Problém č. 72 |
Zanechal po sebe okolo 700 skladieb, medzi ktorými prevažujú dvojťažky. Vymyslel nový druh exošachu - SAT. Vydal 50 čísel časopisu Mat-pat (nezamieňať s bratislavským časopisom Pat a mat, osobne tieto názvy nepovažujem za veľmi šťastné), podieľal sa aj na časopise Umenie 64 a ďalších publikáciách. Bol zapáleným organizátorom a jedným z tých bez ktorých by slovenský kompozičný šach istotne nebol vo svete tak vysoko, ako je . Nakoniec bol autorom aj jedného zo súčasných slovenských najlepších skladateľov, Ladislava Salaia jr.
Z bohatej tvorby Ladislava Salaia som vybral dve menej známe úlohy. Problém č. 72 zvíťazil v tradičnej okružnej súťaži skladieb zverejnených v periodikách v regióne Žiliny a Martina.
Prvou fázou obsahu je zvodnosť 1.Sb4? s hrozbou 2.d8D#. Je poučné sledovať pestrú motiváciu jednotlivých čiernych obrán: 1...Sd4 bráni zaclonením Ve4 ku c4, ale zruší krytie d4, takže ide 2.Vxd4#. 1...Se5 napadne d6, ale zruší krytie e5, takže ide 2.Vxe5#. Obrana 1...Sf6 napadne d8, ale zároveň zaclonením f-stĺpca odviaže bielu dámu a ide 2.Dd6#. Menej významné sú varianty 1...Vxf4+ 2.Jxf4# a 1...Va7 2.Vd6#. Vyvrátením zvodnosti je 1...Vxb6! s napadnutím d6, to nie je práve jemné, no čo už...
Riešenie má so zvodnosťou niekoľko spoločných prvkov, jedným z nich je úvodníkové pole. Totiž prvým ťahom je 1.Vb4! s hrozbou 2.Se4#. Nájde sa aj obrana so škodlivým motívom odviazania bielej dámy, konkrétne po likvidácii hrozbového strelca 1...Vxc2 2.Dd4#. Dva ťahy na b1 bránia rovnako skrytým napadnutím e4, ale rušia iné krytia: 1...Sb1 2.Sb3#, 1...Db1 2.e4#. Priame napadnutie e4 ťahom 1...Dxe3 odblokuje pole e3 pre 2.Je3# a nakoniec jeden variant zo zvodnosti sa opakuje - 1...Vxf4+ 2.Jxf4# .
Problém č. 73 |
Druhá úloha, problém č. 73, je na riešenie pre vás. Je spoločným dielom dvoch skladateľov. Vladimir Arčakov je ukrajinským popularizátorom kompozičného šachu, autorom viacerých kníh a samozrejme plodným autorom. Spolu s Ladislavom Salaiom vytvorili veľmi zaujímavé pätorčatá, v ktorých sa pozície líšia len postavením bieleho pešiaka na d-stĺpci. Riešenie vždy začína iným prvým ťahom a môže byť lahôdkou pre toho, kto sa ponorí do skúmania odlišností jednotlivých pozícií.
Osobne som pána Salaia stretol prvý raz na Stredoškolských šachových hrách v Martine, kde pravidelne organizoval riešiteľskú súťaž. Ako štvrták na gymnáziu som náhodou mal celkom šťastie a podarilo sa mi ním predložené úlohy vyriešiť dosť rýchlo. Najzákernejšia bola pritom dvojťažka, kde sa jeden mat dával veľkou rošádou. Občas si spomeniem, ako som už po odovzdaní riešení stál na balkóne nad trápiacimi sa ostatnými a videl som jedného, ktorý mal medzi kráľom a vežou položenú ľavú ruku... tak sa rošáda robí veľmi ťažko. :-)
(Použité faktografické informácie boli čerpané z článku Juraja Brabca v časopise Pat a Mat 53 - jún 2006.)