Ich priebeh je nasledovný. Sú vyhlásené témy v niekoľkých (v súčasnosti siedmich) oddeleniach, na ktoré majú jednotlivé krajiny poskladať čo najlepšie úlohy. Toto obdobie trvá asi rok a pol, potom sa všetky úlohy zašlú usporiadateľskej krajine (tou je tentoraz Nemecko). Zostaví sa brožúra s anonymizovanými úlohami, ktoré obodujú rozhodcovia (dnes vždy 5 krajín kvôli zvýšeniu objektivity, kedysi bola zlá krv z rozhodnutí "samorozhodcov") a po spočítaní bodov usporiadateľ vyhlási poradie skladieb v jednotlivých oddeleniach. Tie prinesú svojim krajinám podľa poradia body a jednoduchým sčítaním sa získa poradie krajín. Celý cyklus zaberie asi 3 roky.
Slovensko a predtým Československo bolo vo svetových súťažiach v minulosti veľmi úspešné. Vždy sa pohybovalo v úzkej svetovej špičke, konkrétne:
v IV. WCCT (1989-92) Československo obsadilo 2. miesto za Sovietskym zväzom (29 krajín),
v V. WCCT (1993-97) Slovensko obsadilo 2. miesto za Ukrajinou (až 39 krajín - rozpadli sa Sovietsky zväz, Československo, Juhoslávia),
v VI. WCCT (1997-2000) Slovensko obsadilo 5. miesto za Ruskom, Ukrajinou, Nemeckom a Poľskom (36 krajín),
v VII. WCCT (2001-2004) Slovensko obsadilo 6. miesto za Ruskom, Ukrajinou, Izraelom, Srbskom a Čiernou Horou a Nemeckom (38 krajín).
Rád by som povedal, že energia, ktorá sa vkladá zo strany slovenských šachových skladateľov do prípravy úloh pre VIII. WCCT, je zárukou dobrého výsledku. No práve v posledných dvoch WCCT sme sa presvedčili, že stačí veľmi málo, miniatúrne defekty v úlohách, či dokonca netrafenie sa do vkusu rozhodcov a na medaily môžeme zabudnúť.
Napriek tomu sa mi vidí, že na príprave zásielky sa pracuje dôkladnejšie. Hlavnú rolu v tom hrá nový kapitán slovenského družstva, ktorý nielenže už poskladal niekoľko vynikajúcich úloh, ale organizuje, spája, motivuje všetkých špičkových slovenských skldateľov k účasti.
Dobrým bodom môže byť aj dôchodok. Kvantitatívne najúspešnejší (v predchádzajúcich WCCT umiestnil už 20 úloh) slovenský reprezentant Štefan Sovík nedávno odišiel na dôchodok a tak má na skladanie kopu času. Myslí mu to stále výborne, má perfektnú skladateľskú techniku, takže sa možno dočkáme podobných a lepších úloh ako problém č. 42.
Problém č. 42 |
Tento pomocný mat má tri riešenia a všetky obsahujú rovnakú myšlienku spracovanú odlišným spôsobom. Aby čierny mohol dostať mat, musí Jf3 odskočiť, čím Sg4 pokryje e2. Matovať môže buď Jf3 z d3, Jf3 z h3 alebo Vd1 na f1, keď ju Jf3 v prvom žahu pokryje. Všetkým týmto matom prekáža, že čierny potenciálne matové polia kryje - d3 kryje Sf5 a v zálohe je Dh7, h3 kryje Vh6 a opäť je v zálohe dáma a f1 veži kryje Vb1. Čierny má len dva ťahy a tak sa mu nemôže podariť zrušiť krytie odchodom.
Ale! Netreba odchádzať, stačí predsa prerušiť líniu krytia! Diagonálu k d3 môže prerušiť veža manévrom Vh6xe6-e4, stĺpec h strelec manévrom Sd7-e8-h5 a nakoniec prvý rad tiež strelec manévrom Sd7-f4-c1.
A teraz prichádza pointa. Jf3 by zdanlivo mohol ku poliam, o ktoré mu ide (d3, h3, f1) priskákať dvomi spôsobmi. Ku d3 cez e5 aj e1, ku h3 cez g5 aj g1 a ku f1 cez d2 aj h2. Lenže len zdanlivo. Keby išiel na d3 cez e5, zavadzal by čiernej veži v jej druhom ťahu. Podobne, keby Jf3 šiel na h3 cez g5, zavadzal by čiernemu strelcovi v druhom ťahu a rovnako keby kryl f1 z d2.
Takže riešenia vyplývajúce z tejto analýzy sú:
1.Vxe6 Jfe1 2.Ve4 Jxd3# (1...Je5? 2.Ve4??)
1.Sd8 Jg1 2.Sh4 Jxh3# (1...Jg5? 2.Sh5??)
1.Sf4 Jh2 2.Sc1 Vf1# (1...Jd2? 2.Sc1??)
Problém č. 43 |
Druhý diagram, na riešenie, som vybral z tvorby nášho medzinárodného majstra Jána Valušku. Tomu sa v IV. svetovej súťaži podaril husársky kúsok, keď vyhral až dve oddelenia. Problém č. 43 je obyčajná dvojťažka , v ktorej sa zdá byť skoro všetko jasné. Prečo?
Lebo keď sa ňu riešiteľ pozrie, tak vidí maty, ktoré by biely mohol dať po niektorých potenciálnych čiernych obranách. Konkrétne napríklad:
1...Jc6 2.Vd5# (jazdec blokuje pole čiernemu kráľovi, veža môže prerušiť strelca),
1...Sd6 2.Vc4# (strelec blokuje pole čiernemu kráľovi, veža nemusí d6 kryť),
1...Jc3 2.Vxd2# (jazdec preruší vežu, veža zlikviduje dámu),
1...Dxa5 2.Vd3# (dáma odíde od krytia línie, veža preruší vežu),
1...Dxd4 2.Dxd4# (dáma umožní branie dámou).
Lenže nie je všetko zlato, čo sa blyští a čierneho k týmto konkrétnym ťahom zatiaľ nič nenúti. Sú to len, ako sa odborne hovorí, zdanlivé hry. Prvý ťah bieleho by mal vytvoriť nejakú hrozbu...
(písané 7. mája 2006)