reklama

China Miéville: Železná rada

Zase po dlhšom čase došlo na Miévilla a jeho Bas-Lag. A zase ako na potvoru nesklamal!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Nádraží Perdido som čítal na prelome rokov 2006 a 2007 a veľmi som ľutoval, že malo len 600 strán. Toľko kvalitného textu pokope človek aby pohľadal.

Trochu mimo Bas-Lagu sa odohráva druhý román z voľnej série, Jizva. Ten som drtil v januári 2008 a podľa všetkého sa mi páčil ešte viac.

Teraz prišla na rad Železná rada*. O čo v nej ide? Celkom dobre to zhrnula Aneta v svojej trojrecenzii všetkých dosiaľ spomenutých Miévillových diel. Dovolím si ju citovať:

[V Železnej rade sa vám dostane] najväčšej porcie vzbúr, špinavej politiky a bojov. Nechýbajú kontroverzní a zároveň fascinujúci hlavní hrdinovia, riadna dávka nepredstaviteľných fantaskností a jemne prepracovaná psychológia postáv. Nový Krobuzon sa opäť, a tentokrát v plnej sile otriasa štrajkami, rebéliami a rasovými útokmi. Všemocný parlament plytvá mužmi aj peniazmi v zbytočnej vojne proti Tešu, v podzemí silnejú odbojové organizácie a kdesi ďaleko, veľmi ďaleko, žije mýtus slobody – obrovský vlak posúvajúci sa po ukladaných a vzápätí rozoberaných koľajniciach, ktorý pred vyše dvadsiatimi rokmi skorumpovanej vláde ukradla banda robotníkov, prostitútok a väzňov – Železná rada. Vlak, ktorý mal byť pýchou novokrobuzonskej moci, mal križovať kontinent a spojiť mesto s morom, ale stal sa symbolom víťazného odporu proti utláčateľom. Žije v mysliach obyvateľov Nového Krobuzonu ako rozprávka, chiméra, nádej či istota, a prestupuje celou knihou ako spojivo. Pre vládnucu oligarchiu je však stále tŕňom v oku a skupinka zanietencov sa ju vyberie hľadať, aby železných radných varovala pred útokom...

Ako obyčajne u Miévilla sa ku koncu knihy objavia nejaké prekvapenia. Nájdu sa infiltrovaní agenti, ktorých konanie zmení zásadne výsledok práce mnohých. V dôsledku toho nie je núdza o šokujúce obraty, z ktorých najväčším je osud Železnej rady. Ako skončí? Dobre? Zle? Či?

Osobne sa mi najviac páčil motív kakotopickej škvrny. Predstavte si, že žijete vo svete, kde sú možné strašné šialenosti, ako napríklad magické (thaumaturgické) pretváranie ľudí, ktorým sa na telo namontujú rôzne organické či technické súčasti. Žijú tam tvory, ktoré vedia modelovať vodu. Plynu, ktorý okamžite kondenzuje na povrchu živých bytostí. Golemovia. Tvory pohybujúce sa medzi dimenziami. Železnica. Dlaci hostiaci sa na živých ľuďoch, ktorých tým prepožičiavajú nadľudské schopnosti.

A predsa sa niekde v strede kontinentu objaví niečo, čo každého z "bežného" sveta desí. Výron torzie, kakotopická škvrna, ktorá vyrastie a zaberie veľkú plochu kontinentu. Odvážiť sa do kakotopu znamená istú smrť, lebo všetko sa v ňom mení pred očami tak, že slová zlyhávajú. A to popri všetkých podivnostiach z predchádzajúceho odstavca.

Kakotop a Železná rada, to je mäso.




* - Poznámka pod čiarou: keby ste si Železnú radu náhodou cez tento odkaz kúpili, niečo málo by som provízne inkasoval.





Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu