línie. Pekné, nie?
Je možné, že nasledujúce dve úlohy č. 94 a č. 95 budú na riešenie priťažké. Presnejšie, boli by, keby ste nepoznali tému. Tou je súboj. V oboch sú 4 tematické súbojové varianty, len osoby - hlavní herci sú rôzni.