Tie sa delia na dva druhy. Oficiálne - vypísané organizátormi kongresu - a neoficiálne - vypísané ostatnými účastníkmi a zväčša dotované cenami v podobe skleneno-tekutej. Tento rok to boli turnaje Whisky, Metaxa, Vodka, Champagne, Becherovka, Spišská borovička, Sabra, Tzuica, Grappa. Pekný výber, čo? Teraz si predstavte účastníka kongresu, ktorý berie cenu v troch turnajoch... asi nečudo, že niektoré národy majú mimoriadne kvalitných skladateľov.
K turnajom s takýmito cenami patrí aj Moskovská matrioška. Navonok nevinne pôsobiaca postavička ukrýva podobné sklené vnútro. Tento matriošku vyhrala spoločná skladba môjho českého kamaráta Michala Dragouna a súčasného šéfa Slovenskej organizácie kompozičného šachu Emila Klemaniča. Pozrite na diagram č. 56.
Téma turnaja bola nasledovná: pomocný mat 2. ťahom, v ktorom sa z diagramu vytvorí druhá pozícia výmenou miest bieleho kráľa a iného bieleho kameňa. Zo siedmich ocenených skladieb si v jednej vymieňal miesto s kráľom strelec a v ostatných jazdec. Tak je tomu aj v č. 56 , v ňom má navyše každá pozícia dve riešenia.
Problém č. 56 |
Na čierneho kráľa sú nasmerované dve batérie, jedna so strelcom vzadu, druhá s vežou vzadu. Množstvo čiernych brániacich kameňov, ktoré napádajú ako tieto kamene, tak líniu medzi nimi a kráľom, si vyžaduje, aby biely matoval dvojšachom. Vtedy sú tieto napadnutia ako obrana slabé, hrajúci šachisti dobre vedia, aký hnusný a silný vie byť dvojšach. Takže matovať bude jazdec a kráľ predtým uvoľní líniu, aby zadný kameň za ním kryl polia okolo čierneho kráľa.
Prvé riešenie je potom 1.Ke3 (vstupuje na pole, na ktorom môže dostať dvojšach, zároveň zacloní Vf3 a uvoľní pole pre bieleho kráľa) Kc3 2.Df2 (blokuje f2) Jf1# (nie 2...Jc4+?, pretože tým by zakryl líniu veže).
Druhé riešenie je podobné, až na to, že blokovanie sa uskutoční v 1. ťahu čierneho a biely kráľ nič nekryje, iba odstupuje z línie: 1.Jg6 (uvoľní d5 pre bieleho kráľa a blokuje) Kd5+ 2.Kg5 Jxf3# (opäť nie 2...Je4+?).
Ako sa situácia zmení po výmene miest bielych predných figúr batérií, kráľa a jazdca? V b) pozícii sú riešenia veľmi podobné, je až úžasné, ako to skvelo vyšlo:
1.Ke4 Kc2 2.Jd5 Jd6# (2...Jd2+?)
1.Dh3 Kxe1 2.Kg4 Jxe5# (2...Je3+?)
Forma 2+2 podobných riešení v dvoch pozíciách pomocných matov je v poslednej dobe pomerne populárna, dokonca dostala svoje špeciálne pomenovanie, v skratke HOTF, z anglického "helpmates of the future". Podľa mňa trochu nadnesené - ale s emocionálnym preháňaním sa u umelcov stretneme často. :-)
Problém č. 57 |
Z ostatných turnajov som na riešenie vybral dvojťažku č. 57 . Je zaujímavá z viacerých hľadísk. Získala jedno z viacerých čestných uznaní (už nedotovaných alkoholom) v turnaji Vodka. Témou turnaja boli aristokratické pozície, čo v kompozičnej terminológii znamená pozície bez pešiakov, len s figúrami.
Niektorých možno zaujme aj to, že autorom č. 57 je vlastne autorka. Koľkých to trklo, keď sa pozreli na meno? Šachových skladateliek nie je veľa a Sally skladá len občas, najmä na kongresoch, kam chodí so svojím mužom, Angličanom Tonym Lewisom.
No a z obsahu úlohy by vás pri riešení mohla zaujať najmä poloväzba. To je konštelácia na d-stĺpci, v poradí Vd1-Jd2-Vd3-Kd5. Čierne figúry J a V z nej môžu voľne odchádzať, avšak vždy len jedna z nich, pretože po odchode veže je zrazu jazdec viazaný a naopak. Ako to biely využije pri matovaní?
(písané 19. augusta 2006)