reklama

Prečo mu to berieš?

Táto klasická rodičovská a vychovávateľská otázka našla svoj obraz aj v kompozičnom šachu. Presne takto sa možno pýtať v niektorých úlohách, najmä čierneho v pomocných matoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Len pre zopakovanie - v pomocnom mate si biely a čierny navzájom pomáhajú v snahe, aby čierny dostal mat (viac v úvodnom článku pomocných matoch ). Na prvý pohľad by sa zdalo, že čím viac toho biely má na šachovnici, tým ľahšie čierneho zmatuje. Napriek tomu má niekedy branie bielych kameňov zmysel a vnáša do spolupráce strán paradoxný náboj - aby som Ti pomohol, musím ťa oslabiť.

Dosť bolo suchých teoretických rečí. Pozrime si konkrétny príklad. Nedávno sme tu mali tému matov z rovnakého poľa rôznymi kameňmi . Problém č. 34 ukazuje, ako sa tejto témy zmocnil fínsky veľmajster v šachovej skladbe Unto Heinonen. (Je jedným z všestranných skladateľov, skladá skoro vo všetkých žánroch a štýloch, niečo obdivuhodné).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 34
Unto Heinonen
Probleemblad 2002

Pomocný mat 2. ťahom (4+14)
b) Vb1 na c3
c) Vb1 na e1

Matové pokračovania závisia od postavenia čiernej veže, ktorá je na diagrame na b1. Z tohto poľa sa môže odstrániť bielu vežu, ktorá prekáža bielej dáme v ceste na b3: a) 1.Vxb6 Db7 2.Vc6 Db3# . Teda branie bielej veže, mat dámou, strelec kryje nejaké polia.

Po premiestnení Vb1 na c3 je potrebné zvoliť iný plán. Tentoraz môže čierna veža blokovať čiernemu kráľovi potenciálne voľné pole c2, ktoré je náhodou obsadené strelcom: 1.Vxc2 Dd5+ 2.Kc3 Vb3# . Branie strela, mat vežou, dáma kryje polia.

Nakoniec presunutie Vb1 znemožňuje obe predchádzajúce riešenia, ale zároveň veža už vôbec nekryje b3 a tak je možný nový postup. V ňom by čierny kráľ chcel ísť na d5, toto pole je však kryté bielou dámou. Preto sa jej čierny zbaví v prvom ťahu a všetko ide ako po masle: c) 1.hxg2 Ve6 2.Kd5 Sb3# , Branie dámy, mat strelcom, veža kryje polia.

Dohromady tu máme 3 maty z poľa b3 a úplný cyklus funkcií bielych figúr D, V, S v riešeniach.

Odpoveď na otázku v titulku článku je pritom v každom riešení iná. Raz kvôli prečisteniu línie (aby mohla dáma prejsť), raz náhodou (lebo strelec stojí tam, kam čierny potrebuje ísť) a raz kvôli umožneniu vstupu čierneho kráľa na pole.

Práve toto je na tejto úlohe pekné: obsahuje veľa jednotných prvkov (cyklus funkcií, maty z rovnakého poľa, tvorba dvojníkových postavení premiestňovaním jednej veže) a zároveň je dosť pestrá (rôzne dôvody pre brania, celkovo všelijaká čierna motivácia).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém č. 35
Juraj Lörinc
na pamiatky mojej babičky Anny
2. pochvalná zmienka
1. TT Chess Composition Microweb 1999

Pomocný mat 2. ťahom (6+8)
b) Kg6 na c1

Samozrejme však je možné sa zamerať na jednotnosť motivácie braní bielych figúr. Ako príklad môže poslúžiť moja úloha č. 35. Má len dve postavenia a s ohľadom na dnešnú tému by jej riešenie nemalo byť neprekonateľným problémom. Poskladal som ju (krátko po babičkinom pohrebe) špeciálne pre turnaj, ktorý bol vypísaný pre pomocné maty, v ktorých sa premiestňuje čierny kráľ . Biely má vcelku silný arzenál, 4 figúry, tak s tým by nemal byť problém zmatovať, dokonca by snáď bolo možné niečo mu vziať... otázka však opäť znie "prečo?", prečo by to čierny robil? Odpoveď je rovnaká v oboch postaveniach.

(písané 17. apríla 2006)




Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu