Výročná cena pre málokameňovku

Minulý týždeň boli zverejnení laureáti Výročnej ceny pre málokameňovku 2009. Počítam, že ste ešte o tejto cene nepočuli, takže trochu obšírnejšie. Pokiaľ máte radi šach a v ňom čo-to nezvyčajné, možno vás to zaujme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Predovšetkým: čo je to Výročná cena pre málokameňovku. Nie je oficiálny názov, ten znie Wenigsteinerjahrespreis (skrátene WJP) a ja som si ho tak dovolil preložiť. Je to cena udeľovaná od roku 1979 najlepším málokameňovým šachovým úlohám publikovaným v danom roku na základe hlasovania sedemčlennej jury. Málokameňové úlohy sú pritom tie, ktoré majú na diagrame najviac 4 kamene a môžu byť i ortodoxné (v normálnom šachu s normálnymi pravidlami a kameňmi) i exo (s modifikovanými pravidlami alebo novými kameňmi).

Keďže cena bola vyhlásená na stretnutí nemeckej orgnizácie kompozičných šachistov Die Schwalbe, v pôvodnej porote bolo 6 Nemcov a len jeden Angličan. Porota sa z roku na rok menila len pokiaľ sa niektorý člen vzdal členstva v nej alebo umrel. Ako vidno z tabuľky , dnes je v nej 5 zahraničných skladateľov a len dvaja Nemci.

Ktokoľvek môže do 31. marca nasledujúceho roku poslať buď organizátorom alebo rozhodcom (ktorí následne prepošlu organizátorom) zaujímavé málokameňovky publikované v kalendárnom roku. Organizátori z nich vyberú najviac 32 nominovaných, ktoré potom rozhodcovia zhodnotia a pridelia body (5-4-3-2-1) najlepším z nich, body sa spočítajú a výsledky sú zverejnené .

Nie je prekvapením, že v podstate po celú dobu existencie ceny vyhrávajú zvyčajne exoúlohy a to niekedy dosť tvrdé. Predsa len, ortodoxná ("normálna") tvorba s obmedzenými počtom kameňov je dávno pomerne silne vyčerpaná. Naproti tomu i jednoduché exoúlohy sú niekedy doslova terra incognita.

Ako príklad uvádzam fantastický problém č. 196, ktorý získal I. cenu v normálnom exoturnaji na kongrese v Jurmale.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 196
Kostas Prentos
I. cena Saké Jurmala 2008

Pomocný mat 3. ťahom (2+2)
Mutujúci králi
4 riešenia

Žiadne exokamene, len jedna exopodmienka: mutujúci králi (nemecky Transmutierende Könige). Zavádza nové pravidlo: šachovaný kráľ získava na jeden ťah pohyblivosť kameňa (prípadne kameňov, napr. pri dvojšachu), ktorý ho šachuje. V pozícii diagramu, pokiaľ by biela Ve8 dala šach na h8, čierny kráľ by získal pohyblivosť veže a mohol by urobiť nasledovné ťahy: Ka1, Kb1, Kc1, ... Kg1 a Kxh8. Nemohol by hrať napr. Kh2, lebo šachu sa treba brániť. A nemohol by hrať Kg2, lebo ako veža na g2 nemôže.

Úloha sama má výzvu pomocný mat 3. ťahom, to značí čierny začne a pomôže bielemu, aby mu tretím ťahom dal mat. Rusi tomu veľmi výstižne hovoria kooperativnyj mat. (Inde som spísal krátky úvod do pomocných matov .) Lepšie než milión teoretických slov sa hod9 príklad riešenia. Vlastne sú až štyri:

1.Vc1 Ve7 2.Va1+ Kh8 (ako veža) 3.Vg1 Vh7#
1.Vb3 Vh8+ 2.Ka1 (opäť ako veža) Vh7 3.Vb1 Va7#
1.Vc8+ Ka1 (znovu) 2.Vc2 Vb8 3.Vh2 Vb1#
1.Vc7 Ve1+ 2.Kh8 (a aj v tomto riešení) Vb1 3.Vh7 Vb8#

V každom riešení sa niektorý z kráľov pohne ako veža. Navyše – a to bolo témou Saké turnaja v Jurmale – všetky štyri maty majú presne rovnaké obrazce. Odborne sa tomu hovorí echo. Je obdivuhodné, ako málo autorovi stačilo na analogickú hru a identické zakončenia. Len štyri kamene a jedna exopodmienka, ktorá je mimochodom v poslednej dobe relatívne populárna. Môže za to predovšetkým 6. svetová súťaž, kde mutujúci králi hrali hlavnú úlohu v oddelení G (i keď boli vo vypísaní nedôsledne pomenovaní), ale troškou do mlyna prispel 3. tematický turnaj mojej stránky CCM .

Späť k málokameňovkám. Zo svetových časopisov sa im systematicky venuje len francúzsky Phénix, ktorý poriada pravidelné ročné turnaje v kategórii Tanagras. To sú síce úlohy s najviac 5 kameňmi, ale mnohé z nich majú kamene len 4 alebo menej.

Práve tam v ročníku 2000 zvíťazil problém č. 197 , ktorý následne vo výročnej cene (svetovej) získal tretie miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 197
Christian Poisson
I. cena Phénix 2000

Samomat 28. ťahom (1+3)
Čierny ťahá len aby dal šach
2 riešenia

Výzva je tentoraz samomat 28 ťahom, čiže biely donúti čierneho, aby ho určeným počtom ťahov zmatoval, i keď nechce. (Mám na blogu i krátky úvod do samomatov .) Tu je navyše podmienka, podľa ktorej čierny ťahá len v prípade, keď môže bielemu dať šach a len také ťahy robí.

Táto doplnková exopodmienka umožní bielemu kráľovi úplne ovládnuť čiernych pešiakov, vynútiť ich presné premeny a z premenených figúr pre seba skonštruovať i matovú sieť. Keďže sú riešenia dve, jedno ukážem a druhé nechám na vás.

1.Kd3! 2.Ke4 d5+ (musel šachovať) 3.Ke3 d4+ 4.Ke2 d3+ 5.Ke1 d2+ 6.Kf2 (presný ťah vynucuje premenu na jazdca) d1J+ 7.Kg1 8.Kh1 Jf2+ 9.Kg1 Jh3+ 10.Kf1 11.Ke1 12.Kd2 13.Kc1 b2+ 14.Kd2 b1J+ 15.Kc2 Ja3+ 16.Kb3 17.Kb4 Jc2+ 18.Kb3 Ja1+,Jd4+ (je jedno, kam jazdec skočí, niekam však musí) 19.Kc4 20.Kc5 Jb3+,Je6+ 21.Kd6 22.Ke5 23.Kf5 Jd4+,Jg7+ 24.Kg6 Jf4+ 25.Kh7 26.Kh8 Jg6+ 27.Kh7 Jf8+ 28.Kh6 Jf5# .

Jasné ako facka, keď je to hotovo. V druhom riešení sa poradie premien pešiakov vymení a bude...?

Ako ste si možno uvedomili, vôbec nepíšem o tohtoročnom výsledku. Je to preto, že tento rok vyhrali tri pre laika menej stráviteľné úlohy. No, keby bol vyhral môj favorit v abecednom šachu, toho by som rád ukázal. Je záujem?

Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu