Bozk čiernej vdovy

Autor: Juraj Lörinc | 9.9.2012 o 19:19 | Karma článku: 3,76 | Prečítané:  519x

Knihu s takýmto názvom som si nedávno prečítal. Ak sa vám chce, môžete pred otvorením článku trikrát hádať, o čom bola. Možno uhádnete.

Ak hádate, že ide o dobrodružné rozprávanie o živote chovateľa pavúkov, nemáte pravdu.

Ak hádate, že ide o nejakú detektívku so zákernou smútiacou pozostalou v hlavnej úlohe, tiež nemáte pravdu. Ale ste k nej bližšie.

Ak hádate, že ide o ženský román so pozostalou v hlavnej úlohe, tak ste uhádli.

Ale poďme pekne poporiadku. To sme sa raz rozprávali so sestrou o tom, čo kto číta, nielen ja, nielen ona. Došlo aj na jednu jej známu, ktorá práve veľkú časť svojej čitateľskej kapacity venuje ženským románom. Vraj relax. A poradila podobne relaxovať aj mojej sestre. Ale tú to neoslovilo. Vôbec. A to až tak, že nenechala na troch požičaných knihách ani smietku suchú. Áno, až tak, že vo mne vyvolala zvedavosť. Že to vyskúšam. Teda aspoň jednu z nich.

Moji pravidelní a aj občasní priaznivci vedia, že mám žalúdok na skúšanie rozličnej literatúry. Nevravím len o nedávnom Kuse cukru, ale aj o cukre žensky-literárnom, povedzme od Eli Elias, Melissy Bank(ovej), Candace Bushnell(ovej), Táne Keleovej-Vasiľkovej, Marian Keyes(ovej) alebo Ivany Lackovej. Z týchto záznamov je jasné, že to nie je práve moje gusto, ale som viac než ochotný to risknúť.

A viete, k čomu som došiel v prípade románu Jane Feather(ovej)?

Že to nebola nič moc. Nie síce katastrofa rozmerov výbuchu Vezuvu, ktorá pochovala Pompeje, ale taká bežná stredoveká bieda by sa k tomu prirovnať dala. Konkrétne?

Hlavná hrdinka je už niekoľkonásobná vdova. Lady vzdelaná v riadení hospodárstva v manželstvách postupne nadobudla slušný majetok a cíti sa nezávislo. V Anglicku 16. storočia to však nie je práve bežná a ani vítaná kombinácia. Keď sa k tomu pridá chuť mužov-veľmožov na jej majetok a reči o tom, že svojim mužom pomohla do hrobu, má na krku vyšetrovanie. (Toto vzdialene pripomína detektívku z úvodného hádania.) A samozrejme v žiadnom prípade nejde o spravodlivosť.

Lenže to by nebol ženský román, keby do toho nebola zaplatená Bravo trojka, ktorá sa už dostala aj do modernej slovesnosti (Výchova dívek v Čechách). Čiže trojka "láska, sex a nežnosti", nie nutne v tomto poradí. Čiernej vdove sa rozbúcha srdce v spoločnosti jej nepriateľa. Jej nepriateľovi zase brní v jej spoločnosti. A už to ide. Kým ju odvedie z jej panstva do Londýna pred tvár spravodlivosti, z úhlavných nepriateľov sa stanú pohlavní priatelia, ktorí sa spoločne snažia zastaviť kolesá rozbehnutého stroja, ktorý melie podobné prípady ako mak.

A nebol by to ženský román, keby sa im to nepodarilo.

Toto všetko je v podstate štandard, ktorý možno očakávať a ktorý ako taký by som nekritizoval. Bavme sa o okolnostiach, doplnkoch k štandardu.

Hlavná hrdinka krásna, musí byť. Hlavný hrdina mužný, musí byť. Ona má dve dcéry. On má jedného syna. Aj deti sú si navzájom sympatické a to napriek všetkým okolnostiam. Ako ľahko sa hlavná hrdinka nechá uniesť citom k niekomu tak nepriateľskému. Pritom sa tvári veľmi racionálne. Ako ľahko sa hlavný hrdina nechá pritiahnuť k niekomu tak diabolskému ako je ona. Pritom vyzerá byť dostatočne nažhavený na jej majetok. Ako brutálne postupujú niektorí menej zainteresovaní - aj keď toto by sa dalo zviesť na 16. storočie.

No prosto nič moc. A moja sestra bola ešte kritickejšia.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Fico na sneme opäť útočil aj na médiá

Vo funkcii podpredsedov skončia Dušan Čaplovič a Pavol Paška.

DOMOV

Odhalila kauzu predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

EKONOMIKA

RegioJet skracuje svoje vlaky do Košíc, na prevádzku má málo vozňov

Jazdiť bude len so siedmimi vozňami.


Už ste čítali?