Rodos 2007: svetový kongres kompozičného šachu

Tohtoročné vrcholné stretnutie šachových skladateľov sa zhodou okolností konalo len pár metrov od hotela, v ktorom som býval počas minuloročnej dovolenky. Nemohol som sa osobne zúčastniť, ale mal som už možnosť prelistovať si bulletin s výsledkami riešiteľských a skladateľských súťaží. Slovákom sa darilo najmä v tom druhom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Riešitelia ako družstvo skončili na solídnom 10. mieste medzi 23 súťažiacimi krajinami, majstrovský titul získala Veľká Británia pred Ruskom a Nemeckom. Medzi jednotlivcami sa najlepšie darilo Britovi Johnovi Nunnovi (praktickí šachisti ho poznajú ako bývalého člena svetovej Top Ten a výborného autora šachových kníh), za ktorým nasledovali Rus Georgij Jevsejev a Poliak Piotr Murdzia. Z našich najlepšie skončil Marek Kolčák na 29. mieste, ďalej Emil Klemanič bol 34., Peter Gvozdják 49. a Ľubo Širáň 58. spomedzi 82 účastníkov. Viac informácií na vynikajúcej stránke o riešiteľských súťažiach .

Na kongresoch sa vyskytujú tri druhy skladateľských súťaží: rýchle skladateľské súťaže (len zopár hodín na zloženie úlohy na zadanú tému), niekoľkodňové oficiálne turnaje (vypísané usporiadateľmi kongresu) a tradičné turnaje vypísané rôznymi účastníkmi (dotované cenami zväčša v tvrdom alkohole). Možno vyhrať whisky, metaxu, vodku, šampanské, becherovku, saké, grappu, sabru, ba aj borovičku...

Nie náhodou som ako prvú uviedol whisky. Tento turnaj vypisovaný na pamiatku zosnulého škótskeho veľmajstra Normana Macleoda (jedna jeho úloha je napr. v tomto článku ) je asi najprestížnejší medzi tradičnými a má jednu zvláštnosť. Úlohy sú hodnotené nielen z hľadiska umeleckej kvality, ale aj z pohľadu riešiteľskej náročnosti. Víťazi musia predviesť nielen pekné, ale aj ťažké úlohy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 118
Emil Klemanič
III. cena Whisky
Rodos 2007

Pomocný mat 2. ťahom (7+8)
a) diagram
b) presunúť Dc1 na g1

Tento rok sa zadarilo Emilovi Klemaničovi. Témou Whisky 2007 bola zmena maskovanej nepriamej batérie na maskovanú priamu batériu presunutím zadného kameňa batérie v dvojníku pomocného matu druhým ťahom. Uff... na preklad predchádzajúcej vety do zrozumiteľnejšej (menej technickej) reči si pomôžem diagramom Emilovho problému č. 118 .

O batériach som už niečo vysvetľoval. Na diagrame č. 118 existuje línia Dc1-Jf4-Dg5-h6. Bez čiernej dámy by išlo o batériu nasmerovanú na pole vedľa čierneho kráľa, nie priamo naňho - preto nepriama batéria. A prečo maskovaná ? Lebo prítomnosť čiernej dámy maskuje pôsobnosť bielej dámy po možnom odskoku Jf4.

Pod diagramom je popísaný postup vytvorenia dvojníka. Presunúť Dc1 na g1. Tým sa vytvorí iná maskovaná batéria - na stĺpci g po odchode Sg6 a Pg4 opäť Dg5 zavadzia pôsobnosti bielej dámy na čierneho kráľa priamo - toto je priama batéria.

Tému turnaja Whisky už máme overenú - a teraz sa pozrime na riešenie. V a) pozícii vyjde:

1.Dxg4 Sf7 2.Sh7 Je6#

Mat využíva väzbu Dg4 a biela dáma sa z c1 otvorí ku h6. V b) pozícii sa prirodzene hrá ináč:

1.Dxf4 Vh2 2.Kxg6 gxf5#

Namiesto väzby hrá dôležitú úlohu dvojšach braním pešiakom.

Všimnite si vzťah bielych kameňov Jf4 a pg4. V riešeniach je vždy jeden z nich zobratý a druhý matuje. Toto sa označuje ako téma Zilahi podľa jedného z maďarských priekopníkov pomocného matu Zoltána Zilahiho.

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 119
Peter Gvozdják
Emil Klemanič
III. cena Moskovská matrioška
Rodos 2007

Pomocný mat 2. ťahom (8+11)
2 riešenia
a) diagram
b) vymeniť pe5 a Je6

Na riešenie som tentoraz vybral iný slovenský alkoholický úspech, 3. cenu z turnaja Moskovská matrioška. Tá "samozrejme" ukrývala statočnú "butylku" vodky. Peter Gvozdják a Emil Klemanič ju získali za problém č. 119 . Opäť je to dvojníkový pomocný mat, ale od predchádzajúceho sa odlišuje tým, že v oboch pozíciách sú až po dve riešenia. Dá sa očakávať výrazná analógia medzi (niektorými) riešeniami, takže nemusím predrádzať veľa, snáď jedno riešenie pozície a) na naladenie sa:

1.Jd4 (zacloní čD ku d7) Jxe5 (berie pe5, vytvára priamu batériu Ve4-Je5-Ke7 a umožňuje druhý ťah čierneho) 2.Kxf8 (likviduje prebytočného jazdca a mení priamu batériu na stĺpci na nepriamu) Jd7# (mat návratom na diagramové pole s otvorením nepriamej batérie).

Pekné či nie? Prípadná odpoveď nie sa môže zmeniť po nájdení druhého riešenia v a) pozícii a po nájdení ďalších dvoch v b) pozícii. Veľa šťastia!

Poznámka na záver: napriek fyzickej neúčasti na kongrese sa mi podarilo tiež niečo získať. E-mailom som zaslal do rumunského turnaja Tzuica jednu úlohu a na moje príjemné prekvapenie získala 1. čestné uznanie (vlastne 7. miesto za 6 cenami, spolu v Tzuice súťažilo 56 úloh od 35 skladateľov z 18 krajín). Emil umiestnil 4,5 úlohy a Peter 3,5, dohromady teda slovenskí skladatelia získali 9 vyznamenaní.




Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu